Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Olsztyn: Pierwszy tramwaj wyruszy w nocy na miasto

Dalej Wstecz
Autor:

Martyn Janduła

Data publikacji:
2015-11-19 15:50
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Olsztyn: Pierwszy tramwaj wyruszy w nocy na miasto
fot. MJ
Według zapowiedzi Urzędu Miasta i Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego – operatora tramwajów – pierwszy tramwaj na ulice miasta wyjedzie prawdopodobnie jeszcze dzisiaj (19 listopada). – Każdy z motorniczych musi wykonać 35 godzin jazd testowych – informuje Marta Bartoszewicz, rzeczniczka Urzędu Miasta w Olsztynie.

Cała inwestycja tramwajowa jest jeszcze w trakcie odbiorów budowlanych. Przygotowywany jest także dokument świadectwa przejęcia przez Olsztyn. W tym czasie mogą już jednak wyjechać pierwsi motorniczowie. Jak zapowiedział prezydent miasta, nastąpi to już niedługo. – Jazda techniczna pierwszego tramwaju już dzisiaj (19.11.) – chwali się Piotr Grzymowicz. W Urzędzie Miasta miała też miejsce niedawno ostatnia narada z wykonawcami.

– Musi zaistnieć jeszcze szereg czynników, żeby tramwaj wyjechał na pierwsze testy po Olsztynie – informuje Marta Bartoszewicz, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta w Olsztynie. – Spróbujemy dzisiaj w nocy, by nasz tramwaj wyjechał – dodaje. Rzeczniczka zaznacza jednak, że nie wiadomo jeszcze do końca, czy operacja w pełni się dzisiaj powiedzie. Może się okazać, że pojazd pokona wyłącznie bardzo mały dystans.

Potrzeba przeszkolić motorniczych

Oficjalne uruchomienie inwestycji tramwajowej zaplanowano na 15 grudnia, czyli w 108. rocznicę uruchomienia transportu publicznego w Olsztynie. Jednak do obsługi tramwajów potrzebni są motorniczowie. MPK Olsztyn wysłało swoich 37 pracowników na kurs i testy do Torunia i Elbląga. – Aby obsłużyć linie komunikacyjne w takim zakresie, jakim to zaplanowaliśmy, wystarczy 24 motorniczych – mówi Bartoszewicz. I to jest niezbędne minimum, które trzeba spełnić, żeby tramwaje ruszyły w grudniu. Reszta osób będzie stanowiła rezerwę na wypadek urlopów lub ewentualnych zwolnień.

Każdy z motorniczych musi po macierzystym mieście przejeździć po 35 godzin. MPK Olsztyn zatrudniło już dwóch instruktorów, a z kolejnymi dwoma toczą się rozmowy. Będą oni czuwać nad procesem samodoskonalenia prowadzących tramwaje. W ruchu w ciągu dnia będą się poruszać dwa pojazdy. – MPK wprowadziło system zmianowy – mówi rzeczniczka. Oznacza to, że w ciągu dnia aż 4 motorniczych będzie wyjeżdżało na jazdy. Dwóch na rannej zmianie, a dwóch kolejnych – na popołudniowej.

Mikołajkowy prezent

Z kolei na Mikołajki – w godzinach 10-14 – miasto planuje dla mieszkańców prezent. – Tego dnia otworzymy zajezdnię dla wszystkich chętnych – mówi Ewa Janowiak, rzeczniczka jednostki V odpowiedzialnej za projekt tramwajowy. Do tej pory termin był ciągle przekładany. Atrakcją ma być przede wszystkim możliwość przejechania się tramwajem od ul. Towarowej do ul. Dworcowej. – To nie lada gratka dla wszystkich, którzy od dawna dopytują nas, kiedy w końcu będą mogli wsiąść do tramwaju – mówi Janowiak.

Podczas imprezy przewidziano konkursy, malowanie twarzy, gry, zabawy dla najmłodszych i tort w kształcie tramwaju. Przygotowanych zostanie kilka stref, m.in. informacyjna (hostessa będzie rozdawać materiały dotyczące zasad poruszania po drogach w nowej, „tramwajowej” rzeczywistości), medyczna (stoisko z nauką pierwszej pomocy) oraz tramwajowa (zwiedzanie z motorniczym tramwajów).

Mimo wszystko, harmonogram całej inwestycji jest dość napięty. Dzięki niej Olsztyn dołączy do grona obecnych czternastu aglomeracji, które posiadają system tramwajowy. Stolica Warmii i Mazur zyska prawie 11 kilometrowy układ z trzema liniami tramwajowymi. W kolejnej transzy dofinansowania unijnego ma nastąpić rozbudowa sieci.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Olsztyn: Tramwaje po Leonharda, a może i dalej…

Przestrzeń

Olsztyn: Tramwaje po Leonharda, a może i dalej…

Martyn Janduła 26 lutego 2016

Minister Szałamacha gratuluje Olsztynowi Tramwajów

Prawo & Finanse

Minister Szałamacha gratuluje Olsztynowi Tramwajów

Martyn Janduła 15 lutego 2016

Olsztyn potrzebuje nowych  tramwajów „na wczoraj”

Komunikacja

Olsztyn potrzebuje nowych tramwajów „na wczoraj”

Martyn Janduła 29 stycznia 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5