Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Olsztyn: Są środki na krańcówkę pod Wysoką Bramą

Dalej Wstecz
Autor:

Martyn Janduła

Data publikacji:
2017-03-02 09:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Olsztyn: Są środki na krańcówkę pod Wysoką Bramą
Tymczasowa - skrócona - krańcówka na pl. Jedności Słowiańskiejfot. Martyn Janduła
Stolica Warmii i Mazur otrzymała właśnie dofinansowanie unijne na rozbudowę swojego systemu tramwajowego. Z kolei Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna, zapewnia, że podczas tego projektu zakończy się epopeja zwana krańcówką tramwajową pod Wysoką Bramą. Na realizację tego zadania znalazły się pieniądze.

Olsztyn w ramach obecnej perspektywy finansowej na lata 2014-2020 zdecydował się na budowę 7-kilometrowej linii tramwajowej, która połączy osiedle Pieczewo z centrum i dworcem kolejowym. Realizacja tej trasy ma kosztować miasto ok. 255,1 mln zł. Tymczasem dofinansowanie unijne wyniesie tutaj 144,9 mln zł, co stanowi zwrot ok. 60% kosztów kwalifikowanych. Umowę na jego pozyskanie Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna, podpisał w Ministerstwie Rozwoju 28 lutego.

Wykopaliska na przeszkodzie krańcówki

Torowisko, które poprowadzone zostanie ul. Krasickiego, Synów Pułku, Wyszyńskiego oraz al. Piłsudskiego, jest projektem podstawowym. W związku z zmniejszą dotacją unijną Olsztyn przygotowuje podczas tej perspektywy finansowej także projekty tramwajowe, które noszą miano rezerwowych. Ich powstanie zależne będzie od dostępnych środków.

Jednym z takich zadań jest krańcówka na placu Jedności Słowiańskiej w okolicy Wysokiej Bramy w Śródmieściu Olsztyna. Peron tramwajowy powstać miał w tym miejscu już przy okazji pierwszego etapu budowy sieci tramwajowej. Ze względu na prace archeologiczne i odkrycie cennych pozostałości po średniowiecznej baszcie, konserwator zabytków nie zezwolił na dokończenie w tym miejscu prac.

Olsztyn borykał się także z problemem braku czasu potrzebnym do rozliczenia inwestycji, a tymczasem prace archeologiczne mocno się przedłużały (wciąż w tym miejscu są otwarte wykopaliska), dlatego prezydent miasta podjął decyzję o skróceniu o ok. 50 m linii tramwajowej w Śródmieściu. Powstał tymczasowy peron, który ma służyć pasażerom do czasu, dopóki nie powstanie planowana krańcówka.

Tramwaj wreszcie bliżej Starówki

Mimo że projekt krańcówki pod Wysoką Bramą ma być zadaniem z puli projektów rezerwowych, to okazuje się, że powstanie jeszcze podczas realizacji projektu podstawowego. Wszystko za sprawą oszczędności poprzetargowych, które uzyskało miasto, zlecając przebudowę ul. Pieniężnego w ramach innego projektu ekomobilności. – Rozstrzygnęliśmy przetarg, w którym wybraliśmy ofertę firmy Skanska. Zyskamy tym samym 5 mln zł oszczędności, a tyle właśnie potrzebujemy na realizację zadania na placu Jedności Słowiańskiej. Chcielibyśmy tutaj przenieść te pieniądze – wyjaśnia Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.

Wiadomo już, że Olsztyn będzie musiał zweryfikować wcześniejsze plany i inaczej rozplanować krańcówkę. Wykopalisko przed Wysoką Bramą uniemożliwi usytuowanie peronów w sąsiedztwie zabytku. Perony położone zostaną bliżej ul. Pieniężnego. Do tego zapewnione ma ją zostać komfortowe przesiadki drzwi-w-drzwi z tramwaju do autobusów, co oznacza, że w tym miejscu powstanie małe centrum przesiadkowe.

Warto pamiętać, że trwa obecnie jeszcze opracowywanie projektu wykonawczego dla rozbudowy całej sieci tramwajowej. Jak podkreśla Grzymowicz, w projekcie tym znajdzie się już krańcówka pod Wysoką Bramą. – Będzie ona elementem tego przetargu, który planujemy ogłosić w maju, a najpóźniej w czerwcu – dodaje prezydent.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Olsztyn: Linia tramwajowa po Wilczyńskiego bardzo realna

Przestrzeń

Olsztyn: Linia tramwajowa po Wilczyńskiego bardzo realna

Martyn Janduła 01 marca 2017

Olsztyn: Kiedy drugi etap projektu rozbudowy i zakupu tramwajów?

Przestrzeń

Olsztyn: Kiedy drugi etap projektu rozbudowy i zakupu tramwajów?

Martyn Janduła 08 lutego 2017

Olsztyn: Tramwaje w zasadzie bezawaryjne

Komunikacja

Olsztyn: Tramwaje w zasadzie bezawaryjne

Martyn Janduła 23 stycznia 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5