Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Mobilność

Od północy startują rowery miejskie

Dalej Wstecz
Autor:

inf. prasowa

Data publikacji:
2018-02-28 09:37
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Od północy startują rowery miejskie
Fot. NextbikeCzęstochowa testowała swój rower miejski zimą, ale tu sezon zacznie się 1 kwietnia
Tylko kilkanaście godzin dzieli nas od uruchomienia sezonu rowerów miejskich w największych polskich miastach – Warszawie, Łodzi, Poznaniu, Wrocławiu, Opolu i innych. Rowery czekają już na stacjach, punktualnie o północy dyspozytor w centrali Nextbike w Warszawie uruchomi systemy i będzie można wypożyczać rowery.

Z rowerów Nextbike korzysta już ponad 1,3 mln Polaków, którzy dokonali już przeszło 27 milionów wypożyczeń – informuje operator.

Siódmy sezon Veturilo czas zacząć

Tylko godziny dzielą nas od uruchomienia siódmego sezonu Veturilo. Równolegle z warszawskim ruszają rowery publiczne w Konstancinie-Jeziornie, Piasecznie i Grodzisku Mazowieckim. Zasady korzystania nie zmieniły się, przybyło za to nowych stacji i rowerów.

– Veturilo to piąty największy system rowerowy w Europie i niekwestionowany lider w Europie Środkowo-Wschodniej. Utrzymaliśmy tę pozycję dzięki nieustannej rozbudowie systemu. Rok temu o tej porze uruchamialiśmy 316 stacji i 4660 rowerów. W tym roku dostępnych będzie już 366 stacji i ponad 5200 rowerów – tłumaczy Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska. W ubiegłym roku uruchomiono nowe stacje, których powstanie sfinansowały prywatne firmy i poszczególne dzielnice. Ponadto od tego sezonu użytkownicy będą mogli korzystać z 11 nowych stacji rowerowych, które zostaną uruchomione we współpracy z PKN Orlen na przełomie marca i kwietnia.

– W sumie w Warszawie będzie co najmniej 38 stacji rowerowych, które funkcjonują dzięki prywatnym firmom. To przede wszystkim PKN Orlen i bank Citi Handlowy, ale również liczne galerie handlowe i biurowce. Dodatkowo już 11 stacji zostało uruchomionych dzięki inicjatywie i środkom poszczególnych dzielnic – Bemowa, Wilanowa, Włochów – tłumaczy Tomasz Wojtkiewicz.

Nowością w tym roku będzie również uruchomienie Piaseczyńskiego Roweru Miejskiego z trzema stacjami i 30 rowerami. – Zaczynamy na początek z trzema stacjami rowerowymi na osi: zachodnia część miasta, Centrum Piaseczna oraz północny kraniec gminy w Józefosławiu, skąd blisko jest już do Lasu Kabackiego. Będziemy jednak chcieli ten system sukcesywnie rozwijać – mówi Daniel Putkiewicz, I Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Piaseczno. „Równolegle będziemy realizować budowę systemu dróg rowerowych w ramach zintegrowanych inwestycji terytorialnych w partnerstwie z gminą Konstancin-Jeziorna oraz Lesznowolą” – dodaje.

– Konstanciński Rower Miejski, od uruchomienia w 2014 r., cieszy się dużą popularnością, jako wygodna alternatywa komunikacyjna oraz sposób zwiedzania uzdrowiskowej gminy Konstancin-Jeziorna – mówi burmistrz Konstancina-Jeziorny Kazimierz Jańczuk. – To część programu zmiany przyzwyczajeń komunikacyjnych mieszkańców oraz ograniczenia ruchu samochodowego w naszej gminie. Mieszkańcy oraz turyści i kuracjusze mogą korzystać z 5 stacji Konstancińskiego Roweru Miejskiego, w tym także ze stacji z rowerami dla dzieci. W nowym sezonie dojdzie nam jeszcze jedna, 6 stacja rowerowa, zwiększająca dostępność systemu w Konstancinie-Jeziornie – dodaje.

Z rowerów Veturilo, Piaseczyńskiego Roweru Miejskiego i Konstancińskiego Roweru Miejskiego może skorzystać każdy. Wystarczy się zarejestrować w systemie i zasilić swoje konto kwotą co najmniej 10 złotych. Będą z niej pobierane ewentualne opłaty za wypożyczenia. Rower można wypożyczyć korzystając z zamontowanego przy każdej stacji terminala lub jednej z dwóch aplikacji na telefony komórkowe (Veturilo i Citi Handlowy Bikes). Pierwsze 20 minut każdego wypożyczenia jest bezpłatne. Po sześciu latach Veturilo dorobiło się już pokaźnej grupy wiernych zwolenników. W systemie zarejestrowało się już ponad 600 tysięcy osób. Tylko w zeszłym sezonie wypożyczyli oni rowery ponad pięć milionów razy, a łączna liczba wypożyczeń – od uruchomienia systemu w sierpniu 2012 roku – przekroczyła 12 milionów.

Startuje wiele miast

Od 1 marca ruszają systemy rowerów miejskich m.in. w Łodzi, Poznaniu, Wrocławiu, Gliwicach czy Opolu. Co ciekawe, jedna z nowych sieci – w Częstochowie – która akurat była testowana w grudniu, ruszy dopiero od 1 kwietnia.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Warszawa: Od 1 marca znów pojedziemy Veturilo

Mobilność

Warszawa: Od 1 marca znów pojedziemy Veturilo

ed/ inf. pras. 22 lutego 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5