Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Nowe przystanki PKM w Gdyni z projektami grafik

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2016-12-05 13:04
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
PKM / Transport-publiczny.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Nowe przystanki PKM w Gdyni z projektami grafik
mat. PKM
W Gdyni powstają właśnie przystanki PKM Karwiny i Stadion na linii 201 do Kościerzyny. Elementem ich wystroju będą charakterystyczne czerwone wiaty. PKM przedstawił właśnie projekt indywidualnych perforacji, które będą zdobić przykrycia.

We wrześniu PKM podpisała umowę z konsorcjum firm Budimex SA i Ferrovial Agroman SA na budowę dwóch nowych przystanków Pomorskiej Kolei Metropolitalnej na linii kolejowej 201 w Gdyni – Karwiny i Stadion. W obu lokalizacjach powstaną dwa jednokrawędziowe perony, powiązane za pomocą wind i schodów z istniejącym układem komunikacyjnym. Na każdym z przystanków znajdzie się także charakterystyczne dla PKM zadaszenie wejść na przystanki w postaci tzw. „czerwonej wstążki”. 

PKM pokazała właśnie jak projekty perforacji, jakie mają zdobić wiaty nowo budowanych przystanków. Nawiązują one z jednej strony do już istniejących przystanków, stąd też dostrzec można m.in. motywy roślinne – znane z pierwszych ośmiu przystanków PKM oraz postacie ludzi, pasażerów oczekujących na pociąg – znane z Gdańska Osowej. Z drugiej strony grafiki nadają przystankom indywidualny charakter – Stadion nawiązuje do dyscyplin sportowych uprawianych na pobliskich obiektach, natomiast Karwiny przedstawiają motywy związane z kolejową tradycją i linią 201, stąd lokomotywa Ol 49, jaka kiedyś jeździła po tej trasie oraz szynobus, jakim obecnie mieszkańcy podróżują z Gdyni do Gdańska i na Kaszuby.

Czerwone wiaty, dzieło Biura Projektowego Budownictwa Komunalnego, są elementem rozpoznawczym Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Projekty grafik, mających zdobić pierwsze osiem przystanków, zostały wybrane w międzynarodowym konkursie. Za najlepszą jurorzy uznali pracę przedstawioną przez gdańską artystkę Annę Waligórską. – Kolejne przystanki, jak Osowa, czy właśnie Karwiny i Stadion robiliśmy własnymi siłami, współpracując z Biurem Projektowym Budownictwa Komunalnego, które w ogóle opracowało koncepcję czerwonej wstążki – mówi Tomasz Konopacki, rzecznik PKM. Jak dodaje, kolejarzom z PKP PLK szczególnie spodobał się przystanek Karwiny z motywami kolejowymi.

Prace przy nowych przystankach mają potrwać do końca lipca 2017 r. Karwiny, budowane w wąwozie i położone w pobliżu skrzyżowania Sopockiej i Wielkopolskiej, zastąpią istniejący przystanek Wielki Kack. Stadion natomiast znajdzie się na wiadukcie nad ulicą Sportową w pobliżu stadionu piłkarskiego. Od grudnia 2015 r. działa natomiast trzeci przebudowany przystanek PKM Gdańsk Osowa na linii 201.
Kongres Transportu Publicznego 2017

VI Kongres Transportu Publicznego

Szósta edycja Kongresu Transportu Publicznego odbędzie się w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie w dniach 12-13 października 2017 roku.

Wydarzenie to jest największym w Polsce spotkaniem przedstawicieli firm, instytucji i organizacji związanych z transportem publicznym. Wśród wątków które zostaną poruszone w tym roku znajdą się tematy takie jak:
  • alternatywne paliwa w transporcie a niska emisja w polskich miastach,
  • mobilność miejska,
  • technologie i źródła finansowania ekomobilności,
  • oświetlenie i jego wpływ na komfort i bezpieczeństwo pasażerów w transporcie publicznym oraz aktywność mieszkańców miast
  • wpływ „uwolnienia” stawek za parkowanie na spójny rozwój miast • tworzenie zintegrowanych systemów informacji pasażerskiej
  • centra przesiadkowe – planowanie, realizacja, najlepsze praktyki.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Trójmiasto: W ciągu 2-3 miesięcy projekt wspólnego biletu. Trzeba 57 mln zł

Prawo & Finanse

Trójmiasto: W ciągu 2-3 miesięcy projekt wspólnego biletu. Trzeba 57 mln zł

Witold Urbanowicz / Martyn Janduła 05 grudnia 2016

Nowy schemat Pomorskiej Kolei Metropolitalnej

Przestrzeń

Nowy schemat Pomorskiej Kolei Metropolitalnej

Martyn Janduła 03 grudnia 2016

SKM Trójmiasto: Dobre wyniki za wakacje

Komunikacja

SKM Trójmiasto: Dobre wyniki za wakacje

Martyn Janduła 18 października 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca
Rynek Kolejowy Onet biznes Invest Map Interia TSL biznes
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS