Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Nowa, naziemna stacja metra w Hadze. Jak powstawała? (wideo)

Dalej Wstecz
Autor:

Michał Szymajda

Data publikacji:
2016-08-26 09:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Transport-Publiczny.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Nowa, naziemna stacja metra w Hadze. Jak powstawała? (wideo)
Fot. Prorail
Nowa, naziemna stacja metra w Hadze. Jak powstawała? (wideo)
Nowa, naziemna stacja metra w Hadze. Jak powstawała? (wideo)
Nowa, naziemna stacja metra w Hadze. Jak powstawała? (wideo)
W Hadze powstała nowa stacja metra przy głównym dworcu holenderskiej stolicy. Oddanie do użytku stacji kończy olbrzymią przebudowę dworca Den Haag Centraal.

Stacja metra istniała już przy Den Haag Centraal, jednak trwająca kilka lat przebudowa dworca wymusiła na konstruktorach budowę nowego obiektu i wyprowadzenia peronu do nowej, sąsiadującej z dworcem hali (wcześniej metro zatrzymywało się tuż obok pociągów, przy jednym z peronów). Imponującą konstrukcję ze stali i szkła budowano prawie dwa lata. Zlokalizowana 12 metrów nad ziemią peron oddano do użytku 22 sierpnia. Wcześniej – 1 lutego – zakończono przebudowę dworca kolejowego. Pociągami na linii E, która do niej dojeżdża, możemy dojechać do Rotterdamu. Metro działa z resztą w ramach sieci RET – czyli rotterdamskiej komunikacji miejskiej – i kolei Randstad jednocześnie, spinającej Hagę, Rotterdam i miasto Zoetermeer. To oznacza, że wagony przystosowane są zarówno do korzystania z napowietrznej sieci trakcyjnej Randstadu na odcinku Den Haag Centraal – Melanchtonweg (Randstad Rail jest w praktyce połączeniem metra i szybkiego tramwaju), jak i z trzeciej szyny, która występuje w rotterdamskim metrze. Linia E dojeżdża do stacji Slinge, po drodze zatrzymując się pod jedną z kilku najważniejszych stacji kolejowych w Holandii – Rotterdam Centraal, Warto zaznaczyć, że linia E na większości trasy przebiega w śladzie linii kolejowej, którą przekształcono w metro z uwagi na postępującą urbanizacje okolic Hagi i Rotterdamu.

Co ciekawe – szybciej z głównej stacji Hagi do Rotterdamu Centraal dojedziemy bezpośrednim pociągiem który, który zaczyna bieg zaledwie kilkadziesiąt metrów od peronów metra. Linia metra przebiega bowiem przez inne miejscowości, które dzięki jego istnieniu zyskały znakomite połączenia z ważnymi dworcami w obu miastach. Następnym krokiem naprzód metra w Rotterdamie będzie z resztą przekształcenie kolejnej kolejowej trasy w naziemne metro. Tak stanie się z linią kolejową do portu morskiego i terminalu promowego w Hoek Van Holland. Dojadą tam wagony metra linii B.

Kongres Transportu Publicznego 2017

VI Kongres Transportu Publicznego

Szósta edycja Kongresu Transportu Publicznego odbędzie się w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie w dniach 12-13 października 2017 roku.

Wydarzenie to jest największym w Polsce spotkaniem przedstawicieli firm, instytucji i organizacji związanych z transportem publicznym. Wśród wątków które zostaną poruszone w tym roku znajdą się tematy takie jak:
  • alternatywne paliwa w transporcie a niska emisja w polskich miastach,
  • mobilność miejska,
  • technologie i źródła finansowania ekomobilności,
  • oświetlenie i jego wpływ na komfort i bezpieczeństwo pasażerów w transporcie publicznym oraz aktywność mieszkańców miast
  • wpływ „uwolnienia” stawek za parkowanie na spójny rozwój miast • tworzenie zintegrowanych systemów informacji pasażerskiej
  • centra przesiadkowe – planowanie, realizacja, najlepsze praktyki.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Sztokholm. Metro bez maszynistów już w 2025 r.

Komunikacja

Sztokholm. Metro bez maszynistów już w 2025 r.

Jakub Dybalski 23 sierpnia 2016

W Toronto tramwaj przegrał z metrem

Komunikacja

W Toronto tramwaj przegrał z metrem

Jakub Dybalski 29 lipca 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca
Rynek Kolejowy Onet biznes Invest Map Interia TSL biznes
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS