Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Norwegia. W tym roku na drogach nie zginęło żadne dziecko

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2015-12-17 12:40
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Norwegia. W tym roku na drogach nie zginęło żadne dziecko
fot. Thelmadatter, lic. CC 3.0
Według danych do końca listopada w tym roku w Norwegii w wypadkach drogowych nie zginęło żadne dziecko w wieku do 10 lat. W Polsce rocznie ginie ich w wypadkach drogowych kilkadziesiąt.

Opisywane przez nas co jakiś czas inicjatywy określane mianem „Vision Zero” wydają się z polskiego punktu widzenia bajką. Ale szereg krajów i miast na świecie próbuje je realizować. Powyższa nazwa odnosi się do pakietu działań związanych ze zmianami w prawie, nowatorskim podejściem do budowy infrastruktury i edukacją, które mają spowodować, że w roku kalendarzowym na drogach w danym kraju lub mieście nikt nie zginie. Szwecja, którą uznaje się za kolebkę takiego rodzaju podejścia do transportu, celuje w rok 2050 jako ten, w którym liczba ofiar wypadków drogowych spadnie do zera.

Jeszcze 20 lat temu w wypadkach w Szwecji ginęło regularnie ponad 500 osób rocznie. Dziś ten współczynnik oscyluje w okolicach 300.

Głośnym echem odbiło się zaadoptowanie szwedzkiej „Vision Zero” przez Nowy Jork dwa lata temu. Nowojorczyków zelektryzowała informacja, że tylko przez dwa pierwsze tygodnie 2014 r. na ulicach miasta zginęło 11 osób, w tym 7 pieszych, wśród których były też dzieci. W rozpisanym na lata 62–punktowym programie burmistrza Billa de Blasio zapowiedziano m.in. przebudowywanie kilkudziesięciu skrzyżowań rocznie i ograniczenie prędkości w mieście z 30 do 25 mil/h a w niektórych strefach do 20 mil/h.

Norwegia na zero

Norwegia od dłuższego czasu wprowadza szereg działań zmierzających do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach. Chodzi m.in. o budowanie chodników i dróg rowerowych, bardzo restrykcyjne przepisy przewożenia dzieci w samochodach. W efekcie liczba ofiar wypadków drogowych sukcesywnie tam spada. W 2014 r. było ich 147, w tym roku, do końca listopada – 113.

Tym jednak co robi w tych statystykach największe wrażenie jest brak wśród ofiar dzieci. Według tamtejszej rady ds. bezpieczeństwa drogowego (Trygg Trafikk – TT) wśród tegorocznych ofiar nie ma żadnego dziecka do lat 10. Jeśli tendencja się utrzyma, będzie to pierwszy taki rok w historii kraju.

– W 1970 r. prawie 100 dzieci zginęło na norweskich drogach, wiele innych odniosło poważne rany – zauważa w rozmowie z serwisem thelocal.no dyrektor TT Jan Johansen. – Od tego czasu przekonaliśmy się, że pasy bezpieczeństwa, foteliki dla dzieci, mniejsza prędkość, bezpieczniejsze samochody, lepsze drogi i społeczna świadomość po prostu ratuje życie – dodaje.

Polska bliżej setki

Gdy porównać to ze statystykami w Polsce widać jak daleko jesteśmy za krajami, które za bezpieczeństwo na drogach wzięły się na poważnie. Według danych Komendy Głównej Policji w 2014 r. (to najświeższe dane) na polskich drogach zginęły 3202 osoby. W tej liczbie jest 30 dzieci w wieku do 6 lat i 50 kolejnych w wieku między 7 a 14 lat. Rok wcześniej te liczby to 31 i 59. Nawet jeśli weźmiemy pod uwagę, że porównujemy te dane do Norwegii, która liczy sobie nieco ponad 5 mln mieszkańców i średnio co drugi ma samochód, wygląda to niepokojąco.

Pozytywną informacją jest, że te liczby spadają. W 2005 r. zginęło w wypadkach drogowych w Polsce 173 dzieci. W ciągu dekady liczba ta spadła więc dwukrotnie.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Szwecja zmierza do zera. Na drogach

Komunikacja

Szwecja zmierza do zera. Na drogach

Jakub Dybalski 06 stycznia 2015

Boston. Bilet miesięczny zamiast gimbusa. Rodzice się boją

Komunikacja

Boston. Bilet miesięczny zamiast gimbusa. Rodzice się boją

Jakub Dybalski 04 lipca 2014

Nowy Jork chce stworzyć u siebie drugą Szwecję

Prawo & Finanse

Nowy Jork chce stworzyć u siebie drugą Szwecję

Jakub Dybalski 21 maja 2014

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS