Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Nantes kupiło 80 przegubowych autobusów CNG od Iveco

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2016-07-14 14:04
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Nantes kupiło 80 przegubowych autobusów CNG od Iveco
Ivecofot. Michał Szymajda
Semitan, miejski przewoźnik z zachodniofrancuskiego Nantes kupił właśnie osiemdziesiąt autobusów Iveco Urbanway w wersji przegubowej. Pojazdy są zasilane CNG. Francuzi przestawiając się na „zielony” transport publiczny idą nieco inną drogą niż Polacy.

Nad Wisłą autobusów z napędem na gaz ziemny już od pewnego czasu nie traktuje się jako pojazdów wybitnie proekologicznych. Dziś, mówiąc o niskiej emisji, raczej każdy ma na myśli pojazdy elektryczne. Tymczasem w Nantes olbrzymie – jak na miasto, które nie liczy sobie mniej niż 300 tys. mieszkańców – zamówienie, przedstawiane jest właśnie jako wyjątkowo „zielone”.

W pojazdach Iveco Urbanway, pochodzących od włoskiego producenta, ale de facto multinarodowych, zamontowano wyprodukowane we Francji silniki Cursor B 330. W porównaniu do standardowego silnika dieselowskiego, spełniającego normę Euro VI charakteryzują się niższą emisją tlenków azotu (o 35 proc.), cząstek stałych (o 95 proc.) i CO2 (o 10 proc.). Są też o połowę bardziej ciche.

Pierwszy autobus trafi do Nantes pod koniec roku. Pozostałe będą sukcesywnie dostarczane do sierpnia przyszłego roku. Każdy z nich pomieści 109 pasażerów, z tego 32 na miejscach siedzących. W środku będzie miejsce na dwa wózki inwalidzkie, znajdą się tam też cztery ekrany na informację pasażerską. Układ wydechowy zostanie podniesiony, żeby nie narażać rowerzystów i pieszych na kontakt z emitującym gorąco tłumikiem.

Semitan to przewoźnik o bardzo ciekawej konstrukcji. To w 65 proc. spółka miejska, zależna od tamtejszego organizatora transportu czyli TAN. Pozostałe udziały należą do firmy transportowej Transdev, banku Caisse d’Epargne i izby przemysłowo–handlowej miasta Nantes. Semitan obsługuje ponad 50 linii autobusowych, trzy linie tramwajowe, jedną linię BRT, dowóz dzieci do szkół, a także połączenia specjalne, np. promy na Loarze i rzece Erdre, czy przewozy osób niepełnosprawnych.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Iveco w Kortrijk z elektrycznym busem

Komunikacja

Iveco w Kortrijk z elektrycznym busem

Michał Szymajda 20 października 2015

Tallinn kupuje autobusy hybrydowe

Komunikacja

Tallinn kupuje autobusy hybrydowe

Łukasz Pastor 07 kwietnia 2015

 

 

 

 

 

 

współpraca
Rynek Kolejowy Onet biznes Invest Map Interia TSL biznes
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS