Partnerzy serwisu:
Komunikacja

MPK Łódź: Linia lutomierska wymaga pilnego remontu

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2017-09-14 11:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

MPK Łódź: Linia lutomierska wymaga pilnego remontu
Kursy Łódź – Lutomiersk skrócono do KonstantynowaFot. Kasper Fiszer
Przejazd technicznego tramwaju do pętli w Lutomiersku nie oznacza automatycznego wznowienia przewozów regularnych. Linia tramwajowa wymaga bowiem szeroko zakrojonych prac remontowych – zarówno w zakresie torów, jak i zasilania. Wydaje się tymczasem, że na przeprowadzenie kompleksowej modernizacji w ramach obecnej perspektywy budżetowej UE nie ma już obecnie szans.

Wczoraj informowaliśmy o pierwszym od wielu miesięcy przejeździe tramwaju na podłódzkiej linii Konstantynów – Lutomiersk. Wagon sieciowy MPK-Łódź przejechał cały odcinek, na którym regularny ruch wstrzymany jest po lutowym podmyciu torowiska na terenie Konstantynowa Łódzkiego. Władze tego miasta określiły wczorajszą inspekcję jako udaną. Miała ona pozwolić na stwierdzenie, czy torowisko nadaje się do dalszej eksploatacji w ruchu liniowym.

Ewentualne przywrócenie ruchu nie kończy kwestii stanu technicznego

– Wagon techniczny przejechał całą trasę – potwierdza Sebastian Grochala, rzecznik prasowy MPK-Łódź. Nie oznacza to jednak, że z całą pewnością do Lutomierska wrócą niebawem tramwaje liniowe. – Aktualnie wykonujemy szczegółowy przegląd i po [dodatkowej] analizie przedstawimy zakres koniecznego remontu – mówi bowiem nasz rozmówca.

– Kwestie wznowienia ruchu będą w nadchodzącym czasie tematem rozmów – informuje przedstawiciel przewoźnika, stwierdzając tym samym, że nie zapadły jeszcze żadne wiążące decyzje. Dodaje też, że nawet jeśli kursy tramwaju zostaną przywrócone, wciąż niezbędne pozostanie szybkie podjęcie szerokich prac naprawczych. – Wznowienie komunikacji nie kończy sprawy stanu technicznego infrastruktury torowo-sieciowej oraz układu zasilania na tym odcinku – tłumaczy.

Konieczne było wielokrotne czyszczenie torowiska

Wiemy też, że pierwszy po długiej przerwie kurs nie odbył się bez problemów. – Stwierdzono drobne uszkodzenia na sieci trakcyjnej. W czasie przejazdu musieliśmy też czyścić w wielu miejscach tory – relacjonuje Sebastian Grochala. Ocenia jednak, że gminy przygotowały torowisko w stopniu dostatecznym. Poprzednia próba przejazdu zakończyła się fiaskiem, bo pas tramwajowy porośnięty był roślinnością.

– Cała trasa wymaga w najbliższym czasie remontu – podsumowuje przedstawiciel MPK. Szanse na przeprowadzenie dużej inwestycji wydają się tymczasem minimalne. Prace nad wspólnym projektem Łodzi i okolicznych gmin pod nazwą Łódzki Tramwaj Metropolitalny utkwiły w martwym punkcie. Wciąż nie ma też pomysłu, jak pozyskać finansowanie na przeprowadzenie tego olbrzymiego przedsięwzięcia.

Gmina Lutomiersk chce przywrócenia kursów 43B

Na wznowienie przewozów nieustająco liczy natomiast gmina Lutomiersk. Poinformowała ona o przejeździe na swoim oficjalnym profilu na portalu Facebook. W krótkim wpisie wczorajsze przedsięwzięcie określone zostało jako „prace przygotowawcze”. – MPK-Łódź Sp. z o.o. dokonuje szczegółowego przeglądu stanu technicznego torów tramwajowych w celu uruchomienia linii tramwajowej 43 – czytamy w komunikacie.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Lutomiersk: Udany przejazd techniczny tramwaju

Komunikacja

Lutomiersk: Udany przejazd techniczny tramwaju

Kasper Fiszer 13 września 2017

Lutomiersk: Torowisko tramwaju zostało udrożnione

Komunikacja

Lutomiersk: Torowisko tramwaju zostało udrożnione

Kasper Fiszer 12 września 2017

Łódź: Remont tramwajów podmiejskich z RPO 2020+?

Komunikacja

Łódź: Remont tramwajów podmiejskich z RPO 2020+?

Kasper Fiszer 11 września 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5