Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Metro: Stacja Politechnika wzbogaci się o tureckie kafle wypalane

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2015-04-08 13:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Metro: Stacja Politechnika wzbogaci się o tureckie kafle wypalane
fot. WU
Dosyć uboga architektonicznie stacja metra Politechnika wzbogaci się niedługo o nowy element wystroju. Z inicjatywy tureckiej ambasady na antresoli południowej pojawią się wypalane kafle z panoramą Stambułu i Warszawy.

Część ściany antresoli południowej stacji metra A-11 Politechnika, w rejonie komisariatu policji, jest odgrodzona. Wkrótce w tym miejscu pojawi się nowy element wystroju. – Jest to rezultat inicjatywy Ambasady Tureckiej, która pragnęła upamiętnić 600-lecie stosunków polsko-tureckich, które miało miejsce w zeszłym roku. Na drodze poszukiwań i analiz doszliśmy do wniosku, że być może któraś ze stacji metra byłaby odpowiednia. Na Politechnice w przejściu podziemnym jest trochę niezagospodarowanego miejsca – mówi portalowi Transport-publiczny.pl Wojciech Wagner, naczelnik Wydziału Estetyki Urzędu Miasta w Warszawie. Metro ma też znaczenie symboliczne. Firma turecka uczestniczyła w budowie II linii. – Dla ambasady jest ważne, że strona turecka brała w tym udział. To dla biznesu tureckiego powód do dumy – dodaje Wagner.

Przejście wzbogaci się o obraz wypalany na ceramice. – W Turcji funkcjonuje wielowiekowa tradycja wypalania kafli ozdobnych. Strona turecka zaproponowała mozaikę, która by nawiązywała do wspólnoty losów, a w szczególności do Warszawy i Stambułu – informuje Wojciech Wagner. Na stacji pojawi się obecna panorama tych miast. – To wydaje się ciekawe. Z uwagi na rozwój fotografii takich przedstawień nie mamy. Panorama jest uproszczeniem – za wiele lat to będzie interesujący obraz – mówi Wagner. Dekoracja zostanie odsłonięta pod koniec kwietnia br.

Stacje metra na Mokotowie są dosyć ubogie pod względem architektury. Wykańczano je w latach 90. przy bardzo niepewnych środkach na budowę metra. W efekcie zrezygnowano z wielu oryginalnych elementów wystroju. Stacje te – mimo zabiegów utrzymaniowych (np. czyszczenie stropów) – starzeją się teraz nie najlepiej. – Na pewno te stacje nie są rażące czy brzydkie, ale to są bardzo skromne przestrzenie. Wydaje się, że taka interwencja będzie na plus. Warto myśleć o podobnych zabiegach, tylko nie można popaść w chaos – przekonuje naczelnik Wydziału Estetyki.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Rozbudowa metra ruszy w majówkę. Pierwsze działki przekazane

Przestrzeń

Rozbudowa metra ruszy w majówkę. Pierwsze działki przekazane

Witold Urbanowicz 31 marca 2016

Wejścia na czterech stacjach metra do remontu

Przestrzeń

Wejścia na czterech stacjach metra do remontu

Witold Urbanowicz 31 marca 2016

Astaldi: O budowę tunelu pod Ursynowem jesteśmy spokojni

Przestrzeń

Astaldi: O budowę tunelu pod Ursynowem jesteśmy spokojni

Łukasz Malinowski 03 kwietnia 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5