Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Metro: Rondo ONZ w trakcie odbiorów. Testują pociągi z pełnym obciążeniem

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2014-10-15 16:23
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Metro: Rondo ONZ w trakcie odbiorów. Testują pociągi z pełnym obciążeniem
Stacja Rondo ONZ, stan z kwietnia br.fot. WU
Trwają odbiory pierwszej ze stacji centralnego odcinka II linii metra. Jednocześnie odbywają się jazdy próbne pociągów z pełnym obciążeniem. – Chcemy mieć pewność, że eksploatacja metra będzie bezpieczna – mówi Jerzy Lejk, prezes Metra. Odbiory wewnętrzne zakończą się 6 listopada. Po nich inwestycję sprawdzą służby zewnętrzne.

Firma AGP Metro, wykonawca centralnego odcinka II linii metra, 30 września zgłosił gotowość inwestycji do odbiorów. W ciągu siedmiu dni został ustalony ich harmonogram. Odbiory rozpoczęły się 13 października od stacji C-10 Rondo ONZ. – Na początku przyszłego tygodnia będziemy znać stan spraw na tej stacji – mówi Jerzy Lejk, prezes Metra. Jak podkreśla, niezwykle ważnym etapem będzie podpisanie protokołu końcowego. – To będzie dzień, kiedy Metro przejmuje do eksploatacji stację, wejdą tam nasi pracownicy, zostaną wprowadzeni dyżurni stacji. To jest moment, od którego będziemy mogli występować z roszczeniami od generalnego wykonawcy. Jeżeli nie uda się w założonym terminie podpisać protokołu końcowego, to jest równoznaczne z tym, że od dnia zakończenia robót budowlanych mogą być naliczane różnego rodzaju kary – informuje Lejk.

W sumie wydano 34 pozwoleń na budowę. Każdy z obiektów (m.in. siedem stacji i sześć wentylatorni szlakowych) jest odbierany oddzielnie. Następna w kolejności, po Rondzie ONZ, jest stacja Rondo Daszyńskiego. Metro ma łącznie 37 dni na dokonanie odbioru, licząc od dnia zgłoszenia gotowości elementów inwestycji do odbiorów, co nastąpiło 30 września br. Termin mija 6 listopada. – Następnie po zakończeniu naszych odbiorów będą zaproszone służby państwowe, jak Straż Pożarna itp. Wyrażą one opinię, które przekażemy do Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego – wyjaśnia Jerzy Lejk. Władze miasta zapowiadają, że pasażerowie skorzystają z centralnego odcinka jeszcze w tym roku.

Jednocześnie są szkoleni pracowników i trwają jazdy próbne. – Teraz, oprócz odbiorów inwestorskich między wykonawcą a służbami Metra, odbywają się niezwykle ważne testy jazd pociągów z prędkością prawie 90 km/h, które przemieszczają się z pełnym (sztucznym) obciążeniem. Jazdy rozpoczęły się w poniedziałek w nocy i w tej chwili przebiegają bez zastrzeżeń. Potrwają jeszcze kilka dni, aż będą w pełni powtarzalne – mówi Jerzy Lejk. Muszą zostać przetestowane wszystkie elementy odpowiadające za bezpieczeństwo.– Chcemy mieć pewność, że eksploatacja będzie bezpieczna i w sytuacjach awaryjnych – oby nigdy się nie zdarzyły – będzie można bezpiecznie ewakuować pasażerów – zaznacza prezes Metra.

Czytaj też: Warszawa ogłasza przetarg na rozbudowę metra o 3+3 (wizualizacje)

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Niebawem konkurs na głos II linii metra

Komunikacja

Niebawem konkurs na głos II linii metra

Witold Urbanowicz 08 października 2014

Metro: System informacji II linii poprowadzi za rękę do wyjścia

Komunikacja

Metro: System informacji II linii poprowadzi za rękę do wyjścia

Witold Urbanowicz 09 października 2014

Metro na Wolę z decyzją środowiskową

Prawo & Finanse

Metro na Wolę z decyzją środowiskową

Witold Urbanowicz 07 października 2014

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5