Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Metro (prawie) gotowe. Otwarcie do końca roku

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2014-09-28 18:10
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Metro (prawie) gotowe. Otwarcie do końca roku
stacja Dworzec Wileńskifot. WU
Dzisiaj (28 września) władze miasta, na czele z prezydent Hanną Gronkiewicz-Waltz oraz dziennikarze przejechali pociągiem po centralnym odcinku II linii metra. Za dwa dni mija kontraktowy termin zakończenia budowy. Na większości stacji pozostają do wykonania tylko kosmetyczne prace, za wyjątkiem Powiśla, które odstaje wyraźnie od innych przystanków. Według deklaracji stacja nie będzie jednak opóźniać inwestycji i odbiorów.  

Pociąg Inspiro nr 57 wyruszył ze stacji C-9 Rondo Daszyńskiego o godz. 15:22 i przejechał całą linię do końca, do stacji C-15 Dworzec Wileński, jedynie zwalniając na stacjach pośrednich. Przejazd odbył się płynnie, bez żadnych problemów.

Centralny odcinek składa się z siedmiu stacji. - Wszystkie prace zostały wykonane, teraz trzeba czekać na otwarcie. Mam nadzieję, że uda nam się centralnym odcinkiem II linii metra pojechać w tym roku - mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent miasta. Kolejne stacje wyróżniały się swoimi indywidualnymi, charakterystycznymi kolorami - czerwony na Rondzie Daszyńskiego, szary i biały na Rondzie ONZ, żółty na Świętokrzyskiej, fioletowy na Nowym Świecie, zielony na Stadionie i granatowy na Dworcu Wileńskim. Tylko morski na Powiślu jeszcze nie był widoczny w pełnej krasie. - Wszystkie stacje to jest dzieło sztuki. To takie podziemne miasto o dużej estetyce. Co najważniejsze, pojechaliśmy szczęśliwie w jedną i drugą stronę - mówi Gronkiewicz-Waltz.


Świętokrzyska, fot. WU

Uwaga wszystkich skupiona była rzecz jasna na Powiślu - stacja ta, z uwagi na wcześniejsze problemy, odstaje poziomem zaawansowania prac. Brakuje części oświetlenia, nie są też zamontowane panele podwieszonego sufitu i dekoracji zatorowych. - My zamówiliśmy funkcjonujące metro. Jeśli to nie będzie spełnione, to będą naliczane kary - mówi Jerzy Lejk, prezes Metra Warszawskiego. Wykonawca może jednak zyskać trochę czasu na ustaleniu harmonogramu odbiorów (służby mogą wejść na Powiśle w ostatnim etapie).


Rondo ONZ, fot. WU

30 września wykonawca zgłosi zakończenie prac. W ciągu siedmiu dni Metro ustali harmonogram wewnętrznych odbiorów, na które spółka będzie miała 30 dni. - Wtedy, jeśli nie ma wad istotnych, zgłaszamy poszczególne stacje i elementy, na które były wydane pozwolenia na budowę, do stosownych organów: Straży Pożarnej, SANEPID-u i Inspekcji Pracy, a na koniec do Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w celu wydania pozwolenia na użytkowanie - mówi Lejk. Jak dodaje, z doświadczeń z I linii wynika, że cały proces może zająć od 30 do 60 dni. - Choć jeszcze nikt nie odbierał siedmiu kilometrów nowej linii na raz, wybudowanej wg nowej technologii, z nowymi systemami łączności i sterowania, z nowym taborem itd. To ogromna infrastruktura - zaznacza Jerzy Lejk.

Jak wynika z naszych informacji, otwarcie przed końcem listopada br. jest mało prawdopodobne.

Fotogaleria tutaj


Rondo Daszyńskiego, fot. WU

Czytaj też:


Metro: Wiele do zrobienia na Powiślu. Odbiory stacji trochę później?

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Metro: Wiele do zrobienia na Powiślu. Odbiory stacji trochę później?

Komunikacja

Metro: Wiele do zrobienia na Powiślu. Odbiory stacji trochę później?

Witold Urbanowicz 29 września 2014

II linia metra z zupełnie nowym systemem informacji

Przestrzeń

II linia metra z zupełnie nowym systemem informacji

Witold Urbanowicz 22 września 2014

Zielono mi nad metrem

Przestrzeń

Zielono mi nad metrem

Witold Urbanowicz 19 września 2014

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5