Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Metro: Pierwszy pociąg pod Wisłą. Budowa zaawansowana w 97%

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2014-09-12 10:05
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Metro: Pierwszy pociąg pod Wisłą. Budowa zaawansowana w 97%
tunel południowy od stacji C-11 Świętokrzyska w kierunku stacji C-10 Rondo ONZ, lipiec 2014 r.fot. WU
W środę (10 września) odbył się pierwszy przejazd pociągu na całej trasie budowanego centralnego odcinka II linii metra – od stacji Rondo Daszyńskiego do stacji Dworzec Wileński. Do zakończenia prac pozostało nieco ponad dwa tygodnie.

Jazdy próbne pociągów odbywały się już wcześniej – na zachodnim odcinku II linii metra, pomiędzy stacjami C-9 Rondo Daszyńskiego i C-10 Rondo ONZ. W czerwcu wjechał tam pociąg rosyjski. Teraz składy jeżdżą po pełnej trasie – do stacji C-15 Dworzec Wileński.

Przejazd po całej trasie odbył się w środę 10 września. Pociąg wyruszył ok. 19:30 ze stacji C-9 Rondo Daszyńskiego po torze południowym i ze zmniejszoną prędkością przejechał całą trasę do stacji C-15 Dworzec Wileński. Następnie wrócił po drugim torze. Do jazd był wykorzystywany pociąg alstomowski nr 32. – Był to pierwszy przejazd na całej trasie. Pociąg działał jak odkurzacz, w tunelu jest dużo pyłu i kurzu – mówi Krzysztof Malawko, rzecznik prasowy Metra Warszawskiego. Dopiero w następnej kolejności odbywają się jazdy z wykorzystaniem składów Siemens Inspiro, których elektronika jest znacznie bardziej czuła na zanieczyszczenia związane z toczącą się budową. – Teraz zaczną się też testy z obciążeniem – z piachem / wodą – mówi rzecznik.

Skład jechał ze zmniejszoną prędkością. – Przez cały czas była łączność ze służbami ruchu Metra Warszawskiego, które nadzorują jazdy. Pełną kontrolę miały tez służby wykonawcy, system łączności działał bez zastrzeżeń. Pociąg przejechał płynnie, bez problemów – mówi Malawko. Rzecznik wspomina szczególnie zjazd ze stacji C-12 Nowy Świat w kierunku C-13 Powiśle. – To ciekawe doświadczenie. Mamy tam duże, ok. 4-procentowe pochylenie, które nie występuje na I linii. Z perspektywy maszynisty widać ten uskok tunelu, choć w normalnej jeździe pasażerowie tego nie odczują – opowiada Krzysztof Malawko.

Zgodnie z kontraktem wszelkie prace przy centralnym odcinku powinny się zakończyć 30 września br. Zaawansowanie budowy po stronie finansów wynosi 91,27%,a po stronie rzeczowej – 97,41%. – Są prowadzone prace wykończeniowe. Odbywają się testy urządzeń przytorowych i testy producenta pojazdów w celu rozszerzenia świadectwa Urzędu Transportu Kolejowego – mówił na wczorajszej sesji Rady Miasta Jerzy Lejk, prezes Metra. Najwięcej do zrobienia pozostaje na opóźnionej stacji Powiśle. Wykonawca zapewnia, że prace zakończą się w terminie. Przed zdaniem inwestycji – czyli przed 30 września – budowniczowie będą musieli jeszcze przeprowadzić 72-godzinne testy, w czasie których wszystkie urządzenia będą musiały normalnie pracować.

Metro będzie miało siedem dni na wyznaczenie terminu odbiorów. Te powinny zakończyć się do 30 dni. Wady o charakterze istotnym wstrzymują odbiory, a w przypadku wad nieistotnych wyznaczana jest data ich usunięcia. Po zakończeniu odbiorów własnych Metra na centralny odcinek II linii wschodzą służby zewnętrzne (Straż Pożarna, Sanepid itp.). Po ich akceptacji i wydaniu przez nadzór budowlany pozwolenia na użytkowanie centralny odcinek II linii metra będzie mógł zostać udostępniony pasażerom.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Warszawiacy obejrzą Nowy Świat–Uniwersytet tydzień później

Przestrzeń

Warszawiacy obejrzą Nowy Świat–Uniwersytet tydzień później

Jakub Dybalski 29 sierpnia 2014

Decyzja środowiskowa dla metra na Targówek

Przestrzeń

Decyzja środowiskowa dla metra na Targówek

Witold Urbanowicz 13 sierpnia 2014

Metro: Świetne lampiony na Stadionie

Przestrzeń

Metro: Świetne lampiony na Stadionie

Witold Urbanowicz 31 lipca 2014

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5