Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Metro ewakuowane i odkażone. Nocne ćwiczenia

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2015-11-19 05:04
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Metro ewakuowane i odkażone. Nocne ćwiczenia
fot. MJ
Metro ewakuowane i odkażone. Nocne ćwiczenia
Metro ewakuowane i odkażone. Nocne ćwiczenia
Metro ewakuowane i odkażone. Nocne ćwiczenia
Metro ewakuowane i odkażone. Nocne ćwiczenia
Metro ewakuowane i odkażone. Nocne ćwiczenia
Metro ewakuowane i odkażone. Nocne ćwiczenia
Metro ewakuowane i odkażone. Nocne ćwiczenia
Metro ewakuowane i odkażone. Nocne ćwiczenia
Dzisiejszej nocy w warszawskim metrze służby ćwiczyły postępowanie w razie ataku terrorystycznego z wykorzystaniem środków chemicznych. To element cyklicznych ćwiczeń Patrol-15, których celem jest sprawdzanie działania systemu wykrywania skażeń i alarmowania.

Ćwiczenia Patrol-15, w których biorą udział wojsko i służby cywilne, odbywają się w dniach 17-19 listopada. Jeden ze scenariuszy zakładał atak terrorystyczny w metrze, w którym użyto substancje chemiczne. Epizod ten rozegrano dzisiejszej nocy na stacji Stadion Narodowy po zakończeniu kursowania pociągów pasażerskich. – Takie ćwiczenia na sucho pozwalają znaleźć poprzez sekwencję zdarzeń właściwy sposób reagowania przy najmniejszej liczbie ofiar. To nie jest sytuacja teoretyczna – w 1995 r. w metrze tokijskim doszło do zatrucia sarinem – podkreśliła Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.

W ramach ćwiczeń służby musiały rozpoznać rodzaj substancji i podjąć stosowne działania, zapobiegające rozniesieniu skażeń i prowadzące do bezpiecznej ewakuacji poszkodowanych, a następnie ich odkażenia (dekontaminacji) przed ewentualnym odwiezieniem do szpitali. – To ćwiczenie ma zadanie m.in. koordynację wszystkich służb – nie tylko wojska, ale także podległych ministerstwu zdrowia, spraw wewnętrznych czy wojewodów – mówi pułkownik Sławomir Kleszcz, kierownik ćwiczeń i szef Zarządu Obrony przed Bronią Masowego Rażenia w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Jak dodał Kleszcz, założone cele ćwiczeń zostały osiągnięte.

Nie bez kozery na miejsce epizodu została wybrana stacja metra w pobliżu Stadionu Narodowego, na którym odbywa się szereg imprez masowych, a w przyszłym roku także szczyt NATO. – Metro to takie szczególne miejsce. Przestrzeń jest ograniczona określonymi wyjściami ewakuacyjnymi. Wąskim gardłem jest ewakuacja porażonych. Wszystkie czynności muszą być wykonywane w odpowiednich środkach ochronnych – podkreśla pułkownik Kleszcz. – To miejsce wyjątkowo narażone w przypadku ataku chemicznego. Inaczej sytuacja wygląda w tunelach czy pod ziemią, a inaczej nad ziemią, gdzie gaz by się szybko rozwiał. Atak z użyciem substancji chemicznych jest najłatwiejszy do przeprowadzenia, bo po prostu można je mniej lub bardziej otwarcie kupić na rynku – mówi Artur Goławski, rzecznik Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

– Odbywające się ćwiczenia to ważne wydarzenie dla naszej organizacji i naszych pracowników, którzy mogą sprawdzić swoje zachowania i działanie procedur w sytuacji kryzysowej. Naszym głównym celem przy przewożeniu pasażerów jest zapewnienie bezpieczeństwa. Takie ćwiczenia są bardzo istotnym elementem przygotowania jak najlepszej usługi – mówi Jerzy Lejk, prezes Metra.

Ćwiczenia Krajowego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania, których przeprowadzanie wymuszają przepisy, odbywają się cyklicznie (raz na trzy lata) i zostały zaprogramowane już w zeszłym roku. Nie mają więc bezpośredniego związku z Paryżem.

Inne ćwiczone scenariusze, w ramach Patrolu-15, zakładały:
  • przyczółek promowy w Karczewie: zdarzenie chemiczne – przewrócenie cysterny samochodowej i wyciek niebezpieczniej substancji do Wisły;
  • hotel Miłomłyn przy trasie E-7 na odcinku Ostróda – Elbląg: zdarzenie biologiczne –zachorowanie pasażera z objawami dżumy z ciężkim przebiegiem;
  • Zakłady Chemiczne Siarkopol w Tarnobrzegu: zdarzenie chemiczne – wyciek amoniaku z instalacji produkcyjnej;
  • Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku: zdarzenie radiacyjne – uwolnienie materiału promieniotwórczego z bloku reaktora w wyniku ataku terrorystycznego;
  • przejście graniczne w Połowcach: zdarzenie radiacyjne - próba wwozu pojemników nieznanego pochodzenia.
W ćwiczeniach udział wzięły jednostki wojska, policji, Państwowej Straży Pożarnej, Państwowej Agencji Atomistyki, Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Państwowego Ratownictwa Medycznego.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Rozbudowa metra ruszy w majówkę. Pierwsze działki przekazane

Przestrzeń

Rozbudowa metra ruszy w majówkę. Pierwsze działki przekazane

Witold Urbanowicz 31 marca 2016

Wszystkie grzechy II linii metra

Przestrzeń

Wszystkie grzechy II linii metra

Witold Urbanowicz 13 marca 2016

Metro wyrusza na Targówek. Umowa na budowę podpisana

Przestrzeń

Metro wyrusza na Targówek. Umowa na budowę podpisana

Witold Urbanowicz 11 marca 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5