Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Metro: Decyzje ws. odcinka zachodniego na przeł. czerwca i lipca?

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2016-06-21 17:02
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Metro: Decyzje ws. odcinka zachodniego na przeł. czerwca i lipca?
stacja C6 Księcia Januszamat. UM Warszawa
Jest szansa na odblokowanie trzech stacji na zachodnim odcinku II linii metra, dla których nie wydano jeszcze pozwoleń na budowę. – Rozmawiałem wczoraj z panem wojewodą , który – jak wynika z rozmowy – jest zainteresowany jak najszybszym wydaniem decyzji – mówi Jacek Wojciechowicz, wiceprezydent Warszawa.

Przetarg na rozbudowę II linii metra o odcinki 3+3 – po trzy stacje w każdą ze stron – rozstrzygnięto w październiku zeszłego roku. Po zakończeniu procedur formalnych i wydaniu pozwoleń na budowę w marcu Metro Warszawskie podpisało umowę z firmą Astaldi na realizację odcinka wschodniego-północnego do stacji C18 Trocka, na którym toczą się już prace.

Wojewoda za metrem

W dalszym ciągu nie podpisano umowy z firmą Gulermak na budowę odcinka zachodniego, na Wolę, do stacji C6 Księcia Janusza. Tutaj nie wydano jeszcze pozwoleń na budowę. Procedura cała została wydłużona w związku z koniecznością sporządzenia i przedłożenia do oceny nowego raportu oddziaływania na środowisko.

Miasto jest dobrej myśli, jeżeli chodzi o przygotowanie do realizacji tego odcinka. – Rozmawiałem wczoraj z panem wojewodą , który – jak wynika z rozmowy – jest zainteresowany jak najszybszym wydaniem tych decyzji, czeka na ostateczne rozstrzygnięcia RDOŚ. Zadeklarował, że jak tylko je dostanie, to wyda decyzje – mówi Jacek Wojciechowicz, wiceprezydent Warszawy. – Myślę, że nastąpi to najdalej na przełomie czerwca i lipca – dodaje wiceprezydent. Wydanie decyzji umożliwi podpisanie umowy z Gulermakiem, który przedłużył już gwarancje bankowe i ważność oferty.

Na ostatni odcinek potrzeba ok. 1,5 mld zł

Jednocześnie trwają przygotowania do realizacji dalszych odcinków II linii. Miasto chce, by w kolejnym etapie rozbudowy metro po stronie zachodniej dojechało dalej – nie tylko do stacji C4 Powstańców Śląskich, jak dotąd zakładano, ale od razu do pierwszej zaplanowanej stacji przy Połczyńskiej.
Ratusz pracuje teraz nad zapewnieniem finansowania. – Jeżeli mówimy o tym, by do 2022/2023 r. wybudować całą II linię, to wymaga to znalezienia kolejnych ok. 1,5 mld zł. Staramy się te pieniądze znaleźć, bo to dobre rozwiązanie, żeby w jednym czasie tę linię zakończyć. Tym bardziej, że obsługa tej linii związana jest z STP na Morach – mówi Jacek Wojciechowicz.

Rozszerzenie zakresu inwestycji to spore wyzwanie pod względem finansowym. – Jakbyśmy chcieli, to w 4-5 lat moglibyśmy zbudować nawet i 50 km linii metra. Przede wszystkim to kwestia pieniędzy – nie jesteśmy w stanie zbudować więcej niż to, za co możemy zapłacić. Dlatego też musimy szukać środków w budżecie. Oznacza to ograniczenia i oszczędności w innych dziedzinach. To nie jest tak, że półtora miliarda złotych gdzieś się zgubiło. Trzeba racjonalizować wydatki i znaleźć na przestrzeni lat tę sumę. To nie jest prosta operacja, biorąc pod uwagę, że różnych potrzeb w mieście jest cała masa – zaznacza Wojciechowicz.

Niewielkim ratunkiem będą oszczędności w sposobie realizacji samego odcinka. – Można starać się „odchudzić” ten fragment. Nie zmienia to faktu, że poniżej półtora miliarda złotych się nie zejdzie. Są różne warianty realizacji tego odcinka – w normalnych wariantach kosztuje on 1,7 mld zł, przy oszczędnościach można próbować zmniejszyć tę kwotę do 1,2 mld zł – wylicza wiceprezydent.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Ałmaty: Zawieszenie tramwajów, rozbudowa metra

Komunikacja

Ałmaty: Zawieszenie tramwajów, rozbudowa metra

Kasper Fiszer 11 czerwca 2016

II linia metra rdzewieje. Tak ma być

Przestrzeń

II linia metra rdzewieje. Tak ma być

Witold Urbanowicz 16 maja 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5