Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Mediolan walczy ze smogiem i wyrzuca auta na trzy dni

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2015-12-29 15:48
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Mediolan walczy ze smogiem i wyrzuca auta na trzy dni
fot. Twitter Michele Galvani
Włoski Mediolan jest kolejnym miastem, który zmaga się ze smogiem. Prywatne auta od poniedziałku przez trzy kolejne dni nie mogą się poruszać po ulicach miasta w określonych godzinach. Natomiast w San Vitaliano wprowadza ograniczenia w tradycyjnym wykonywaniu pizzy.

Od miesiąca w Mediolanie przekroczone są bezpieczne poziomy zanieczyszczeń. To skłoniło władze do bardziej radykalnych działań. Od poniedziałku przez trzy dni prywatne samochody nie mogą poruszać się po ulicach miasta między 10 a 16. – Zakaz jest generalnie przestrzegany. W międzyczasie miasto ma magiczną atmosferę, którą można doświadczyć na nogach, rowerem bądź za pomocą komunikacji miejskiej – mówi Pierfrancesco Maran, który odpowiada w Mediolanie za transport.

Dodatkową zachętą dla mieszkańców, by zrezygnować w tych dniach z aut, są zniżki w komunikacji miejskiej. Pasażerowie mogą przez cały dzień podróżować za 1,5 euro – tyle normalnie kosztuje bilet jednoprzejazdowy.

Zakaz nie pokrywa się z głównymi godzinami podróżowania do i z pracy, a ruch na mieście i tak jest mniejszy w związku z okresem świąteczno-noworocznym. To jednak, jak wskazują badania, wystarczy, by znacząco poprawić jakość powietrza. W bezpośredniej bliskości miejsc, w których takie ograniczenia wprowadzono, drastycznie obniża się poziom najbardziej szkodliwych cząsteczek.

Według oficjalnych danych samochody odpowiadają za połowę zanieczyszczeń w Mediolanie i 70% w Rzymie. Na wysokie poziomy zanieczyszczeń wpływają długotrwałe okresy brak deszczu i wiatru. Odczuwalne jest to przede wszystkim w przemysłowych obszarach doliny rzeki Pad na północy kraju. W sumie dziesięć miast zdecydowało się tam na różnego rodzaju ograniczenia ruchu. Ze smogiem walczy również Rzym. Tutaj w kolejne dni tygodnia na zmianę nie mogą jeździć samochody z parzystymi i nieparzystymi numerami rejestracji. Również Florencja zapowiedziała ograniczenia dla ruchu samochodowego w historycznym centrum w sylwestra. Inną drogą poszło San Vitaliano koło Neapolu. Burmistrz zakazał używania pieców opalanych drewnem, wykorzystywanych do pieczenia pizzy.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Edynburg zwalnia do 20 mil/h. W prawie całym mieście

Komunikacja

Edynburg zwalnia do 20 mil/h. W prawie całym mieście

Jakub Dybalski 21 marca 2016

Madryt zamknie centrum dla samochodów z napędem diesela

Przestrzeń

Madryt zamknie centrum dla samochodów z napędem diesela

Jakub Dybalski 27 stycznia 2016

Paryż po dniu bez samochodu. „Niebo jest bardziej niebieskie”

Przestrzeń

Paryż po dniu bez samochodu. „Niebo jest bardziej niebieskie”

Jakub Dybalski 28 września 2015

 

 

 

 

 

 

współpraca
Rynek Kolejowy Onet biznes Invest Map Interia TSL biznes
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS