Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Małopolska chce autobusów na Słowację

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2017-04-03 07:55
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Małopolska chce autobusów na Słowację
Autobus na Słowacji. fot. Kasper Fiszer.
Województwo małopolskie rozmawia z przedstawicielami lokalnych samorządów z Podhala o możliwości uruchomienia dotowanych połączeń na Słowację. Autobusy miałyby wozić Polaków na górskie wędrówki, a Słowaków – na zakupy. Sukces przedsięwzięcia uzależniony jest jednak m.in. od przebiegu negocjacji z potencjalnymi partnerami zza południowej granicy.

W sobotę informowaliśmy o ożywionych pracach maących doprowadzić do rozbudowy oferty połączeń autobusowych w relacjach Polska – Słowacja. Jak zauważają przedstawiciele portalu Port Europa, który prowadzi akcję na rzecz poprawy jakości komunikacji między sąsiednimi krajami, problem z przemieszczaniem się w relacjach transgranicznych zauważył samorząd województwa małopolskiego. Władze regionu potwierdzają, że wspólnie z gminami chciałyby otworzyć regularne linie łączące południową Małopolskę i Podhale ze słowackimi krajami preszowskim i koszyckim.

Wstępny etap to przygotowanie wspólnego listu intencyjnego

– W tej sprawie odbyło się spotkanie w Zakopanem – mówi Agnieszka Grybel-Szuber, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Uczestniczyły w nim także władze kilku lokalnych samorządów szczebla gminnego i powiatowego. Region proponuje na razie stworzenie wspólnego listu intencyjnego wszystkich zainteresowanych podmiotów z Polski, który miałby ułatwić porozumienie ze stroną słowacką.

– Intencją spotkania jest przygotowanie i podjęcie działań, które ułatwiłyby turystom i mieszkańcom tego terenu oraz szeroko rozumianej Małopolski dostęp do obu stron Tatr – wskazywał Grzegorz Lipiec odpowiadający w zarządzie województwa za współpracę międzynarodową. Na razie nie wiadomo, w jakich dokładnie relacjach mogłyby kursować autobusy. Wstępne warianty tras mają przygotować podhalańskie samorządy. Leszek Zegzda z zarządu województwa zaproponował, by przedstawić stronie słowackiej projekt dwóch lub trzech przygranicznych połączeń.

Jaka rola władz województwa, a jaka – samorządów lokalnych?

W opinii władz regionu uruchomienie linii na Słowację w ramach dotowanej służby publicznej jest jedynym realnym wariantem poprawy trudnej sytuacji komunikacyjnej pogranicza. – Turyści wędrujący szlakami na Słowację mają często problem z powrotem do miejsc, skąd rozpoczęli swoją wędrówkę, z podobnym utrudnieniem spotykają się południowi sąsiedzi Małopolski dokonujący w naszym kraju zakupów. Przemieszczanie się przez południową granicę, zwłaszcza na krótkich odcinkach, stanowi znaczny problem zarówno dla turystów, jak i mieszkańców terenów przygranicznych – czytamy tymczasem w komunikacie przygotowanym przez Agendę UMWM w Nowym Sączu.

Nie wiadomo jednak na razie, jaką rolę w kształtowaniu siatki nowych połączeń miałyby pełnić władze regionu. Być może będą one jedynie koordynować działania gmin czy powiatów. – Działania w tym zakresie mogą podejmować samorządy lokalne – wskazuje bowiem wspomniany komunikat urzędu marszałkowskiego. – Powodzenie przedsięwzięcia w znacznym stopniu uzależnione jest [też] od efektów uzgodnień ze stroną słowacką – dodają jego autorzy.VII Kongres Kolejowy
 VII Kongres Kolejowy


23 listopada 2017 r. w warszawskim hotelu Sofitel Victoria odbędzie się kolejna, VII edycja Kongresu Kolejowego. To największe i najbardziej prestiżowe wydarzenie konferencyjne w branży transportu szynowego, organizowane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR wspólnie z Forum Kolejowym - Railway Business Forum. Wszystkie poprzednie edycje Kongresu miały ogromne znaczenie dla branży transportu kolejowego w naszym kraju oraz były jedyną tak szeroką platformą dyskusji poświęconej polskiemu kolejnictwu. W zeszłym roku udział w dyskusjach wzięło ponad 700 osób ze świata polityki, samorządu, nauki, biznesu i przemysłu. W 2017 r. poruszać będziemy m.in. następujące tematy:

• Rola kolei w systemie transportowym państwa – jak przywrócić transportowi szynowemu należne mu miejsce?
• Kolejowe przewozy towarowe – jaki jest potencjał wzrostu sektora?
• Smart Railways – inteligentna kolej na miarę XXI wieku
• Gdzie będzie infrastruktura kolejowa w Polsce w roku 2023?
• Inwestycje w transport kolejowy a oczekiwania wspólnot samorządowych
• Bezpieczeństwo na kolei w Polsce

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, za akredytacją. Zapraszamy do rejestracji pod www.kongreskolejowy.pl

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Połączenia na Słowację: Szansa dla ruchu transgranicznego?

Komunikacja

Połączenia na Słowację: Szansa dla ruchu transgranicznego?

Kasper Fiszer 01 kwietnia 2017

PolskiBus sprzedaje bilety na Ukrainę

Mobilność

PolskiBus sprzedaje bilety na Ukrainę

Jakub Dybalski 17 października 2016

Świnoujście: Poślizg w reaktywacji transgranicznej Linii Europejskiej

Komunikacja

Świnoujście: Poślizg w reaktywacji transgranicznej Linii Europejskiej

Martyn Janduła 06 października 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca
Rynek Kolejowy Onet biznes Invest Map Interia TSL biznes
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS