Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Lublin: Wspólny dworzec, buspasy i lokalne węzły

Dalej Wstecz
Autor:

Roman Czubiński

Data publikacji:
2016-11-02 12:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Lublin: Wspólny dworzec, buspasy i lokalne węzły
Główny dworzec kolejowy w Lubliniefot. Roman Czubiński
Władze Lublina są przekonane, że najlepszy sposób walki z zatłoczeniem ulic to przywileje dla transportu zbiorowego. Oprócz wyznaczania buspasów plany na najbliższe lata obejmują też modernizację starych i tworzenie nowych węzłów przesiadkowych – w tym największego powstałego z połączenia dworców PKP i PKS. O miejskich planach inwestycji w transport zbiorowy mówił podczas Kongresu Transportu Publicznego dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego Grzegorz Malec.

Zamierzenia inwestycyjne Lublina w kontekście rewitalizacji i transportu zbiorowego ściśle się ze sobą przenikają. Projekty rewitalizacyjne pozbawione związku z transportem, takie jak odnowa dwóch miejskich parków, należą do mniejszości. – Staramy się jak najefektywniej wykorzystywać środki europejskie, które na szczęście preferują niskoemisyjny transport zbiorowy oraz integrację różnych środków transportu – uzasadnił dyrektor. Priorytety Komisji Europejskiej są w tym przypadku zbieżne z celami lubelskiego samorządu.

Samochód musi ustąpić

Najważniejszą planowaną w najbliższych latach zmianą jest przeorganizowanie ruchu na Alejach Racławickich i ul. Lipowej. – To jedna z kluczowych arterii. Przebiegają tędy najważniejsze ciągi transportu zbiorowego, łączące między innymi uczelnie i miasteczko akademickie. Poważnym problemem są korki, którym zamierzamy przeciwdziałać poprzez zdecydowane uprzywilejowanie komunikacji zbiorowej – deklarował Malec. Jak dodał, w ostatnich latach zarówno decydenci, jak i społeczeństwo zaczęło inaczej podchodzić do kwestii mobilności: coraz więcej użytkowników dróg rozumie, że transport samochodowy musi w imię sprawności przemieszczania się zejść na drugi plan.

Nadzieje na usprawnienie ruchu autobusów dyrektor ZTM wiąże przede wszystkim z wytyczaniem większej liczby dedykowanych dla nich pasów ruchu. – Trzeba będzie podzielić się także przestrzenią z rowerzystami. Spodziewamy się konfliktów z ekologami z powodu wycinki drzew, jednak trzeba będzie wypracować kompromis uwzględniający priorytet dla transportu zbiorowego – zapowiedział Malec.

Rozwiązania dla poszczególnych elementów układu transportowego są wypracowywane w drodze konsultacji społecznych: to ich wyniki zadecydowały np. o całkowitym zamknięciu dla ruchu położonego w sercu miasta Placu Litewskiego. Zakaz, wbrew dążeniom ZTM, objął także pojazdy komunikacji miejskiej. – Nie zawsze jednak da się uwzględnić wszystkie te argumenty. Trzeba uszanować decyzję społeczeństwa. Czas pokaże, czy była dobra – powiedział dyrektor Zarządu.

Autobusy bliżej pociągów

Kolejnym sztandarowym projektem miasta jest budowa zintegrowanego dworca kolejowo-autobusowego. Lubelski główny dworzec PKS znajduje się obecnie przy al. Tysiąclecia w pobliżu ścisłego centrum i w sąsiedztwie Wzgórza Zamkowego. Przeniesienie obiektu pod stację kolejową nie tylko poprawi komfort przesiadania się, ale także pozwoli poprawić estetykę okolic Zamku. – Dotychczasowy dworzec był architektonicznym koszmarkiem. W zwolnionym po jego przeniesieniu kwartale zlokalizujemy inwestycje, które będą lepiej wkomponowywały się w to historyczne miejsce – podsumował przedstawiciel władz Lublina.

Integracja lubelskiej komunikacji miejskiej nie ograniczy się jednak do połączenia dworców. Węzły przesiadkowe między liniami komunikacji miejskiej będą modernizowane, tak by ułatwić pasażerom zmianę środka transportu. – Dobry węzeł umożliwia przesiadkę drzwi w drzwi. Tego w Lublinie brakuje. Jeśli chcemy zachęcać mieszkańców do korzystania z transportu publicznego, przesiadanie się nie może wymagać „skakania” po skrzyżowaniu. Trzeba brać też pod uwagę potrzeby osób niepełnosprawnych – uzasadnił. Pierwsze związane z tym inwestycje, obejmujące między innymi montaż odpowiednio wyprofilowanych krawężników przy ul. Narutowicza, zostały już rozpoczęte. Osobom niewidomym i niedowidzącym poruszanie się mają ułatwiać specjalne płytki kierunkowe.

Z myślą o przedsiębiorcach będą wprowadzane także zmiany w obsłudze komunikacyjnej strefy przemysłowej. Według słów Malca stolica Lubelszczyzny nadrabia obecnie wieloletnie zaległości w przyciąganiu inwestorów. Rozbudowa infrastruktury komunikacji miejskiej i nowe linie mają być jednym z czynników sprzyjających powstawaniu nowych zakładów.
Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Lublin: Najpierw infrastruktura, potem wspólny bilet

Komunikacja

Lublin: Najpierw infrastruktura, potem wspólny bilet

Martyn Janduła 05 października 2016

Komunikacyjna przyszłość Lublina. Trolejbusy? Elektrobusy?

Komunikacja

Komunikacyjna przyszłość Lublina. Trolejbusy? Elektrobusy?

Martyn Janduła 06 września 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca
Rynek Kolejowy Onet biznes Invest Map Interia TSL biznes
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS