Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Łosice. Po apelach PKS-u będzie plan transportowy

Dalej Wstecz
Autor:

Łukasz Pastor

Data publikacji:
2015-04-28 07:44
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łosice. Po apelach PKS-u będzie plan transportowy
PKS Łosicefot. PKS Łosice
Po tym, jak władze spółki PKS Łosice zwróciły się do lokalnych samorządów o utworzenie planu transportowego dla powiatu łosickiego, reakcja samorządu była natychmiastowa. W tej chwili jest już umowa z wykonawcą planu, a niebawem rozpocznie się przepytywanie mieszkańców powiatu w zakresie ich oczekiwań co do transportu zbiorowego. Powiat nie miał obowiązku sporządzenia planu ze względu na niewielką liczbę mieszkańców. Podjęcie decyzji o stworzeniu planu transportowego dla powiatu zapewnia mieszkańcom utrzymanie ulg ustawowych po 1 stycznia 2017 roku.

– Plan transportowy zostanie opracowany przez Polską Izbę Gospodarczą Transportu Samochodowego i Spedycji w Warszawie. Firma została wybrana na podstawie zebrania ofert i została z nią już podpisana umowa – informuje wicestarosta Iwona Muder. – Nawiązaliśmy już kontakt z wykonawcą zadania i jesteśmy w trakcie przygotowywania ankiet dla mieszkańców. Ankiety będą przeprowadzane na terenie powiatu łosickiego wśród mieszkańców – są to głównie uczniowie, osoby dojeżdżające do urzędów, poradni, do pracy – dodaje wicestarosta. Ankiety mają pokazać potrzeby i oczekiwania mieszkańców związane z usługami przewozu pasażerów w obrębie samorządu.

Z inicjatywą utworzenia planu zwrócił się do starostwa powiatowego PKS Łosice. Z punktu widzenia spółki, w perspektywie wchodzących w życie 1 stycznia 2017 roku przepisów plan jest niezbędny z dwóch powodów: aby zapewnić stabilność przewoźnika oraz dla zachowania możliwości sprzedaży biletów ulgowych mieszkańcom regionu.

Położony na wschodnim krańcu województwa mazowieckiego powiat łosicki liczy nieco ponad 30 tys. mieszkańców, a więc za mało, by być zobligowanym do utworzenia planu transportowego. W myśl ustawy o publicznym transporcie zbiorowym do opracowania planu zobligowane są gminy liczące powyżej 50 tys. mieszkańców, powiaty liczące powyżej 80 tys. mieszkańców, województwa, a także wybrane porozumienia i związki międzygminne oraz powiatowe. Dlatego też należący do miasta i gminy Łosice, powiatu łosickiego i gmin powiatu przewoźnik zwrócił się do właścicieli o sporządzenie planu zrównoważonego rozwoju transportu zbiorowego.

W świetle ustawy o publicznym transporcie zbiorowym, po 1 stycznia 2017 roku samorząd bez planu transportowego nie będzie organizatorem publicznego transportu zbiorowego. W takim wypadku nie będzie można stosować ulg ustawowych, ponieważ ulgi te będą przysługiwały tylko i wyłącznie u przewoźników – operatorów wykonujących przewozy osób o charakterze użyteczności publicznej na podstawie i warunkach umowy zawartej z organizatorem – samorządem. Brak ulg spowodowałby podwyższenie cen biletów, a i przy okazji mógłby uderzyć w przewoźnika, ponieważ największe potoki pasażerskie są notowane na liniach szkolnych objętych ulgami.

Na podstawie planu zostaną zorganizowane przewozy o charakterze użyteczności publicznej. Podróżni będą więc mieli zachowane uprawnienia do ulg ustawowych, a wybrany wykonawca zostanie operatorem.

Zgodnie z zapowiedziami starostwa, plan transportowy dla powiatu łosickiego zostanie opracowany do lipca tego roku.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Zgorzelec szuka przewoźnika po raz trzeci

Komunikacja

Zgorzelec szuka przewoźnika po raz trzeci

Jakub Dybalski 08 kwietnia 2016

Częstochowa odrzuciła, po czym… przyjęła plan transportowy

Komunikacja

Częstochowa odrzuciła, po czym… przyjęła plan transportowy

Dominik Wójcik 19 stycznia 2016

Łosicki PKS upomina się o plan transportowy

Prawo & Finanse

Łosicki PKS upomina się o plan transportowy

Łukasz Pastor 02 lutego 2015

 

 

 

 

 

 

współpraca
Rynek Kolejowy Onet biznes Invest Map Interia TSL biznes
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS