Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Łódzkie będzie nadal rozwijać kolej i integrować ją z autobusami

Dalej Wstecz
Autor:

Paweł Rydzyński

Data publikacji:
2015-01-26 15:24
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Transport-Publiczny.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódzkie będzie nadal rozwijać kolej i integrować ją z autobusami
fot. KF
Rewitalizacja linii kolejowej ze Zgierza do Ozorkowa, budowa węzłów przesiadkowych oraz integracja pociągów z autobusami wzdłuż wszystkich linii wychodzących z węzła łódzkiego – takie są plany władz województwa łódzkiego na rozpoczętą kadencję samorządową.

Jacek Grabarski, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, przypomniał w rozmowie z portalem Transport-Publiczny.pl, że w nowej kadencji Zarząd Województwa Łódzkiego zaplanował 3 priorytetowe inwestycje w transporcie kolejowym, które będą realizowane w ramach RPO na lata 2014-2020, a ich beneficjentem będzie PKP PLK. – Te inwestycje to budowa zintegrowanych węzłów multimodalnych wraz z budową i przebudową przystanków kolejowych na terenie województwa łódzkiego [przystanki Przybyszewskiego, Retkinia, Radogoszcz Wschód, Warszawska, Żabieniec – red.], dokończenie budowy wiaduktu wschodniego na stacji Łódź Kaliska, a także rewitalizacja linii kolejowej nr 16 Łódź Widzew – Kutno na odcinku od Zgierza do Ozorkowa. W sprawie realizacji tych inwestycji z perspektywy finansowej UE na lata 2014-2020, planujemy zawarcie z zarządcą infrastruktury stosownego porozumienia. Poza tym, w grudniu 2014 r. został opracowany dokument pn. „Koncepcja obsługi taborowej połączeń kolejowych Województwa Łódzkiego do 2020 z perspektywą do 2030 r.”, w oparciu o którą w ramach RPO WŁ planowany jest również zakup taboru kolejowego do obsługi przewozów pasażerskich na terenie województwa łódzkiego – mówi Jacek Grabarski.

Porozumienia z samorządami lokalnymi

Rzecznik UMWŁ podkreśla, że intencją władz tego regionu jest stopniowa zmiana przyzwyczajeń komunikacyjnych mieszkańców poprzez wzrost roli transportu kolejowego. W tym celu samorząd wojewódzki podpisał porozumienia w sprawie współpracy miast, gmin i powiatów województwa łódzkiego w zakresie organizowania i funkcjonowania publicznego transportu zbiorowego na trasach Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej na linii Łódź – Łowicz, Łódź – Sieradz, Łódź – Koluszki i Łódź – Kutno.

– Celem tych porozumień jest doprowadzenie do sytuacji, aby transport autobusowy pełnił rolę komunikacji dowozowej mieszkańców do dworców i przystanków kolejowych. W 2014 r. odbyło się szereg spotkań z przedstawicielami miast, gmin i powiatów zlokalizowanych na trasach ŁKA, gdzie uzgadniano możliwość dowozu mieszkańców do dworców i przystanków kolejowych, organizację specjalnych linii autobusowych lub wydłużenie już istniejących oraz lokalizację przystanków autobusowych, jak również korelację rozkładów jazdy kolejowych i autobusowych – zauważa Jacek Grabarski.

Obecnie województwo łódzkie jest na etapie procedury przetargowej na opracowanie „Studium integracji transportu kolejowego pasażerskiego z innymi środkami transportu”. Przygotowanie tego opracowania odbywa się w oparciu o konsultacje z samorządami lokalnymi, Zarządem Dróg i Transportu w Łodzi oraz organizacjami społecznymi zaangażowanymi w rozwój zrównoważonego transportu. Studium ma za zadanie wskazanie lokalizacji nowych węzłów lub modernizację, rozbudowę już istniejących. Zapisy dotyczące tworzenia węzłów multimodalnych wraz z budową i przebudową przystanków kolejowych znalazły się również w Kontrakcie Terytorialnym.

Wspólny bilet w Łodzi, Zgierzu, Sieradzu…

Władze województwa łódzkiego deklarują również, że planują działania związane z integracją rozkładów i systemów taryfowych pomiędzy poszczególnymi środkami transportu. Służyć temu mają m.in. wspomniane już porozumienia, ale nie tylko. – Ponadto organizujemy szereg spotkań z Przewozami Regionalnymi oraz Łódzką Koleją Aglomeracyjną, a także z przedstawicielami samorządów lokalnych w zakresie integracji rozkładów jazdy pociągów i komunikacji publicznej miejskiej. Poza tym stworzyliśmy zintegrowaną ofertę taryfową, czyli Wspólny Bilet Aglomeracyjny, do którego przyłączają się kolejne jednostki samorządowe posiadające na swoim terenie publiczną komunikację miejską – zauważa Jacek Grabarski.

Wspólny Bilet Aglomeracyjny obejmuje w tej chwili przejazdy koleją na wszystkich trasach do Sieradza, Łowicza, Kutna i Koluszek w pociągach PR i ŁKA, a także publiczną komunikacją miejską na terenie Łodzi oraz w miejscowościach położonych na trasach przy liniach kolejowych do Sieradza i Łowicza: w Pabianicach, Zgierzu, Łasku, Zduńskiej Woli i Sieradzu. Oferta WBA będzie sukcesywnie rozszerzana o kolejnych przewoźników miejskiego transportu zbiorowego.

* * *

Zapraszamy do zapoznania się również z innymi artykułami z cyklu, w ramach którego pytamy władze poszczególnych województw o zdanie na temat głównych kierunków rozwoju transportu publicznego w nowej kadencji samorządowej (2014-18), której rozpoczęcie w dużej mierze pokryło się z rozpoczęciem nowej unijnej perspektywy finansowej (2014-20). Zapraszamy do lektury postulatów władz województw:

* Lubuskiego
* Wielkopolskiego
* Zachodniopomorskiego
* Lubelskiego
* Warmińsko-mazurskiego
* Opolskiego
* Dolnośląskiego
* MałopolskiegoPodziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Nowy trend w promocji transportu zbiorowego?

Prawo & Finanse

Nowy trend w promocji transportu zbiorowego?

Roman Czubiński 11 sierpnia 2015

W ŁKA z biletem miejskim do końca sierpnia

Komunikacja

W ŁKA z biletem miejskim do końca sierpnia

Kasper Fiszer 01 lipca 2015

Koniec „biletu warszawskiego" ZTM i Przewozów Regionalnych

Komunikacja

Koniec „biletu warszawskiego" ZTM i Przewozów Regionalnych

Kasper Fiszer 09 czerwca 2015

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS