Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Łódź: Umowa z Solarisem podpisana, pierwsze autobusy w listopadzie

Dalej Wstecz
Autor:

Roman Czubiński

Data publikacji:
2015-07-23 15:50
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź: Umowa z Solarisem podpisana, pierwsze autobusy w listopadzie
Solaris Urbino 18 z 2008 r. w Łodzifot. Mateusz War, lic. CC BY-SA 3.0
Łódzkie MPK wynajmie na 10 lat 40 Solarisów Urbino wraz z serwisem i utrzymaniem. Przedstawiciele władz przewoźnika oraz miasta podpisali dziś w tej sprawie umowę z konsorcjum Solaris Bus&Coach oraz Millennium Leasing.

Ambitne plany

Koszt najmu wynosi prawie 95 mln zł. Umowa dotyczy 20 jednoczłonowych pojazdów 12-metrowych i takiej samej liczby 18-metrowych przegubowców. Wszystkie będą w pełni niskopodłogowe, wyposażone w klimatyzację, monitoring, biletomaty i nowoczesny system informacji pasażerskiej. Produkcja autobusów będzie trwała 18 tygodni, co oznacza, że pierwsze z nich dotrą do Łodzi w listopadzie. Jak zapewnia producent, dostawy zakończą się w tym roku kalendarzowym.

– Dążymy do tego, by Łódź miała najnowocześniejszą w Polsce flotę autobusową, a w przyszłości także tramwajową – deklaruje prezes MPK Zbigniew Papierski. Ten ostatni zamiar będzie trudny do spełnienia, bo Łódź ma dziś najmniej wagonów niskopodłogowych spośród dużych miast.

Najem zamiast zakupu

– Często bierzemy udział w podobnych przetargach jako partner Solarisa. Widzimy duże zainteresowanie różnej wielkości aglomeracji tego typu inwestycjami – powiedział prezes firmy leasingowej Wojciech Rybak. Formuła wieloletniego wynajmu zamiast zakupu została po raz pierwszy zastosowana przez MPK przed rokiem, w przetargu wygranym przez EvoBus. Jako zaletę takiego systemu prezes Papierski podawał ustabilizowanie kosztów serwisu i napraw, zwłaszcza po upływie okresu gwarancji. Różnicą w stosunku do poprzedniej umowy jest długość okresu najmu, zwiększona z ośmiu do dziesięciu lat.

Nowoczesne, ale nie najnowsze

Autobusy, które trafią jesienią do Łodzi, nie będą Solarisami Urbino najnowszej, przedstawionej w ubiegłym roku generacji, ale nieco zmodyfikowanymi (m.in. wyposażonymi w silnik spełniający normę Euro VI) odmianami pojazdów obecnych na łódzkich ulicach od kilku lat. Dlaczego producent zaoferował, a przewoźnik kupił starszą odmianę? – Wynikało to z dość krótkiego terminu realizacji umowy. Chcieliśmy mieć pewność, że wszystko będzie na czas – tłumaczy wiceprezes Solaris Bus&Coach Dariusz Michalak.

Jak dodaje, trzecią i czwartą generację dzieli wiele różnic: najnowsze pojazdy mają m.in. lżejszą konstrukcję nadwozia, panele boczne przykręcane do szkieletu (rozwiązanie ułatwiające naprawy po drobnych kolizjach), łatwiejszy dostęp do silnika, zawieszenie o charakterystyce zmiennej w zależności od obciążenia, wyżej umieszczone stanowisko kierowcy czy więcej miejsc dla pasażerów dostępnych z niskiej podłogi. W trosce o wygodę pasażerów zamontowano nawet gniazda do ładowania telefonów komórkowych. – Wykorzystaliśmy wszystkie dotychczasowe doświadczenia. Nie można jednak powiedzieć, że MPK kupiło autobusy przestarzałe czy źle wyposażone – zaznacza wiceprezes. Według jego informacji do kilkudziesięciu krajów świata sprzedano łącznie 10 tysięcy Urbino poprzedniej generacji.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Łódź: Nowe Solarisy już w zajezdni

Komunikacja

Łódź: Nowe Solarisy już w zajezdni

Jakub Dybalski 03 grudnia 2015

Łódź: Testy elektrycznego Solarisa

Komunikacja

Łódź: Testy elektrycznego Solarisa

Roman Czubiński 15 października 2015

Łódź. Solaris dostarczy 40 autobusów dla MPK

Komunikacja

Łódź. Solaris dostarczy 40 autobusów dla MPK

Jakub Dybalski 24 czerwca 2015

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5