Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Łódź: Rozkłady kolei na przystankach miejskich

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2017-01-11 07:50
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź: Rozkłady kolei na przystankach miejskich
Pociąg ŁKA fot. Michał Szymajda, Rynek Kolejowy
Łódź: Rozkłady kolei na przystankach miejskich
Łódź: Rozkłady kolei na przystankach miejskich
W wiatach przystankowych łódzkiego transportu miejskiego pojawiły się kolejne rozkłady jazdy pociągów. Po Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej na prezentację informacji o swoich kursach w pobliżu dworców zdecydowały się Przewozy Regionalne. Forma tabliczki jest zbliżona do tej stosowanej w komunikacji miejskiej.

Rok po wywieszeniu rozkładów jazdy Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej w gablotach na przystankach tramwajowych i autobusowych w okolicach dworców na podobny krok zdecydował się drugi przewoźnik regionalny obsługujący województwo łódzkie. Skrócony grafik odjazdów umieściły w wiatach przystankowych także Przewozy Regionalne. Spółka działająca obecnie pod marką Polregio zastosowała podobny wzór rozkładu do tego wprowadzonego wcześniej przez ŁKA.

Opiera się on na schemacie tabliczki przystankowej stosowanym w komunikacji miejskiej obsługiwanej przez łódzkie MPK. Podobnie jak w przypadku autobusowych linii wariantowych, zdecydowano się na umieszczenie na jednej kartce kursów dojeżdżających do różnych miejscowości (np. Częstochowa i Warszawa). Z jednej strony ułatwia to odnalezienie pasującego połączenia na krótkim, wspólnym odcinku miejskim, z drugiej – zmniejsza czytelność w zakresie stacji docelowej i wymusza drukowanie rozbudowanej legendy.

Jedna linia do Częstochowy, Tomaszowa i Warszawy

Inaczej niż informacje ŁKA, które publikowane są na kartkach w charakterystycznym kolorze zielonym, tabliczki PR drukowane są na papierze białym, nie odróżniają się więc od rozkładów tramwajowych. Obaj przewoźnicy kolejowi nie umieścili jasnej informacji, że godziny odjazdów dotyczą nie przystanku, na którym są wywieszone, a nieodległego peronu kolejowego. Przypomnijmy, że rozkłady PR były dotychczas częściowo uwzględnione w publikacjach ŁKA. Obecnie pasażerowie muszą porównywać obie wywieszone obok siebie kartki. Nadal stosowana jest natomiast numeracja tras, która nie ma odzwierciedlenia w oznaczeniach na pojazdach czy w komunikatach megafonowych.

– Rozkład opracowany jest w formie jednej tabliczki dla kursów we wszystkich kierunkach z uwagi na ograniczoną powierzchnię w gablocie przystankowej – tłumaczy przyjętą formę Anna Piotrowska, rzecznik prasowy łódzkiego oddziału PR. Dodaje też, że rozwieszanie rozkładów kolejowych na przystankach to wspólna inicjatywa przewoźnika i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. – Informacje z rozkładem jazdy umieszczone są na przystankach komunikacji miejskiej usytuowanych w pobliżu dworców: Łódź Fabryczna, Łódź Kaliska oraz Łódź Widzew – wylicza.

Czy taka forma rozkładów ułatwia planowanie podróży?

– Umieszczając rozkład jazdy pociągów Polregio na przystankach MPK, chcieliśmy dostarczyć pasażerom informacji o godzinach odjazdów pociągów bez konieczności udawania się dworzec kolejowy – mówi przedstawicielka PR. – Tym samym podróżni mogą zaoszczędzić czas i zaplanować podróż pociągiem i dojazd na dworzec środkiem komunikacji miejskiej – wskazuje. Otwartym pozostaje natomiast pytanie, czy czytelność tabliczek i ich lokalizacja sprzyjają temu właśnie celowi.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Przewozy Regionalne rozmawiają z PKS-ami o wspólnym bilecie

Przestrzeń

Przewozy Regionalne rozmawiają z PKS-ami o wspólnym bilecie

mp/Kurier PAP 22 listopada 2016

W Czechach coraz więcej rowerzystów korzysta z kolei

Komunikacja

W Czechach coraz więcej rowerzystów korzysta z kolei

Martyn Janduła 15 listopada 2016

Wielbark: Pociągi znów znikną z rozkładu?

Komunikacja

Wielbark: Pociągi znów znikną z rozkładu?

Kasper Fiszer 08 listopada 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS