Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Łódź: Plac pod Urzędem Marszałkowskim na ostatniej prostej

Dalej Wstecz
Autor:

Roman Czubiński

Data publikacji:
2017-04-07 09:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź: Plac pod Urzędem Marszałkowskim na ostatniej prostej
fot. Roman Czubiński
Zbliża się koniec przebudowy placu pod Urzędem Marszałkowskim Województwa Łódzkiego. Z powodu pogody i instalacji podziemnych prace opóźniły się o ponad trzy miesiące. Teren między al. Piłsudskiego (Trasa W-Z), ul. Piotrkowską i Sienkiewicza ma stać się miejscem przyjaznym dla pieszych i rowerzystów, zachęcającym do spędzania wolnego czasu.

Zmieni się wygląd całej przestrzeni i częściowo jej funkcje. – Chcemy, by przestrzeń służyła nie tylko parkowaniu samochodów, ale też odpoczynkowi i rekreacji, choćby na 11 ustawionych tu ławkach – deklaruje rzecznik Zarządu Inwestycji Miejskich Piotr Wasiak. Na placu zasadzono 32 drzewa – platany i klony – oraz ok. 7 tysięcy krzewów i mniejszej roślinności. Nawierzchnię przeznaczoną dla pieszych wykonano ze szlachetnych materiałów, nawiązujących do sąsiedniej Piotrkowskiej. Powstały też parkingi dla rowerów oraz asfaltowa droga rowerowa. Innymi udogodnieniami dla rowerzystów będą: samoobsługowa stacja do naprawy rowerów i elektroniczne, zbiorcze liczydło rowerowe.

Zmiana układu parkingu pociągnęła za sobą zmniejszenie liczby miejsc postojowych. – Miejsca parkingowe do tej pory znajdowały się po obu stronach placu: przy budynkach i przy jezdni. Teraz będzie można parkować tylko po tej drugiej stronie. Chcieliśmy oddać przestrzeń mieszkańcom – tłumaczy Wasiak. W uwolnionym od samochodów miejscu znalazła się zieleń, infrastruktura rowerowa i miejsce do ćwiczeń. Drugim motywem zmiany układu parkingu były normy bezpieczeństwa: w razie wybuchu pożaru w którymś ze stojących przy placu wieżowców musi być zapewniona odpowiednia ilość miejsca do podjazdu wozów strażackich i ewakuacji pracowników.

Nowe jest także oświetlenie wzdłuż parkingu. Dość nietypowym elementem przestrzeni publicznej będą drążki do ćwiczeń. Instalacja powstała na rogu al. Piłsudskiego i Sienkiewicza. Nie jest wykluczone wynajęcie części powierzchni placu pod ogródki gastronomiczne.

Inwestycja zostanie zakończona w połowie kwietnia, zamiast – jak pierwotnie planowano – z końcem grudnia ubiegłego roku. Powodem był okres zimowy, w którym warunki pogodowe nie pozwoliły na prowadzenie prac. – Pojawiła się też konieczność zlecenia prac dodatkowych, związanych z przebudową instalacji podziemnych – tłumaczy Wasiak. Na razie ZIM nie podjął decyzji co do kar umownych – ewentualne rozliczenia z wykonawcą nastąpią po odbiorach.
Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Służewiec na czterech nogach. Stowarzyszenie chce placu

Przestrzeń

Służewiec na czterech nogach. Stowarzyszenie chce placu

Jakub Dybalski 22 lutego 2017

Warszawa. Zielone place, a pod nimi parkingi? Taki jest plan ratusza

Przestrzeń

Warszawa. Zielone place, a pod nimi parkingi? Taki jest plan ratusza

Jakub Dybalski 28 września 2016

Warszawa. Będą konsultacje w sprawie placu Pięciu Rogów

Przestrzeń

Warszawa. Będą konsultacje w sprawie placu Pięciu Rogów

Marcin Żywiałkowski, jd 18 kwietnia 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca
Rynek Kolejowy Onet biznes Invest Map Interia TSL biznes
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS