Łódzkie MPK uruchamia dziś dwie linie weekendowe dowożące mieszkańców do najpopularniejszych miejsc wypoczynku w granicach miasta. Tramwaje i autobusy łączące kompleksy leśne i parkowe z punktami przesiadkowymi kursują średnio co 30 minut. Dojazd komunikacją miejską do miejsc rekreacji mają ułatwić także bilety weekendowe.
Obie linie będą kursowały ze średnią częstotliwością co pół godziny w soboty, niedziele i święta między godziną 10 a 18. Ich kursowanie ma zakończyć się wraz z wakacjami szkolnymi, choć w razie dobrej pogody można spodziewać się wydłużenia o kolejne tygodnie.
Trasy zaplanowano tak, by połączyć większość obiektów rekreacyjnych po północnej i zachodniej stronie miasta oraz zapewnić dogodną przesiadkę na zwykłe linie. Tramwaj T1 będzie kursował między pętlą Wycieczkowa na obrzeżach Lasu Łagiewnickiego a pętlą w parku na Zdrowiu przez Plac Wolności, powtarzając tym samym przebieg obsługiwanej historycznymi wagonami linii 0 sprzed 10 lat. Na Zdrowiu przystanki przed pętlą znajdują się w pobliżu wejść do ZOO oraz Ogrodu Botanicznego, stosunkowo blisko wcześniejszego przystanku znajduje się też aquapark Fala. Autobus T2 połączy natomiast Wycieczkową z ośrodkiem rekreacyjnym w Arturówku, jadąc okrężną trasą przez osiedle Doły i obsługując węzły przesiadkowe Strykowska – Wojska Polskiego oraz Rondo Powstańców 1863 r.
Przy okazji Zarząd Dróg i Transportu przypomina o możliwości korzystania z biletów weekendowych. Ich wprowadzenie było jednym z elementów dokonanej 2 kwietnia zmiany taryfy biletowej. Umożliwiają one podróżowanie komunikacją miejską między godziną 18 w piątek a 3 w poniedziałek za cenę 10 zł. Istnieje też wersja za 12 zł obowiązująca w strefie miejskiej i podmiejskiej. Oba rodzaje biletów są dostępne również jako ulgowe. – Od początku obowiązywania oferty sprzedaliśmy ich już ponad 2100. To dobry wynik – ocenia wicedyrektor ZDiT Michał Chylak.
Niezależnie od linii T1 i T2 MPK we współpracy z Klubem Miłośników Starych Tramwajów, jak co roku, planuje uruchomienie w wakacje linii historycznej obsługiwanej zabytkowym składem 5N+5ND. Nie wiadomo jednak, jaką trasą pojadą tym razem wagony – odcinek Konstantynów Łódzki – Lutomiersk na trasie linii 43, na której kursowały w poprzednich sezonach, jest nieprzejezdny.