Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Łódź: Kolejny remont dworca Chojny

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2017-09-11 13:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź: Kolejny remont dworca Chojny
Dworzec był już remontowany w 2011 i 2015 r.fot. Kasper Fiszer
Szykuje się kolejny remont leżącego w dzielnicy Górna dworca kolejowego Łódź Chojny. Tym razem zarządca budynku, PKP SA, chce dostosować go do potrzeb osób mających problemy z poruszaniem się. Przed dwoma laty dworzec został już nieco odświeżony, ale wówczas prace objęły głównie elewację i dach.

Polskie Koleje Państwowe rozpoczynają przygotowania do remontu dworca kolejowego Łódź Chojny położonego w południowej części miasta. Zarządca budynku nie precyzuje na razie, kiedy mogłaby rozpocząć się większa przebudowa, ale ogłasza już pierwsze zamówienia związane z planowaną inwestycją. W zeszłym tygodniu w łódzkim urzędzie miasta odbyły się także konsultacje społeczne w tej sprawie.

Prace z myślą o osobach niepełnosprawnych

– Wśród uwag zgłaszanych podczas spotkania można wskazać m.in. na [proponowaną] instalację wideotłumacza języka migowego przy kasie, montaż ścieżek dotykowych i zachowanie kontrastów w podłodze – wylicza Aleksandra Grzelak, starszy specjalista w Wydziale Prasowym Polskich Kolei Państwowych. Postulaty te są w dużej mierze zgodne z kierunkiem, w jakim iść mają zaplanowane prace. Priorytetem PKP SA ma być bowiem zwiększenie dostępności obiektu.

– Zakres planowanej inwestycji obejmuje dostosowanie dworca Łódź Chojny do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się, w tym osób niepełnosprawnych – wskazuje bowiem nasza rozmówczyni. Przedstawicielka zarządcy nie wskazuje jednak w tej chwili, jaki miałby być dokładny zakres zaplanowanych robót. – Obecnie trwa postępowanie na wybór wykonawcy studium wykonalności – stwierdza. To ten dokument powinien wyjaśnić szczegóły modernizacji.

Jeszcze w tym roku kolejny przetarg – na dokumentację projektową

PKP SA chciałyby jeszcze w 2017 r. rozpocząć kolejny etap przygotowań do remontu. – Na koniec roku planowane jest ogłoszenie przetargu na wybór dokumentacji projektowej – zapowiada Aleksandra Grzelak. Na razie nie znalazło jednak rozstrzygnięcia duże postępowanie na studium wykonalności, które obejmowało więcej lokalizacji w ramach jednego zadania.

Dworzec kolejowy Łódź Chojny położony jest przy linii kolejowej nr 25 Łódź Kaliska – Dębica. Ruch pasażerski z Łodzi Kaliskiej i Pabianic przekierowywany jest na chojeńskiej stacji na łącznicę nr 540 prowadzącą na stację Łódź Widzew przez Łódź Dąbrowę. W ostatnim czasie znaczenie Chojen w obsłudze podróżnych wyraźnie spadło, bo po otwarciu podziemnej Łodzi Fabrycznej przestała kursować tędy większość pociągów do i z Warszawy.

Dworzec czynny dopiero od sześciu lat

To właśnie zamknięcie starej Fabrycznej stało się impulsem do przywrócenia funkcji handlowych stacji Chojny. W latach 2001 – 2011 nie zatrzymywały się tu bowiem żadne pociągi pasażerskie, a stacja miała znaczenie wyłącznie jako posterunek ruchu. Wraz z wprowadzeniem postojów otwarty został nieco odświeżony budynek dworcowy. W roku 2015 przeprowadzono zaś jego remont obejmujący głównie elewację i dach dworca. Wymieniono wówczas okna, drzwi i niektóre inne elementy wyposażenia.VII Kongres Kolejowy
 VII Kongres Kolejowy


23 listopada 2017 r. w warszawskim hotelu Sofitel Victoria odbędzie się kolejna, VII edycja Kongresu Kolejowego. To największe i najbardziej prestiżowe wydarzenie konferencyjne w branży transportu szynowego, organizowane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR wspólnie z Forum Kolejowym - Railway Business Forum. Wszystkie poprzednie edycje Kongresu miały ogromne znaczenie dla branży transportu kolejowego w naszym kraju oraz były jedyną tak szeroką platformą dyskusji poświęconej polskiemu kolejnictwu. W zeszłym roku udział w dyskusjach wzięło ponad 700 osób ze świata polityki, samorządu, nauki, biznesu i przemysłu. W 2017 r. poruszać będziemy m.in. następujące tematy:

• Rola kolei w systemie transportowym państwa – jak przywrócić transportowi szynowemu należne mu miejsce?
• Kolejowe przewozy towarowe – jaki jest potencjał wzrostu sektora?
• Smart Railways – inteligentna kolej na miarę XXI wieku
• Gdzie będzie infrastruktura kolejowa w Polsce w roku 2023?
• Inwestycje w transport kolejowy a oczekiwania wspólnot samorządowych
• Bezpieczeństwo na kolei w Polsce

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, za akredytacją. Zapraszamy do rejestracji pod www.kongreskolejowy.pl

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
PKP uporządkują teren wokół dworca Łódź Chojny

Przestrzeń

PKP uporządkują teren wokół dworca Łódź Chojny

Witold Urbanowicz 13 maja 2016

Łódź: Tramwajem na Kaliski, na Chojny autobusem

Komunikacja

Łódź: Tramwajem na Kaliski, na Chojny autobusem

Kasper Fiszer 16 września 2015

Łódź: Remont na Rzgowskiej, otwarcia w centrum

Komunikacja

Łódź: Remont na Rzgowskiej, otwarcia w centrum

Kasper Fiszer 18 sierpnia 2015

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca
Rynek Kolejowy Onet biznes Invest Map Interia TSL biznes
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS