Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Kraków na rowerowym podium. W tym roku kolejne drogi rowerowe

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja

Data publikacji:
2018-02-01 16:56
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. prasowa ZIKIT Kraków

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Kraków na rowerowym podium. W tym roku kolejne drogi rowerowe
fot. ZIKIT Kraków
Kraków znajduje się w czołówce polskich metropolii z najbardziej rozwiniętą infrastrukturą rowerową. Jak wynika z danych zebranych przez Serwis Samorządowy PAP stolicę Małopolski o w roku 2017 wyprzedzała tylko Warszawa i Wrocław. Władze miasta przekonują, że sytuacja ta dynamicznie zmienia się na korzyść właśnie Krakowa, gdyż już w chwili obecnej do dyspozycji fanów dwóch kółek oddanych jest 220 km infrastruktury rowerowej. Co więcej, Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu rozstrzygnął właśnie przetargi w formule „zaprojektuj i zbuduj” na budowę nowych ścieżek rowerowych w roku 2018.

W planach jest budowa następujących odcinków ścieżek: wzdłuż ulic Babińskiego i Skotnickiej (od ul. Bunscha do ul. Trockiego); od ul. Powstańców wzdłuż Piasta Kołodzieja, Srebrnych Orłów, Wiślickiej; od ul. Powstańców wzdłuż ulic Strzelców i Lublańskiej do estakady wraz z dostosowaniem tunelu łączącego ulice Brogi-Rakowicka do ruchu rowerowego; od ul. Przybyszewskiego wzdłuż ulic: Armii Krajowej oraz Jasnogórskiej do granic Miasta Krakowa.

Kolejne zaplanowane odcinki ścieżek zlokalizowane będą: od kładki na Wiśle łączącej Kazimierz z Ludwinowem wzdłuż ul. M. Konopnickiej do Ronda Matecznego, następnie wzdłuż ul. Kamieńskiego i Wielickiej (wraz z kładką na ul. Kamieńskiego); od Klasztoru Sióstr Norbertanek do istniejącego odcinka ścieżki przy Moście Zwierzynieckim oraz od ul. Wioślarskiej do ul. Jodłowej, a także od ul. Mirowskiej do granic Miasta Krakowa; wzdłuż Wisły - na odcinku od ul. Widłakowej do ul. Tynieckiej.

– Budowa ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Kamieńskiego i Wielickiej to kluczowa inwestycja dla rejonu Kurdwanowa, Woli Duchackiej czy Piasków Nowych, jednym z najważniejszych jej elementów jest kładka nad torami kolejowymi i łącznicami drogowymi – powiedział Marcin Wójcik, Dział ds. Mobilności Aktywnej w ZIKiT.

W sumie planowane odcinki mają mieć długość 17 190 m. Ostateczna długość ścieżek może ulec modyfikacji w trakcie realizacji zamierzonych celów i wdrażania kolejnych projektów. Kwota przeznaczona na budowę nowych ścieżek rowerowych w budżecie Miasta Krakowa na rok 2018 wynosi 66 mln zł. Budowa ścieżek rowerowych jest dofinansowana z Funduszy Europejskich w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT).

Oprócz wyżej wymienionych ścieżek, zaplanowanych do budowy w bieżącym roku pojawią się dodatkowe odcinki, które będą realizowane w ramach projektów z Budżetu Obywatelskiego. Wśród nich zadania: Łączymy parki Krakowa - z Dzielnicy I, IV, V, VII do Ojcowa (800 m); ścieżki w systemie „zaprojektuj i zbuduj” na odcinku wzdłuż Al. 29 Listopada - od Żelaznej do Opolskiej (1 400 m) oraz przedłużenie ścieżki wzdłuż Al. Solidarności (150 m).

W ramach ZIT inwestycje rowerowe zostaną zrealizowane także w gminach ościennych zrzeszonych w Stowarzyszeniu Metropolia Krakowska. W Gminie Liszki powstanie około 4 960 m ścieżek rowerowych umożliwiających m.in. bezpośredni dojazd do Kryspinowa. Na terenie Gminy Wielka Wieś ścieżka rowerowa wzdłuż Jasnogórskiej zostanie przedłużona do Węzła Modlnica (891 m). W sumie na terenie gmin Metropolii Krakowskiej w ciągu najbliższych lat powstanie sieć ścieżek rowerowych o łącznej długości prawie 80 km: Czernichów (4 190 m); Michałowice (5 760 m); Niepołomice (2 630 m); Skawina (22 190 m); Wieliczka (25 000 m); Zabierzów (4 310 m); Zielonki (8 070 m).

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Wrocław przebudowuje okolice placu Św. Macieja

Przestrzeń

Wrocław przebudowuje okolice placu Św. Macieja

Jakub Dybalski 30 stycznia 2018

Pabianice: Nowy ciąg rowerowy na Bugaj

Mobilność

Pabianice: Nowy ciąg rowerowy na Bugaj

Kasper Fiszer 22 listopada 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5