Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Kraków. Jakie utrudnienia w komunikacji podczas ŚDM?

Dalej Wstecz
Partner działu

Sultof

Data publikacji:
29-07-2016
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
dl, Transport Publiczny

Podziel się ze znajomymi:

Komunikacja miejska w Krakowie, w trakcie Światowych Dni Młodzieży, funkcjonuje na zmienionych zasadach. Nowością są m.in. linie korytarzowe, które w godzinach wzmożonego ruchu pielgrzymów, dowożą i odwożą pielgrzymów z miejsc kultu i zgromadzeń. Wtedy w pojazdach robi się tłoczno.

Mieszkańcy Krakowa mieli obawy związane z poruszaniem się po mieście w trakcie ŚDM. Osiedlowe parkingi opustoszały a ruch na drogach kojarzy się z niedzielą, a nie typowym dniem roboczym. Nie da się nie zauważyć, że duża część ludności wyjechała poza miasto. Część firm zdecydowała się na odesłanie swoich pracowników na urlopy albo w delegacje, w związku z obawami o wydłużenie czasu na dojazdy. Trudno się dziwić, ponieważ miasto zostało w wielu miejscach zamknięte dla ruchu samochodowego a komunikację miejską zreorganizowano. Być może dzięki temu nie występują problemy z gigantycznymi korkami. 

Ograniczony ruch samochodowy nie oznacza, że nie występują utrudnienia. Liczne grupy pielgrzymów, które poruszają się po mieście pieszo czy komunikacją miejską, często blokują ruch drogowy, tramwajowy, autobusowy, a nawet kolejowy. Są miejsca, gdzie nie mieszczą się oni na przystankach czy w pojazdach komunikacji miejskiej, uniemożliwiając tym samym sprawną obsługę tramwajami i autobusami strategicznych punktów na mapie miasta. To tworzy opóźnienia na całej sieci KMK, biorąc pod uwagę liczbę pojazdów w trasie i częstotliwość kursowania.

We wtorek, po zakończeniu uroczystości rozpoczynających ŚDM, pielgrzymi udający się na Dworzec Główny zablokowali przejścia podziemne i perony. Służby bezpieczeństwa rozładowywały zator, kierując pielgrzymów m.in. na plac przed budynkiem starego dworca. To pokazuje, że nawet najlepsza organizacja ruchu może zawieść. Rozwiązaniem mają być odpowiednio zorganizowane wejścia na perony do pociągów oznaczonych konkretnymi kolorami i nazwami. Ma to zapobiec sytuacji, w której zbyt duża liczba pielgrzymów zablokuje odjazdy pociągów, tworząc opóźnienia na newralgicznej części sieci kolejowej. 

Obserwując funkcjonowanie kolei i komunikacji miejskiej w Krakowie, w trakcie Światowych Dni Młodzieży, można odnieść wrażenie, że w kwestii transportu miasto na razie unika armagedonu. Niemniej warto dodać, że kulminacją powrotów pielgrzymów będzie niedzielne popołudnie i wieczór, więc dopiero ten dzień może przesądzić o ocenie całości wysiłków.

Linie korytarzowe

W trakcie ŚDM obowiązują zmienione zasady funkcjonowania komunikacji miejskiej. Mieszkańcy Krakowa i turyści zachęcani są do pozostawiania samochodu na parkingach poza miastem i przesiadania się do tramwajów lub autobusów. Już 23 lipca weszły w życie pierwsze zmiany w organizacji. Od tego dnia aż do 3 sierpnia rozkłady jazdy KMK zostały zreorganizowane. W miarę potrzeb następują wstrzymania ruchu pojazdów komunikacji miejskiej na wybranych ulicach. Przede wszystkim dotyczy to ulic: Konopnickiej, Księcia Józefa, Focha, Piastowskiej, Wielickiej, Powstańców Wielkopolskich, Powstańców Śląskich, Ofiar Dąbia i al. Pokoju.

Większość linii tramwajowych i autobusowych kursuje dla zapewnienia sprawnej obsługi ruchu pielgrzymów. Strategiczne miejsca to krakowskie Błonia, Łagiewniki, Campus Misericordiae i Dworzec Główny. Ogromną rolę odgrywają linie tramwajowe do Borku Fałęckiego (przez Łagiewniki), do Nowego Bieżanowa i Małego Płaszowa (najbliżej Brzegów). Te punkty łączą m.in. tak zwane linie korytarzowe, autobusowe i tramwajowe, oznaczone literą S. Tramwajowe to S1-S7. Autobusowe oznaczono symbolami S11-S17. Dodatkowo uruchomiono też linie "parkingowe" (kursujące z częstotliwością co 5-10 minut): P12, P13 i P14. Od soboty (23 lipca) został wstrzymany ruch tramwajowy do Cichego Kącika – taka sytuacja będzie obowiązywać do zakończenia ŚDM.

Warto dodać, że w sobotę i niedzielę (30 i 31 lipca), mimo weekendu, linie komunikacyjne będą kursować według rozkładu jazdy na dzień powszedni. Specjalne linie korytarzowe będą kursowały co 3-5 minut. Ich zadaniem ma być ułatwienie pasażerom poruszania się po mieście w dniach największych utrudnień związanych z przemieszczaniem się pielgrzymów z Błoń do podkrakowskich Brzegów. Komunikacja nocna do pierwszych godzin poniedziałku kursuje ze zwiększoną częstotliwością do 20 minut, z wyjątkiem linii 903, 904 i 915, które kursują według rozkładu z soboty na niedzielę. Linię 904 na odcinku miejskim uzupełni linia 604 na trasie Prądnik Biały – Nowy Bieżanów Południe.

Po wylocie papieża do Watykanu, w poniedziałek (1 sierpnia) zostanie przywrócony wakacyjny rozkład jazdy, a w środę (3 sierpnia) wznowiony zostanie ruch samochodowy wzdłuż Błoń do Cichego Kącika.

Pieszo, rowerem albo pociągiem

Największe utrudnienia pojawiają się na trasach łączących centrum miasta z miejscami kultu i zgromadzeń, czyli np. z Dworca Głównego do Nowego Bieżanowa, Łagiewnik czy Cichego Kącika ( wstrzymany ruch do końca ŚDM). Ruch pieszy i rowerowy to najbardziej preferowany sposób poruszania się po mieście, zwłaszcza w ścisłym centrum (Stare Miasto, okolice dworców kolejowego i autobusowego, Wawel, Kazimierz). W trakcie funkcjonowania linii korytarzowych mogą występować utrudnienia w bezpośredniej komunikacji np. z pętli Czerwone Maki P&R (Ruczaj) do Dworca Głównego (normalnie funkcjonuje tam linia 52 do Os. Piastów). Z tego względu zaleca się dokładne planowanie podróży i wyjazd z odpowiednim wyprzedzeniem. Tym bardziej, że utrudnienia występują również na samym Dworcu Głównym, gdzie w godzinach wieczornych (powroty z uroczystości) trzeba liczyć się z dużym tłokiem i trudnościami w dostaniu się na perony.

Po godzinie 9 rano, kiedy większość pielgrzymów zaczyna zjeżdżać się do miasta i do miejsc kultu, w pojazdach KMK zaczyna robić się tłoczno. Uruchamiane są linie korytarzowe, które kursują przepełnione (podobnie jak te bez zmienionych zasad funkcjonowania). Występują problemy z klimatyzacją w nowszych tramwajach, np. Pesy i Bombardiera. Możliwe są problemy z dostaniem się do pojazdów KMK, przez co warto podróż do pracy czy na dworzec, rozpocząć wcześniej. Nie warto polegać na taksówkach, ponieważ część dróg została zamknięta, zwłaszcza w ścisłym centrum miasta (Dworzec Główny, Rynek). Ruch samochodowy jest wręcz odradzany. Część  jezdni zostało zwężonych i zmienionych na parkingi dla autokarów.

Komunikacja kolejowa funkcjonuje na zmienionych zasadach. Uruchomione zostały specjalne pociągi regionalne Kolei Małopolskich i Przewozów Regionalnych. Warto zwrócić uwagę na fakt, że większość połączeń kończy bieg na stacji Kraków Płaszów (np. z Tarnowa, Skawiny czy Bielska-Białej), skąd konieczna jest przesiadka na pociągi w kierunku Krakowa Głównego. Ważną rolę odgrywają połączenia SKA łączące lotnisko z Dworcem Głównym i stacją Kraków Płaszów oraz Wieliczką. Duża częstotliwość połączeń umożliwia sprawne przedostanie się np. z Bieżanowa czy Bronowic do centrum miasta. Niemniej trzeba liczyć się z opóźnieniami i tutaj również warto podróż rozpocząć wcześniej. Na Dworcu Głównym pomocy udzielają m.in. mobilni informatorzy.
Partner działu

Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5