Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Koszalin. Rewolucja biletowa. Miesięczny tańszy

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2015-08-21 15:11
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Koszalin. Rewolucja biletowa. Miesięczny tańszy
KoszalinFot. Joymaster, domena publiczna
Od września w Koszalinie zmieni się taryfa biletowa, to realizacja planu transportowego na lata 2015–25, który uchwalono kilka tygodni temu.

Największe zmiany to obniżka ceny biletu miesięcznego. Za 30–dniowy bilet imienny pasażer zapłaci 86 zł. Dotychczas kosztował 100 zł. Drugą kluczową zmianą będzie zastąpienie biletów jednorazowych, czasowymi. Dotychczasowy bilet jednorazowy zmieni się w bilet 30–minutowy, który wciąż będzie kosztować 2,9 zł i będzie funkcjonować jak bilet przesiadkowy. Poza tym będzie można korzystać z nowych – biletu 60–minutowego (4 zł) i 24–godzinnego (8 zł).

- Proszę policzyć, to się opłaca – przekonuje w rozmowie z „Głosem Koszalińskim” Andrzej Bacławski, prezes MZK. - Np. w drodze do pracy i z powrotem. Kupując bilety jednorazowe za 2,90 codziennie, w ciągu 30 dni pasażer wyda 174 zł. Za bilet 30-dniowy imienny zapłaci tylko 86 złotych. A więc oszczędność z tego tytułu to aż 88 złotych.

To niejedyne zmiany. Pojawią się bilety 7–dniowe (26 zł) i 15–dniowe (46 zł), a także specjalne karnety z jedenastoma biletami, kosztujące jednak 29 zł, czyli tyle ile dziesięć biletów. Wspomniane ceny dotyczą biletów w granicach linii administracyjnych Koszalina. Na linia wyjeżdżających poza miasto bilety kosztują więcej. Jednorazowy bilet poza granice miasta kosztuje 4 zł i można go wykorzystać jak bilet 60 minutowy przesiadkowy.

Zmiany wprost biorą się z zaleceń planu transportowego, choć akurat w tym dokumencie wspomina się o uproszczeniu taryfy biletowej. Ta koszalińska była jednak do tej pory nawet zbyt prosta. Nowa wydaje się być dużo bardziej dopasowana do potrzeb pasażerów. To istotne, bo ich struktura niezbyt odpowiada temu co uważa się za model. Większość pasażerów w Koszalinie korzysta z biletów jednorazowych, a urzędnicy w ratuszu chcieliby zdecydowanie zwiększyć udział biletów miesięcznych, bo to ułatwia planowanie wpływów. W dodatku ponad jedna czwarta pasażerów to osoby korzystające z bezpłatnych przejazdów, co oznacza, że potencjał rozwoju komunikacji jest bardzo duży, a wielu tych, którzy mogliby z niej korzystać, tego nie robi.

Koszalin wydaje na komunikację miejską rocznie 22,5 mln zł. Chciałby finansować z biletów 45 proc. tej sumy. Tamtejsze MZK korzysta z 66 autobusów kursujących na 14 liniach zwykłych, jednej podmiejskiej i trzech okresowych.

O planie transportowym Koszalina przeczytasz tutaj.


Zapraszamy na IV Kongres Transportu Publicznego, który odbędzie się w Warszawie w dniach 19-20 października 2015 roku. Wśród poruszanych tematów znajdzie się między innymi mobilność Polaków, technologie służące mobilności oraz kwestie planowania i realizacji celów rozwoju miast.

Więcej informacji o Kongresie znajdziesz tutaj.VII Kongres Kolejowy
 

Celem kongresu CITY MATTERS jest zgromadzenie w jednym miejscu przedstawicieli samorządów, miejskich aktywistów, polskich i zagranicznych ekspertów oraz przedsiębiorców aby móc dyskutować o przyszłości naszych miast.

Wspólnym mianownikiem tematycznym wydarzenia jest szeroko rozumiana jakość życia w mieście oraz promowanie rozwiązań technicznych i organizacyjnych wpływających na jej poprawę. Istotną funkcją kongresu jest umożliwianie osobom decydującym o kształcie polskich miast nawiązania kontaktu, wymiany poglądów i opinii.

Wśród zagadnień, jakie poruszymy będą m.in.: wspólne miasto, jakość powietrza, transport, polityka mieszkaniowa, zieleń miejska, miasto dla pieszych, placemaking oraz estetyka przestrzeni publicznych. Sprawdź program i zarejestruj się tutaj

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Częstochowa. Tańszych biletów na razie nie będzie

Komunikacja

Częstochowa. Tańszych biletów na razie nie będzie

Dominik Wójcik 18 marca 2016

Świebodzice jak Londyn. Po co komu bilet?

Komunikacja

Świebodzice jak Londyn. Po co komu bilet?

jd/inf. pras. 26 stycznia 2016

Jaworzno wprowadza tani bilet dzienny

Prawo & Finanse

Jaworzno wprowadza tani bilet dzienny

Jakub Jackiewicz 14 października 2015

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS