Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Kielce budują ITS

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2016-02-08 13:38
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Kielce budują ITS
Kielcefot. Lukas 3z, lic. GFDL
Kielecki Miejski Zarząd Dróg opublikował wstępne ogłoszenie informacyjne dot. zaprojektowania w tym mieście ITS. Postępowanie ma zostać uruchomione jeszcze w pierwszym kwartale tego roku.

Kielce myślały o ITS jeszcze w zeszłym roku, ale ewentualną budowę systemu uzależniały od wsparcia finansowego ze strony funduszy europejskich. Inteligentne Systemy Transportowe to, w największym skrócie, systemy zarządzania ruchem ulicznym i komunikacją miejską oparte na danych, które na bieżąco spływają do centrali. Tam operatorzy mogą np. kierować zmianą świateł na kluczowych skrzyżowaniach tak by rozładować korek, lub udrożnić przejazd np. gdy dojdzie do wypadku. Wiedzą co robić dzięki wielu urządzeniom, np. gps–om w pojazdach komunikacji czy czujnikom ruchu.

Mieszkańcy miast korzystają z działającego ITS np. widząc na tablicy elektronicznej na przystanku za ile minut przyjedzie ich tramwaj. Elementy takiego systemu działają m.in. w Gliwicach, Poznaniu, Rzeszowie czy Wrocławiu. Niedawno, przy okazji uruchomienia linii tramwajowej, wdrożono też ITS w Olsztynie.

Kielce mają atut, jeśli chodzi o wdrożenie ITS. Są stosunkowo niewielkie jeśli chodzi o obszar, a kluczowe skrzyżowania znajdują się blisko siebie. W mieście sygnalizacja świetlna jest tak skoordynowana, że zapewnia kierowcom „zieloną falę” na kluczowych ulicach, ale to bardzo proste rozwiązanie, które nie pozwala na reagowanie na zmieniające się warunki. Kieleccy urzędnicy już pod koniec zeszłego roku wspominali też, że ITS pozwoli na uprzywilejowanie komunikacji miejskiej.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
ITS wygania sekundniki ze skrzyżowań

Komunikacja

ITS wygania sekundniki ze skrzyżowań

Grażyna Kuryłło 20 kwietnia 2015

Gorzów: Nowa linia tramwajowa i węzeł przesiadkowy przy dworcu

Prawo & Finanse

Gorzów: Nowa linia tramwajowa i węzeł przesiadkowy przy dworcu

Paweł Rydzyński 20 czerwca 2014

Edynburg: Światła będą pomagać spóźnionym autobusom

Komunikacja

Edynburg: Światła będą pomagać spóźnionym autobusom

Jakub Dybalski 24 stycznia 2014

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5