Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Katowice jak Londyn. Informacje o jakości powietrza na przystankach

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2016-12-20 10:10
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Katowice jak Londyn. Informacje o jakości powietrza na przystankach
informacja pasażerskafot. KZK GOP
Od początku grudnia System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej KZK GOP pokazuje informacje o jakości powietrza. Na razie tylko na tablicach ale górnośląski organizator transportu stara się, by takie komunikaty wyświetlali wszyscy przewoźnicy.

Między godziną 15. a 16. na wszystkich tablicach SDIP publikowana jest informacja o stanie powietrza na terenie aglomeracji. Komunikaty udostępniane są dzięki nawiązaniu współpracy z Wojewódzkim Inspektorem Ochrony Środowiska (WIOŚ) w Katowicach. KZK GOP dysponuje ok. 200 tablicami w całej aglomeracji, ale w ciągu najbliższych lat ma się ich pojawić więcej.

Inicjatorem był WIOŚ, który zaproponował komunikaty o jakości powietrza w środkach transportowych komunikacji miejskiej i na przystankach komunikacyjnych. Do tej pory takie informacje były dostępne tylko na tablicach świetlnych na budynku WIOŚ. Jednocześnie KZK GOP zwrócił się także do operatorów - jako właścicieli pojazdów - o rozeznanie technicznych możliwości publikowania informacji na wyświetlaczach przeznaczonych do wizualnego prezentowania informacji pasażerskiej.

Na tablicach pojawia się sześć rodzajów komunikatów. „Jakość powietrza będzie bardzo dobra”. „Jakość powietrza będzie dobra”. „Jakość powietrza będzie umiarkowana” (oznacza przekroczony poziom normy pyłu zawieszonego). „Jakość powietrza będzie dostateczna” (oznacza znacznie przekroczony poziom normy pyłu zawieszonego, należy rozważyć ograniczenie aktywności na wolnym powietrzu). „Jakość powietrza będzie zła” (oznacza wysoki poziom pyłu zawieszonego, powinno się unikać aktywności na wolnym powietrzu). „Jakość powietrza będzie bardzo zła” (najlepiej nie wychodzić z domu).

Podobne działanie wprowadzono niedawno w Londynie, gdzie informacje o poziomie zanieczyszczenia powietrza pojawiają się na przystankach i stacjach metra. Tego rodzaju rozwiązanie postulują też organizacje miejskie np. w Warszawie.VII Kongres Kolejowy
 

Celem kongresu CITY MATTERS jest zgromadzenie w jednym miejscu przedstawicieli samorządów, miejskich aktywistów, polskich i zagranicznych ekspertów oraz przedsiębiorców aby móc dyskutować o przyszłości naszych miast.

Wspólnym mianownikiem tematycznym wydarzenia jest szeroko rozumiana jakość życia w mieście oraz promowanie rozwiązań technicznych i organizacyjnych wpływających na jej poprawę. Istotną funkcją kongresu jest umożliwianie osobom decydującym o kształcie polskich miast nawiązania kontaktu, wymiany poglądów i opinii.

Wśród zagadnień, jakie poruszymy będą m.in.: wspólne miasto, jakość powietrza, transport, polityka mieszkaniowa, zieleń miejska, miasto dla pieszych, placemaking oraz estetyka przestrzeni publicznych. Sprawdź program i zarejestruj się tutaj

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Paryż. Naklejki drugim etapem walki z samochodami i smogiem

Przestrzeń

Paryż. Naklejki drugim etapem walki z samochodami i smogiem

Jakub Dybalski 24 stycznia 2017

Smog. Kiedy w Warszawie będzie darmowa komunikacja. Wyjaśniamy

Komunikacja

Smog. Kiedy w Warszawie będzie darmowa komunikacja. Wyjaśniamy

Jakub Dybalski 18 stycznia 2017

Jak Oslo walczy ze smogiem? Zakaz samochodów we wtorek i środę

Przestrzeń

Jak Oslo walczy ze smogiem? Zakaz samochodów we wtorek i środę

Jakub Dybalski 17 stycznia 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS