Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Kanada. W Quebecu zabroniono zasłaniać twarz w autobusach

Dalej Wstecz
Data publikacji:
19-11-2017
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRAWO & FINANSE
Kanada. W Quebecu zabroniono zasłaniać twarz w autobusach
fot. Jeangagnon, lic. CC A-SA 4.0 Int.Autobus w Montrealu
Przegłosowana w połowie października przez parlament francuskojęzycznego regionu Kanady ustawa, zabrania zasłaniać twarz osobom udzielającym lub korzystającym z usług publicznych. Dyskutowane od wielu lat prawo objęło również pasażerów transportu publicznego. W Kanadzie trwa ożywiona dyskusja, bo środowiska muzułmanów krytykują prawo, jako wymierzone w tamtejsze kobiety.

Minister sprawiedliwości rządu lokalnego w Quebecu Stephanie Valee nazwała ustawę „prawem, które pozwala żyć w harmonii”. Przepisy, określane jako „Ustawa 62”, wskazują, że osoby udzielające usług publicznych (czyli pracownicy tego sektora), ale też druga strona, czyli korzystające z usług publicznych, nie mogą zasłaniać twarzy. Przepis tłumaczy się względami bezpieczeństwa, ale też wspomnianym zachowaniem neutralności światopoglądowej.

Już w 2013 r. w Quebecu próbowano przegłosować ustawę zabraniającą pracownikom służb publicznych noszenia „rzucających się w oczy” symboli religijnych, takich jak burki, jarmułki czy duże krzyże, ale projekt przepadł. Teraz Ustawę 62 przegłosowano niewielką przewagą, ale partie opozycyjne głosowały przeciwko, gdyż uznały, że… jest za mało radykalna.

Kobiety zostaną w domach?

Podczas ostatnich dyskusji w sprawie przepisów z obowiązku wyłączono np. lekarzy udzielających pomocy, czy nauczycieli opiekujących się dziećmi. Za to rozciągnięto go na pasażerów komunikacji miejskiej. Co prawda w przepisach zawarto wyjątek, że zasłonięcie twarzy jest dopuszczalne w przypadku poważnej potrzeby opartej na podstawach religijnych, ale nigdzie nie jest wyjaśnione co znaczy „poważna”.

W Kanadzie trwa właśnie publiczna debata nad nowymi przepisami. Choć formalnie nie dotyka ona kwestii religijnych, to podkreśla się, że jedynymi osobami, która regularnie zasłaniają twarz w autobusach, są właśnie muzułmańskie kobiety i to właśnie tę niewielką grupą społeczną dotykają nowe uregulowania.

Shaneen Ashraf, zasiadająca w zarządzie Kanadyjskiej Rady Kobiet Muzułmańskich przyznała w rozmowie z serwisem Al–Jazeera, że po przegłosowaniu nowych przepisów jest „rozgniewana i zaniepokojona”. – Sygnał jaki został wysłany do kobiet, nakazuje im, żeby zostały w domu i z niego nie wychodziły. Bo jeśli będą chciały zakryć twarz, to nie wejdą do autobusu. To co niby mają zrobić w tej sytuacji? – pyta retorycznie. Środowiska kanadyjskich muzułmanów nazywają przepisy „niesprawiedliwym naruszeniem wolności religijnych”.

Kierowca – burkowym policjantem

Nowe prawo nie podoba się również kierowcom autobusów w Montrealu, największym mieście Quebecu. Wbrew zapowiedziom Vallee o „przejrzystych regulacjach”, nie wiadomo, kto ma dbać o przestrzeganie nowego prawa, a kierowcy autobusów boją się, że będą zobowiązani do odmawiania pasażerom prawa do wejścia do pojazdu.

Ten sam problem podnosi burmistrz Montrealu Denis Coderre, który uważa, że władze regionu zdecydowanie wyszły przed szereg i próbują narzucać miastom, jak mają wykonywać usługi publiczne. – Czy mamy powiedzieć kierowcom, że od dziś stają się „burkową policją” i decydują o tym kto wsiada, a kto nie? – mówi. Maxime Pedneault-Jobin, burmistrz miasta Gatineau stwierdził w wywiadzie telewizyjnym, że ustawa to „próba rozwiązywania problemu, który nie istnieje”.

Quebec nie jest jedynym regionem, który wprowadził podobne przepisy. W 2011 r. podobne prawo – o zakazie zakrywania twarzy w miejscach publicznych – wprowadzono we Francji, a niedługo później w Belgii. Od jesieni tego roku obowiązują w Austrii.

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Warszawa. W środę Dzień Integracji w metrze

Komunikacja

Warszawa. W środę Dzień Integracji w metrze

inf. pras. 21 września 2021

Uber planuje banować pasażerów z najniższymi ocenami

Komunikacja

Warszawa. Bilet za PET lub za puszkę. Na razie do kina

Mobilność

Pomorski bilet będzie się nazywał „FALA”

Mobilność

Warszawa. Więcej pasażerów komunikacji. W 2018 r. prawie 1,2 mld

Komunikacja

Zobacz również:

Warszawa. W środę Dzień Integracji w metrze

Komunikacja

Warszawa. W środę Dzień Integracji w metrze

inf. pras. 21 września 2021

Uber planuje banować pasażerów z najniższymi ocenami

Komunikacja

Warszawa. Bilet za PET lub za puszkę. Na razie do kina

Mobilność

Pomorski bilet będzie się nazywał „FALA”

Mobilność

Warszawa. Więcej pasażerów komunikacji. W 2018 r. prawie 1,2 mld

Komunikacja

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5