Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Jeden bilet na wszystko: Koleje Śląskie, KZK GOP i MZK Tychy łączą siły

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja

Data publikacji:
2016-10-26 12:54
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. prasowa Koleje Śląskie

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Jeden bilet na wszystko: Koleje Śląskie, KZK GOP i MZK Tychy łączą siły
fot. Patryk Farana
Kolejom Śląskim we współpracy z KZK GOP i MZK Tychy udało się wprowadzić pierwszą jaskółkę zakresie integracji biletowej. W sprzedaży pojawił się EKO BILET – wspólny bilet na autobus, trolejbus, tramwaj oraz pociąg.

EKO BILET to wspólna sieciowa oferta w stylu „3 w 1”, przygotowana przez Koleje Śląskie, KZK GOP i MZK Tychy. Na jednym bilecie będzie można podróżować pociągami, autobusami, tramwajami i trolejbusami. Bilet będzie uprawniał do nieograniczonej liczby przejazdów w ciągu 24 godzin od daty wskazanej przez nabywcę. Będzie honorowany we wszystkich pociągach rozkładowych Kolei Śląskich, na liniach autobusowych i tramwajowych obsługiwanych przez KZK GOP oraz na liniach autobusowych i trolejbusowych MZK Tychy. Cena biletu to 38 zł.

– To dopiero pierwszy krok do integracji komunikacji pasażerskiej w regionie. Nie będzie to bilet masowy, ale od czegoś trzeba zacząć. Kolejnym krokiem będzie wprowadzenie Kolei Śląskich do systemu Śląskiej Karty Usług Publicznych – mówi marszałek Wojciech Saługa.

– EKO BILET jest naszym kolejnym wspólnym przedsięwzięciem. Od kilku lat z powodzeniem funkcjonuje już 30-dniowy wspólny bilet dwóch przewoźników, tj. KZK GOP oraz Kolei Śląskich. Mamy nadzieję, że do pełnej integracji dojdzie dzięki Śląskiej Karcie Usług Publicznych – dodaje Roman Urbańczyk, przewodniczący Zarządu KZK GOP.

Wypracowanie wspólnego biletu wymagało dużego zaangażowania – podstawową przeszkodą w tym zakresie pozostają przede wszystkim różne rodzaje ulg ustawowych obowiązujących u poszczególnych operatorów transportu. Dlatego bilet ten będzie miał w pierwszej fazie jedynie wersję normalną, tzn. nie będą dostępne wersje ulgowe, Ale obserwując sprzedaż i opinie pasażerów, przewoźnicy będą jednocześnie pracować nad ich wprowadzeniem.

Nowa oferta ma ułatwić podróżowanie bez konieczności zakupów biletów u różnych przewoźników. Może być także dobrym rozwiązaniem dla podróżnych, którzy przyjeżdżają do województwa i muszą odwiedzić kilka różnych miejsc bez zastanawiania się, gdzie nabyć bilety.

– EKO BILET to zarazem wyzwanie, jak i konieczność. To kolejny krok na drodze integracji biletowej w województwie, a przynajmniej w obszarze aglomeracyjnym. Widzimy bowiem konieczność wprowadzenia rozwiązań systemowych, by pasażerowie mogli korzystać systematycznie i kompleksowo z tego typu usług. Mieliśmy dotąd dwustronne pełne (tj. z biletami ulgowymi i okresowymi) porozumienia biletowe kolejowo-drogowe z KZK GOP – Bilet Śląski oraz z MZK Tychy – Bilet Pomarańczowy. Czas na porozumienia wielostronne, bo pasażerów nie interesują granice różnych „obwodów”, tylko wygoda. Trwają również rozmowy o przystąpieniu do współpracy w tym zakresie przez MZKP Tarnowskie Góry. W przypadku zainteresowania w innych regionach województwa jesteśmy gotowi do wprowadzania podobnych rozwiązań z innymi organizatorami drogowej komunikacji publicznej, planujemy też tańsze 12- lub 6-godzinne wersje tego biletu – twierdzi Wojciech Dinges, prezes Kolei Śląskich.

Zdaniem Andrzeja Dziuby, prezydenta Tychów, EKO-BILET to udogodnienie dla mieszkańców. –Zależy nam na tym, by tyszanie mogli łatwo, szybko i bezpiecznie poruszać się nie tylko po Tychach, ale całej aglomeracji, dlatego popieramy każde działanie, które to ułatwi. Od dawna zachęcamy naszych mieszkańców do korzystania z transportu publicznego, a EKO-BILET, tak jak każde proekologiczne rozwiązanie, wpisuje się w politykę komunikacyjną miasta. Podpisane wielostronne porozumienie, dzięki któremu nowy bilet mógł powstać, to sygnał, że nawet w tak skomplikowanej i trudnej materii można się dogadać. Być może to kolejny krok do integracji biletowej w regionie – mówi prezydent Tychów Andrzej Dziuba.

EKO BILET można kupić w kasach biletowych Kolei Śląskich, a wkrótce w punktach sprzedaży tzw. Szybkiego Biletu i aplikacji mobilnej. EKO BILET można kupować nie tylko na bieżąco, ale również z wyprzedzeniem do 7 dni przed planowanym dniem jego ważności. EKO Bilet jest biletem bezimiennym.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
ŁKA rozszerza wspólny bilet w Łodzi o jednorazówki

Komunikacja

ŁKA rozszerza wspólny bilet w Łodzi o jednorazówki

Witold Urbanowicz 25 października 2016

Lublin: Najpierw infrastruktura, potem wspólny bilet

Komunikacja

Lublin: Najpierw infrastruktura, potem wspólny bilet

Martyn Janduła 05 października 2016

Słowenia wprowadza bilet multimodalny, czyli na wszystko

Prawo & Finanse

Słowenia wprowadza bilet multimodalny, czyli na wszystko

jd/inf. pras. 29 sierpnia 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5