Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Jaśkowiak: Musimy przywrócić centrum Poznania blask. Można żyć bez aut

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2017-03-17 16:59
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Jaśkowiak: Musimy przywrócić centrum Poznania blask. Można żyć bez aut
fot. WU
Poznań chce zrealizować spory projekt rewitalizacji centrum. – Musimy przywrócić Św. Marcinowi i centrum jego blask. To nasza wizytówka. Musimy zrobić wszystko, co służy komfortowi mieszkańców centrum, ale także tym, którzy chcą w tym centrum przebywać – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Poznań sukcesywnie wprowadza zmiany w ścisłym centrum. Na razie uspokojono ruch poprzez wprowadzenie Strefy Tempo 30 czy dosyć nowatorskie w skali Polski wyłączanie kolejnych sygnalizacji świetlnych. Władze miasta podkreślają, że przeobrażenia w centrum są konieczne. – Na dzisiaj negatywne zmiany na Św. Marcinie są przede wszystkim następstwem wcześniej popełnionych błędów – chociażby ekspansji centrów handlowych, które wyssały obiekty handlowe, ale również odessały strumienie ludzi – podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Wdrażane zmiany, związane z uspokojeniem ruchu, są konieczne dla ożywienia śródmiejskich ulic. – Musimy przywrócić strumienie ludzi do centrum. Jak to zrobimy, to wtedy biznesy będą się dobrze rozwijały. Żeby ludzie chcieli tutaj mieszkać, musimy zadbać o jakość powietrza, o więcej zieleni, sprawny transport publiczny – przekonuje Jaśkowiak. Jak wyjaśnia, można ten cel osiągnąć ze zmniejszeniem roli samochodu. – Model obserwowany szczególnie wśród młodych ludzi, którzy potrafią się obyć bez samochodu albo tylko z jednym samochodem, świadczy o tym, że naśladujemy trendy zachodnioeuropejskie i coraz bardziej stajemy się podobni do mieszkańców Kopenhagi czy Amsterdamu, a nie Dniepropietrowska czy miast rosyjskich – podkreśla prezydent Poznania.

Na razie trwa przetarg na przebudowę ul. Św. Marcin. – To nie tylko Św. Marcin, ale 220 mln zł na wielki projekt dla centrum – podkreśla Jaśkowiak. Miasto zamierza realizować projekt „Program Centrum”, zakładający zakładającego przebudowę tras tramwajowych wraz z uspokojeniem ruchu samochodowego w ulicach Św. Marcin, Fredry, Mielżyńskiego, 27 Grudnia, pl. Wolności, Towarowa. – Musimy przywrócić Św. Marcinowi i centrum jego blask. To nasza wizytówka. Często przychodzą tutaj turyści i nie możemy sobie pozwolić na to, żeby ścisłe centrum wyglądało jak dzielnica portowa – konstatuje Jacek Jaśkowiak.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Miasta przyjazne pieszym zamieszkują… mądrzejsi ludzie?

Przestrzeń

Miasta przyjazne pieszym zamieszkują… mądrzejsi ludzie?

Jakub Dybalski 18 lipca 2016

Olsztyn nagrodzony w Brukseli. Za przemiany w centrum

Przestrzeń

Olsztyn nagrodzony w Brukseli. Za przemiany w centrum

Witold Urbanowicz 12 lipca 2016

Wrocław. Powstanie woonerf. Skorzystają piesi

Przestrzeń

Wrocław. Powstanie woonerf. Skorzystają piesi

Bartosz Józefiak 22 grudnia 2015

 

 

 

 

 

 

współpraca
Rynek Kolejowy Onet biznes Invest Map Interia TSL biznes
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS