Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Jakie tramwaje dla Gdańska? Niebawem przetarg na 15 wozów

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2017-02-02 12:26
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Jakie tramwaje dla Gdańska? Niebawem przetarg na 15 wozów
fot. Jakub Murat, lic. CC BY-SA 4.0 Wikimedia commons
W przyszłym tygodniu Gdańskie Autobusy i Tramwaje mają ogłosić przetarg na piętnaście tramwajów dwukierunkowych. Miasto już teraz dzieli się jednak szczegółami zamówienia. Dostawy nowych pojazdów przewidziane są na rok 2018.

Przetarg na 15 nowych tramwajów ma zostać ogłoszony w poniedziałek 6 lutego. Miasto przekazało już kilka informacji o planowanym zamówieniu. – Spółka GAiT chce kupić tramwaje niezawodny technicznie, które będą gwarantowały bezpieczeństwo pasażerów, prowadzącego pojazd oraz innych użytkowników drogi. Zależy nam na niskim wskaźniku awaryjności, niezawodności eksploatacyjnej, a także na aspektach ochrony środowiska, dlatego zwracamy też uwagę na normy hałasu czy drgań – mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska.

Przewoźnik będzie kupować pojazdy dwukierunkowe, całkowicie niskopodłogowe, o długości nieprzekraczającej 32,5 m. Tramwaje mają być przystosowane do przewozu 200 osób, w tym co najmniej 28 na miejscach siedzących, ustawionych przodem bądź tyłem do kierunku jazdy.

W pojeździe oczywiście znajdzie się wydzielona przestrzeń do przewozu wózków dziecięcych i dla niepełnosprawnych. Wjazd do tramwaju będzie umożliwiać ręcznie rozkładana rampa. Zastosowane zostaną żółte rurki. Pojazdy będą wyposażone także w monitoring, informację pasażerską oraz klimatyzację. – Podobnie, jak w nowe Mercedesy Citaro, także i tramwaje zostaną wyposażone w podwójne porty USB, umożliwiające ładowanie baterii telefonów, tabletów i innych urządzeń mobilnych. Dodatkowo w tramwajach będzie wyznaczone co najmniej jedno stanowisko do przewozu roweru z mocowaniem, które pozwoli na sztywne zawieszenie jednośladu w pionie - mówi Maciej Lisicki prezes spółki Gdańskie Autobusy i Tramwaje.

Tramwaje mają być przystosowane do pokonywania 6-procentowych wzniesień, z możliwością zatrzymywania się na takich odcinkach. Specyfikację zamówienia konsultowano z motorniczym, dlatego też w kabinach – jak informuje Gdańsk – pojawią się wygodniejsze fotele, wydzielone miejsca na rzeczy osobiste, chłodziarka na napoje, uchwyt na kubek, gniazdo USB do ładowania urządzeń mobilnych, radioodbiornik, czujnik dymu papierosowego, a także bardziej ergonomiczny pulpit. Motorniczowie będą mieli też do dyspozycji system antykolizyjny, ostrzegający motorniczego przed groźbą zderzenia. W kabinie motorniczego znajdować się będzie również defibrylator.

Gdańsk zakłada, że umowę z wykonawcą można byłoby podpisać w marcu bądź kwietniu tego roku. Nowe pojazdy miałyby zostać natomiast zostać dostarczone w 2018 r.VII Kongres Kolejowy
 VII Kongres Kolejowy


23 listopada 2017 r. w warszawskim hotelu Sofitel Victoria odbędzie się kolejna, VII edycja Kongresu Kolejowego. To największe i najbardziej prestiżowe wydarzenie konferencyjne w branży transportu szynowego, organizowane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR wspólnie z Forum Kolejowym - Railway Business Forum. Wszystkie poprzednie edycje Kongresu miały ogromne znaczenie dla branży transportu kolejowego w naszym kraju oraz były jedyną tak szeroką platformą dyskusji poświęconej polskiemu kolejnictwu. W zeszłym roku udział w dyskusjach wzięło ponad 700 osób ze świata polityki, samorządu, nauki, biznesu i przemysłu. W 2017 r. poruszać będziemy m.in. następujące tematy:

• Rola kolei w systemie transportowym państwa – jak przywrócić transportowi szynowemu należne mu miejsce?
• Kolejowe przewozy towarowe – jaki jest potencjał wzrostu sektora?
• Smart Railways – inteligentna kolej na miarę XXI wieku
• Gdzie będzie infrastruktura kolejowa w Polsce w roku 2023?
• Inwestycje w transport kolejowy a oczekiwania wspólnot samorządowych
• Bezpieczeństwo na kolei w Polsce

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, za akredytacją. Zapraszamy do rejestracji pod www.kongreskolejowy.pl

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Gdańsk szykuje przetarg na 15 tramwajów

Komunikacja

Gdańsk szykuje przetarg na 15 tramwajów

Witold Urbanowicz 30 stycznia 2017

Tramwaje Pesy niezawodne w ponad 96%

Komunikacja

Tramwaje Pesy niezawodne w ponad 96%

Witold Urbanowicz 01 grudnia 2016

Gdańsk przebuduje torowisko tramwajowe na Stogi

Przestrzeń

Gdańsk przebuduje torowisko tramwajowe na Stogi

Witold Urbanowicz 12 września 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca
Rynek Kolejowy Onet biznes Invest Map Interia TSL biznes
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS