Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Jakie tramwaje dla Gdańska? Niebawem przetarg na 15 wozów

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2017-02-02 12:26
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Jakie tramwaje dla Gdańska? Niebawem przetarg na 15 wozów
fot. Jakub Murat, lic. CC BY-SA 4.0 Wikimedia commons
W przyszłym tygodniu Gdańskie Autobusy i Tramwaje mają ogłosić przetarg na piętnaście tramwajów dwukierunkowych. Miasto już teraz dzieli się jednak szczegółami zamówienia. Dostawy nowych pojazdów przewidziane są na rok 2018.

Przetarg na 15 nowych tramwajów ma zostać ogłoszony w poniedziałek 6 lutego. Miasto przekazało już kilka informacji o planowanym zamówieniu. – Spółka GAiT chce kupić tramwaje niezawodny technicznie, które będą gwarantowały bezpieczeństwo pasażerów, prowadzącego pojazd oraz innych użytkowników drogi. Zależy nam na niskim wskaźniku awaryjności, niezawodności eksploatacyjnej, a także na aspektach ochrony środowiska, dlatego zwracamy też uwagę na normy hałasu czy drgań – mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska.

Przewoźnik będzie kupować pojazdy dwukierunkowe, całkowicie niskopodłogowe, o długości nieprzekraczającej 32,5 m. Tramwaje mają być przystosowane do przewozu 200 osób, w tym co najmniej 28 na miejscach siedzących, ustawionych przodem bądź tyłem do kierunku jazdy.

W pojeździe oczywiście znajdzie się wydzielona przestrzeń do przewozu wózków dziecięcych i dla niepełnosprawnych. Wjazd do tramwaju będzie umożliwiać ręcznie rozkładana rampa. Zastosowane zostaną żółte rurki. Pojazdy będą wyposażone także w monitoring, informację pasażerską oraz klimatyzację. – Podobnie, jak w nowe Mercedesy Citaro, także i tramwaje zostaną wyposażone w podwójne porty USB, umożliwiające ładowanie baterii telefonów, tabletów i innych urządzeń mobilnych. Dodatkowo w tramwajach będzie wyznaczone co najmniej jedno stanowisko do przewozu roweru z mocowaniem, które pozwoli na sztywne zawieszenie jednośladu w pionie - mówi Maciej Lisicki prezes spółki Gdańskie Autobusy i Tramwaje.

Tramwaje mają być przystosowane do pokonywania 6-procentowych wzniesień, z możliwością zatrzymywania się na takich odcinkach. Specyfikację zamówienia konsultowano z motorniczym, dlatego też w kabinach – jak informuje Gdańsk – pojawią się wygodniejsze fotele, wydzielone miejsca na rzeczy osobiste, chłodziarka na napoje, uchwyt na kubek, gniazdo USB do ładowania urządzeń mobilnych, radioodbiornik, czujnik dymu papierosowego, a także bardziej ergonomiczny pulpit. Motorniczowie będą mieli też do dyspozycji system antykolizyjny, ostrzegający motorniczego przed groźbą zderzenia. W kabinie motorniczego znajdować się będzie również defibrylator.

Gdańsk zakłada, że umowę z wykonawcą można byłoby podpisać w marcu bądź kwietniu tego roku. Nowe pojazdy miałyby zostać natomiast zostać dostarczone w 2018 r.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Gdańsk szykuje przetarg na 15 tramwajów

Komunikacja

Gdańsk szykuje przetarg na 15 tramwajów

Witold Urbanowicz 30 stycznia 2017

Tramwaje Pesy niezawodne w ponad 96%

Komunikacja

Tramwaje Pesy niezawodne w ponad 96%

Witold Urbanowicz 01 grudnia 2016

Gdańsk przebuduje torowisko tramwajowe na Stogi

Przestrzeń

Gdańsk przebuduje torowisko tramwajowe na Stogi

Witold Urbanowicz 12 września 2016

 

 

 

 

 

 

współpraca
Rynek Kolejowy Onet biznes Invest Map Interia TSL biznes
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS