Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Finlandia: Jest przetarg na tramwaje dla Tampere

Dalej Wstecz
Autor:

Łukasz Pastor

Data publikacji:
2015-01-16 09:13
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Finlandia: Jest przetarg na tramwaje dla Tampere
tramwaj dla Tamperefot. tampere.fi
Władze fińskiego miasta ogłosiły postępowanie na wyłonienie podmiotu, który zbuduje tramwaje dla planowanej na terenie miasta sieci. Chodzi o dostawę maksymalnie 30 pojazdów. Wcześniej ogłoszono przetarg na budowę linii.

Tramwaje mają zostać dostarczone w dwóch wersjach - o długości 30 oraz 40 metrów. Każdy z nich ma być tramwajem dwukierunkowym. Kontrakt będzie obejmował dostawę od 15 do 30 pojazdów. Dostawy mają być tak zaplanowane, aby tramwaje były gotowe w chwili zakończenia pierwszego etapu prowadzonej jednocześnie budowy sieci, co ma nastąpić na przełomie 2018 i 2019 roku.

Jest przetarg na infrastrukturę

W Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej kilka tygodni temu ukazało się ogłoszenie o przetargu na budowę sieci tramwajowej w mieście. Projekt ma być realizowany przy współpracy ratusza i prywatnego podmiotu. Zadaniem wykonawcy będzie zaprojektowanie i zbudowanie infrastruktury. Termin zgłaszania dla zainteresowanych zamówieniem upłynął 9 stycznia. Negocjacje z potencjalnymi wykonawcami odbędą się wiosną. W pierwszym podejściu rozmów zostanie wyłonionych maksymalnie pięć firm.

Sieć w Tampere będzie składać się z dwóch linii. Jedna połączy północne dzielnice z centrum i południem miasta, a druga będzie o przebiegu wschodnio-zachodnim. Planowana sieć tramwajowa w Tampere będzie liczyła 25 km. Inwestycja zostanie podzielona na trzy etapy. (odcinek z północy do centrum o długości 8 km, z centrum na południe - 12 km, oraz linia B - z centrum do Szpitala Uniwersyteckiego - 5 km).

Tryb PPP: rząd da jedną trzecią

Na tę chwilę urzędnicy szacują koszt infrastruktury na 245 mln euro, w co został wliczony koszt budowy zajezdni oraz systemu poboru opłat za przejazd i informacji pasażerskiej. Przetarg na budowę infrastruktury będzie jednocześnie zamówieniem na utrzymanie sieci. Najprawdopodobniej w 30 procentach projekt zostanie sfinansowany ze środków rządowych.

Tramwaje w Tampere w godzinach szczytu mają kursować co 7,5 minuty, a każdego dnia z nowo zbudowanej sieci ma korzystać ponad 47 tys. pasażerów. Pierwszy ma wyjeżdżać w trasę o 5:30, a ostatni ma wrócić do zajezdni o 2 w nocy.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Wrocław szuka przewoźnika dla linii podmiejskich

Komunikacja

Wrocław szuka przewoźnika dla linii podmiejskich

Jakub Dybalski 12 kwietnia 2016

Zgorzelec szuka przewoźnika po raz trzeci

Komunikacja

Zgorzelec szuka przewoźnika po raz trzeci

Jakub Dybalski 08 kwietnia 2016

ZKM Gdańsk kupuje pięć krótkich pojazdów

Komunikacja

ZKM Gdańsk kupuje pięć krótkich pojazdów

Jakub Dybalski 30 marca 2016

 

 

 

 

 

 

współpraca
Rynek Kolejowy Onet biznes Invest Map Interia TSL biznes
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS