Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Finlandia. Helsinki zyskają międzymiastową linię tramwajową

Dalej Wstecz
Autor:

Łukasz Pastor

Data publikacji:
2016-04-13 07:49
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
IRJ/Railway Gazette

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Finlandia. Helsinki zyskają międzymiastową linię tramwajową
Tramwaj w Helsinkachfot. Diego Delso, lic. CCA 3.0/ Wikimedia Commons
Rząd Finlandii zabezpieczył 84 mln euro na rozpoczęcie projektu budowy linii tramwajowej Raide - Jokeri z Helsinek do sąsiedniego miasta Espoo. Pieniądze będą wydatkowane w latach 2017 - 2020. Dzięki nowej linii helsińska sieć tramwajowa będzie liczyła 100 km.

Licząca 25 km międzymiastowa linia połączy dzielnice: Keilaniemi, Otaniemi i Leppävaara, z dzielnicami: Haaga, Pakila i Oulunkylä w północnej części Helsinek. Następnie linia będzie biegła na wschód - do Itäkeskus. Na nowej linii zostaną zlokalizowane 33 przystanki. Linia częściowo będzie pokrywała się z trasą linii autobusowej nr 550, która jest jedną z najbardziej obleganych przez pasażerów w mieście. Linia 550 w ciągu doby przewozi nawet do 40 tys. pasażerów, dlatego w godzinach szczytu autobusy kursują co 3 minuty. Zdolności linii tramwajowej są jednak znacznie większe. W ciągu doby mogłoby skorzystać z tramwaju nawet do 80 tys. podróżnych.

Całkowity koszt budowy linii międzymiastowej został oszacowany na 275 mln euro. Poza zadeklarowaną przez fiński rząd dotacją w wysokości 83 mln euro, projekt wsparł także samorząd miasta Espoo. Tamtejszy ratusz zarezerwował na ten cel środki w wysokości 67 mln euro.

Teraz projekt wejdzie w etap planistyczny, który będzie odbywał się na szczeblach samorządowych. Jeśli władze obu miast sprawnie porozumieją się w sprawie budowy linii, tramwaje z Helsinek do Espoo pojadą być może już w roku 2022.

To nie jedyna ważna decyzja dotycząca rozwoju sieci tramwajowej w Finlandii. Zostało potwierdzone także finansowanie dla budowy linii w Tampere. Póki co rząd zabezpieczył na ten cel 71 mln euro - również na lata 2017 - 2020. W Tampere budowa ma ruszyć wiosną przyszłego roku.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Lwów: Nowym tramwajem na Sychów na jesieni

Przestrzeń

Lwów: Nowym tramwajem na Sychów na jesieni

Witold Urbanowicz 12 kwietnia 2016

Tramwaje Śląskie projektują nową linię i remonty

Przestrzeń

Tramwaje Śląskie projektują nową linię i remonty

Witold Urbanowicz 01 kwietnia 2016

 

 

 

 

 

 

współpraca
Rynek Kolejowy Onet biznes Invest Map Interia TSL biznes
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS