Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Estonia: Tallin wprowadził darmowe przewozy kolejowe

Dalej Wstecz
Autor:

Łukasz Pastor

Data publikacji:
2013-10-23 09:45
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
ERR News/lp, Rynek Kolejowy

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Estonia: Tallin wprowadził darmowe przewozy kolejowe
fot. WU
Władze Tallina rozszerzyły ofertę darmowej komunikacji miejskiej. Od 10 miesięcy mieszkańcy korzystają z bezpłatnych autobusów i tramwajów. Teraz nieodpłatnie będzie można skorzystać również z przejazdu pociągiem, ale tylko w granicach miasta. Wystarczy być mieszkańcem stolicy.

Miasto podpisało właśnie umowę z władzami estońskiej kolei w sprawie wprowadzenia darmowych przewozów kolejowych w obrębie Tallina. Miejska uchwała w tej sprawie została przyjęta wcześniej - na początku października. Umowa gwarantuje darmowe przejazdy mieszkańcom Tallina, którzy korzystają z sieci kolejowej w obrębie stacji i przystanków leżących w granicach miasta. Natomiast ci pasażerowie, którzy będą wyjeżdżać poza Tallin, będą płacić za przejazd dopiero od stacji granicznej.

W 2012 roku władze stolicy Estonii uznały, że wpływy z biletów to na tyle mała część budżetu, iż miasto może ją pokryć z własnych środków. Dlatego też w założeniach na rok 2013 przyjęto, że do stałych kosztów, jakie miasto pokrywa, trzeba będzie dołożyć 12 mln euro. Tym sposobem od początku roku w Tallinie funkcjonuje darmowa komunikacja miejska. Urzędnicy poszli jednak o krok dalej. Darmowe przewozy obejmą także kolej w obrębie miasta. Powodem, dla którego władze Tallina zdecydowały się na wprowadzenie darmowych przejazdów pociągiem, jest chęć odciążenia tramwajów i autobusów, do których - jak się okazało - przesiadły się nie tylko osoby korzystające wcześniej z własnych samochodów, lecz także pasażerowie kolei, którzy mieli do wyboru albo podróżowanie płatnymi pociągami, albo darmowym transportem miejskim.

Zabieg wprowadzenia darmowych przewozów kolejowych w obrębie pierwszej strefy Tallina ma kosztować stolicę Estonii 375 tys. euro. Projekt ma potrwać - w ramach pilotażu - do końca grudnia 2014 roku. Jego uruchomienie ma nastąpić w najbliższych tygodniach.

Jak twierdzą przedstawiciele tallińskiego ratusza, darmowa komunikacja okazała się sukcesem. Tylko w ciągu trzech pierwszych miesięcy tego roku liczba pasażerów korzystających z darmowej komunikacji miejskiej wzrosła o 10 procent, ale i w centrum miasta o kilkanaście procent zmniejszyła się liczba aut.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Komunikacja solidarna zamiast bezpłatnej? Tak jest w Strasburgu

Komunikacja

Komunikacja solidarna zamiast bezpłatnej? Tak jest w Strasburgu

Jakub Dybalski 14 czerwca 2014

Pruszków następnym miastem z bezpłatną komunikacją?

Komunikacja

Pruszków następnym miastem z bezpłatną komunikacją?

Jakub Dybalski 12 czerwca 2014

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5