Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Elbląg planuje zakupić 2-3 nowe tramwaje. Weryfikuje też tramwajowe plany

Dalej Wstecz
Autor:

Martyn Janduła

Data publikacji:
2017-01-02 11:57
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Elbląg planuje zakupić 2-3 nowe tramwaje. Weryfikuje też tramwajowe plany
fot. MJ
Zaawansowana procedura przetargowa na budowę nowej trasy, na którą Elbląg otrzymał niedawno dofinansowanie, pozwoli na zwiększenie roli transportu szynowego. Inwestycja w ciągu ul. 12 Lutego ma przede wszystkim skrócić czas przejazdu z północy na południe miasta. Do tego miasto potrzebuje jednak nowych tramwajów. Przy okazji dowiedzieliśmy się, że miasto zweryfikowało przyszłe plany rozbudowy sieci o kolejne odcinki.

Całkiem niedawno poznaliśmy listę dziewięciu oferentów, którzy zainteresowani są budową torowiska w ul. 12-Lutego. Za najkorzystniejszą uznano ofertę firmy ZUE. To kolejny etap rozbudowy systemu tramwajowego w Elblągu. Jak przekazuje Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Elblągu, nowy fragment nie spowoduje znaczących zmian w układzie komunikacyjnym miasta. – Pozwoli nam przede wszystkim skrócić czas przejazdu z północy na południe miasta. Zarząd Komunikacji Miejskiej aktualnie przygotowuje propozycje układu komunikacyjnego miasta z uwzględnieniem tramwaju w ul. 12 Lutego. Z pewnością planuje się zmiany w trasach niektórych linii autobusowych, szczególnie tych, których trasy przebiegają równolegle albo wręcz pokrywają się z trasami linii tramwajowych – wyjaśnia.

Będą nowe tramwaje

Budowa nowego odcinka tramwajowego otrzymała dofinansowanie od Urzędu Marszałkowskiego w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. – Otrzymane pieniądze dotyczą jedynie budowy torowiska tramwajowego – mówi Urbaniak. Jak wskazuje, zakup nowego taboru wpisano z kolei do innego zadania. Miasto na ten cel również będzie się ubiegało o środki z Unii Europejskiej z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020. Nabór projektów w ramach tego działania będzie trwał do lipca 2017 r.

– Planujemy zakupić 2-3 nowe tramwaje oraz wyremontować budynek zajezdni, który jest w bardzo złym stanie technicznym – mówi Joanna Urbaniak. Szacunkowy koszt całkowity tego zadania określono na 11,63 mln zł. Miasto planuje pozyskać aż 85% dofinansowania na ten cel.

Co nie powstanie?

Z szacunkowych danych ZKM w Elblągu wynika, że rocznie z komunikacji miejskiej korzysta w mieście ponad 15 mln pasażerów. Około 39% z nich wybiera tramwaj jako środek transportu. Z kolei udział tramwajów w ogólnej pracy przewozowej wynosi ok. 30%. Jak podaje rzecznik prasowy miasta, Plan Zrównoważonego Rozwoju Publicznego Transportu Zbiorowego dla Elbląga na lata 2013-2020 przewidywał wprowadzenie zmian w funkcjonowaniu linii tramwajowych polegających na nadaniu tramwajom roli podstawowego środka transportu w śródmieściu i w relacji północ-południe. Analizując wyniki badań pasażerskich, widać, że miasto rzeczywiście w tym kierunku podąża.

– Temu właśnie celowi służyło wybudowanie nowych odcinków torowych w ulicach 12 Lutego i Armii Krajowej – podkreśla. – Inwestycja w ciągu ul. 12 Lutego będzie realizowana, jeśli zaś chodzi o ul. Armii Krajowej to na dzień dzisiejszy zrezygnowano z jej wykonania – dodaje. Przyczyną rezygnacji jest pozostawienie czynnego torowiska i sieci trakcyjnej w dolnym odcinku ul. Królewieckiej, które pierwotnie przewidywano do likwidacji. – Zachowane zostaną tak potrzebne obwody równoległe w układzie torowym. jak ul. Płk. Dąbka – ul. Browarna oraz ul. Królewiecka – ul. 1-go Maja – wylicza Urbaniak.

Miasto planowało również inwestycje w ciągu al. Odrodzenia oraz Fromborskiej i Królewieckiej. Niestety, tutaj również nie są pewne losy tych odcinków. – Do roku 2020 nie są one ujęte w planach i trudno dziś powiedzieć czy oraz kiedy będą one realizowane. Inwestycje te są niezwykle kosztowne i bez finansowego wsparcia zewnętrznego trudno będzie miastu je zrealizować – przyznaje rzecznik.


rys. Kerguelen, lic. CC BY-SA 3.0 Wikimedia commons

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Bliskie starcie Solarisa i MAN-a w Komornikach

Komunikacja

Bliskie starcie Solarisa i MAN-a w Komornikach

Witold Urbanowicz 02 stycznia 2017

20 nowych autobusów trafi do Szczecina

Komunikacja

20 nowych autobusów trafi do Szczecina

Witold Urbanowicz 02 stycznia 2017

Elbląg. Wybrano wykonawcę rozbudowy sieci tramwajowej

Prawo & Finanse

Elbląg. Wybrano wykonawcę rozbudowy sieci tramwajowej

Martyn Janduła 21 grudnia 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS