Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Ekologiczna propozycja autobusu od MAN-a

Dalej Wstecz
Autor:

Martyn Janduła

Data publikacji:
2015-10-20 11:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Ekologiczna propozycja autobusu od MAN-a
fot. MJ
Podczas tegorocznego Kongresu Transportu Publicznego MAN chwalił się pojazdem gazowym, który już od lipca jeździ na ulicach Tychów. To ekologiczna propozycja firmy mająca spełniać wygórowane wymagania związane z emisją spalin. Rozwiązania zastosowane w autobusie mają przynieść przewoźnikom także spore oszczędności.

Tychy to największy ośrodek w Polsce, do którego trafiły gazowe autobusy MAN. – Tych pojazdów sprzedaliśmy do tej pory 36 sztuk w wersji dwunasto- i osiemnastometrowej – mówi Roman Korzanowski, kierownik Działu Technicznego Bus. Pojazdy te w kursują już od lipca po ulicach miasta. – Jest to największa liczba autobusów gazowych, jakie sprzedaliśmy do jednego klienta. Takim drugim klientem pod względem wielkości jest PKM Gdynia, a trzecim jest Zakład Komunikacji Miejskiej w Zamościu – wylicza Korzanowski.

Tyski autobus jest wyposażony w silnik gazowy najnowszej normy Euro. Jak zaznacza kierownik z działu technicznego, spełnia on nawet normy czystości wyższe, niż wymagane Euro 6. – Sposób uzyskiwania tej normy oparty jest na współczynniku lambda jeden i w zasadzie jest to nasz patent, który pozwala dla tego silnika osiągać jak najwyższe normy i jakość spalania – mówi. Moc z jaką pracuje silnik to 200 kW, czyli 272 KM przy 2000 obrotów na minutę.

Poza tym zastosowane silniki powinny przynieść przewoźnikom znaczne oszczędności. – Są one dość oszczędne, bowiem spalają niewiele więcej metrów sześciennych gazu, jak paliwa. Przez to opłacalność użytkowania tych pojazdów jest dość wysoka, a w tej chwili jest taki trend, że miasta patrzą na koszt zakupu i późniejszej eksploatacji, wybierają właśnie silniki gazowe – komentuje. Pojazd został wyposażony w sześć butli kompozytowych o pojemności 214 litra każda. Łącznie ich pojemność wynosi ok. 1,3 tys. litrów gazu CNG.

To, co zasługuje jeszcze na uwagę, to przede wszystkim sposób w jaki producent dba o jakość i wytrzymałość swojego produktu. – Konstrukcja w całości jest zabezpieczona metodą kataforezy, czyli nakładania katalitycznej warstwy chromu, mającej chronić metal przed korozją – zdradza szczegóły Korzanowski. – Przez półtorej godziny autobus w całości jest zanurzany w wannach galwanicznych. Pozwala nam to osiągnąć trwałość pojazdu do dwudziestu lat – zaznacza.

Dodatkowo na korzyść gazowego autobusu MAN-a przemawia, w odniesieniu do tradycyjnych pojazdów innych producentów, różnica w cenie. – Między autobusem dieslowskim a autobusem gazowym są one niewielkie i wynoszą około 5% – mówi Korzanowski.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Częstochowskie hybrydy odstawione z powodu groźnej awarii

Komunikacja

Częstochowskie hybrydy odstawione z powodu groźnej awarii

Dominik Wójcik 17 marca 2016

MAZ goni za europejskimi standardami

Komunikacja

MAZ goni za europejskimi standardami

Martyn Janduła 17 marca 2016

Rzeszów. Autobusy gazowe wrosły w krajobraz miasta [WIDEO]

Komunikacja

Rzeszów. Autobusy gazowe wrosły w krajobraz miasta [WIDEO]

Jakub Dybalski 27 listopada 2015

 

 

 

 

 

 

współpraca
Rynek Kolejowy Onet biznes Invest Map Interia TSL biznes
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS