Partnerzy serwisu:
Mobilność

Czym na lotnisko w Modlinie? Przetarg Kolei Mazowieckich

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2017-01-13 15:46
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Czym na lotnisko w Modlinie? Przetarg Kolei Mazowieckich
PKS Grodzisk Mazowiecki woził dojeżdżających na lotnisko autobusem VDL Citeafot. Michał Szymajda
PKS Grodzisk Mazowiecki, który do tej pory woził pasażerów między stacją kolejową w Modlinie a lotniskiem, już tego nie robi. Teraz awaryjnie, do czasu wyboru nowego przewoźnika, kursuje tam Polonus. Koleje Mazowieckie rozpisały przetarg na tę usługę.

Teoretycznie na lotnisko w Modlinie można dojechać koleją, co byłoby rozwiązaniem bardzo wygodnym, gdyby nie praktyka. Tak naprawdę stacja kolejowa w Modlinie jest oddalona od lotniska, a pasażerowie, którzy kupią specjalny bilet lotniskowy, po wyjściu z pociągu przesiadają się do podstawionego przez KM autobusu. Nie jest to rozwiązanie wygodne. Wielu pasażerów decyduje się na dojazd na lotnisko autobusami prywatnych przewoźników, kursującymi z centrum Warszawy lub z węzła przesiadkowego przy najbardziej wysuniętej na północ stacji metra Młociny.

Do tej pory autobusową usługę dla Kolei Mazowieckich realizował PKS Grodzisk, ale z usług tej firmy zrezygnowano. W ogłoszonym w środę przetargu KM szuka nowego przewoźnika, który zapewni obsługę odcinka co najmniej trzema (plus jednym awaryjnym) 12-metrowymi niskopodłogowymi autobusami. Kontrakt przewidziano na dwa lata. Oferty zostaną otwarte 20 lutego.

Żeby móc wozić pasażerów, trzeba dysponować autobusami wyprodukowanymi najwcześniej w 2010 r., które pomieszczą co najmniej 70 pasażerów, w tym 25 na miejscach siedzących. Muszą spełniać normę emisji spalin Euro 5. Muszą posiadać troje dwuskrzydłowych drzwi. Nie mogą to być pojazdy typu SAM.

W 75 proc. o wyborze oferty zdecyduje cena (KM nie wskazały sumy, jaką chcą przeznaczyć na tę usługę). 15 proc. punktów będzie można otrzymać za ponadnormatywną liczbę miejsc dla pasażerów (wszystkie punkty w tym kryterium otrzymają autobusy mieszczące stu lub więcej podróżnych). Pozostałe 10 proc. punktów będzie do zdobycia za czas podstawienia autobusu rezerwowego (najlepiej w mniej niż godzinę).

Zgodnie z rozkładem autobusy mają kursować między stacją kolejową a lotniskiem między godzinami 4.20 – 24.00, zwykle trzy razy na godzinę.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Znaczenie P+R w liczbie pasażerów KM

Przestrzeń

Znaczenie P+R w liczbie pasażerów KM

Martyn Janduła 14 października 2016

Czy parkingi P+R są potrzebne?

Przestrzeń

Czy parkingi P+R są potrzebne?

Martyn Janduła 12 października 2016

 

 

 

 

 

 

współpraca
Rynek Kolejowy Onet biznes Invest Map Interia TSL biznes
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS