Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Częstochowa z jedną ofertą na tramwaje – od Pesy

Dalej Wstecz
Autor:

Dominik Wójcik

Data publikacji:
2017-07-31 13:40
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Częstochowa z jedną ofertą na tramwaje – od Pesy
fot. Pesa
Znamy potencjalnego zwycięzcę przetargu na dostawę nowych tramwajów dla Częstochowy. Jedynym startującym, mieszczącym się w budżecie zamawiającego, okazała się Pesa. Teraz trwa analiza złożonej oferty.

Dzisiaj (31 lipca) Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Częstochowie otworzyło oferty złożone w przetargu na dostawę 10 fabrycznie nowych wagonów tramwajowych z opcją na kolejne pięć. Jedyną ofertę złożyła Pesa, oferując dostawy za kwotę 73 052 tys. zł netto. Oferta wyrażona w kwocie brutto opiewa na 89 853 960 zł. Za jeden wagon producent oczekuje 7 249 tys zł netto. MPK przeznaczyło na zakupy (po uwzględnieniu dotacji, o którą się stara) 80 mln zł netto (98,4 mln zł brutto).

Według wstępnej oceny oferta złożona przez jest zgodna z wymogami specyfikacji przetargowej i trwa jej dalsza analiza. Przetarg warunkuje podpisanie umowy na dostawę tramwajów otrzymaniem dofinansowania z funduszy europejskich. Po złożeniu zamówienia Pesa będzie miała dwa lata na jego realizację, dostarczając nie więcej, niż dwa pojazdy miesięcznie. Do 2020 roku MPK zastrzegło także opcję na dodatkowe zamówienie nawet pięciu kolejnych wagonów.

Tramwaj w teorii

Szczegóły oferty Pesy poznamy niebawem. Nie można obecnie potwierdzić, czy oferowane wagony, to 129Nb TWIST, czy zupełnie nowa konstrukcja. Póki co znamy tylko oczekiwania Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego zarysowane w specyfikacji przetargu, zgodnie z którymi do Częstochowy ma przyjechać pojazd o długości 28-32,2 metrów, składający się z trzech do pięciu członów łączonych przegubami. Tramwaj będzie pojazdem niskopodłogowym o udziale podłogi na co najmniej 70% jej powierzchni.

Pojazd powinien być prowadzony na obrotowych wózkach, aczkolwiek dopuszcza się ich sztywne przytwierdzenie do ostoi, co skutkować będzie mniejszą ilością zdobytych punktów. Same wózki muszą być wymienne w ramach pojazdów dostarczonej serii.

Pasażerowie będą mieli do dyspozycji co najmniej sześć drzwi, z czego jednostrumieniowe będą dostępne na skosach pudła. Ich podróż będzie przebiegała w komfortowych warunkach opartych na klimatyzowanej i monitorowanej przestrzeni wyposażonej w czytelną informację pasażerską. Więcej o specyfikacji zamówienia pisaliśmy tutaj. Stwierdzić można jedynie, że model 129Nb TWIST „wpisuje się” w tak opisane wymogi.

Tabor po zakupach

Po dostarczeniu dziesięciu nowych pojazdów tabor MPK będąstanowić – oprócz 10 zamawianych – tramwaje 129Nb „Twist” produkcji Pesa Bydgoszcz w liczbie siedmiu sztuk z 2012 r., około 40 wagonów 105Na oraz dwa pojazdy o charakterze zabytkowym: 4N1 i 102Na.

Rozbudowany tabor posłuży do obsługi istniejącej sieci, po której funkcjonują trzy linie dzienne, a także perspektywicznie nowej odnogi w północnej części miasta w dzielnicach Tysiąclecie i Parkitka, która może zostać zbudowana z udziałem funduszy unijnych.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Częstochowa rusza z przetargiem na remont torowisk tramwajowych

Przestrzeń

Częstochowa rusza z przetargiem na remont torowisk tramwajowych

Witold Urbanowicz 17 lipca 2017

Newag bez szans na tramwaje w Częstochowie

Prawo & Finanse

Newag bez szans na tramwaje w Częstochowie

Witold Urbanowicz 31 maja 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5