Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Cena i co poza nią? Czyli jak rozstrzygnąć przetarg transportowy

Dalej Wstecz
Data publikacji:
03-03-2015
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRAWO & FINANSE
Cena i co poza nią? Czyli jak rozstrzygnąć przetarg transportowy
fot. Mario Antonio Pena Zapateria, lic. CC bY-SA 3.0monety
– Każde zamówienie publiczne zmierza do wyboru najkorzystniejszej oferty, czyli tej z najkorzystniejszym bilansem ceny i innych kryteriów. Cena jest istotna, bo choćby ustawa o finansach publicznych twierdzi, że wydatki powinny być „celowe i oszczędne” – mówi Agnieszka Dylong, radca prawny z Kancelarii Radców Prawnych Klatka i Partnerzy. Ale wskazuje na inne kryteria, coraz częściej stosowane przez polskich zamawiających.

Dylong była gościem Forum Dyrektorów Transportu i Infrastruktury, dwudniowej konferencji zorganizowanej przez ZDG TOR, której tematem były zagadnienia związane z nowoczesnym zarządzaniem transportem publicznym. Przybliżyła uczestnikom temat kryteriów wyboru najlepszej oferty w przetargach transportowych. Zarówno dotyczących zamawiania usług, jak i taboru.

– Wprowadzony w zeszłym roku przepis w Prawie zamówień publicznych zakłada, że cena może być jedynym kryterium, jeśli towar jest powszechnie dostępny i ma określone standardy jakościowe. To ogranicza jej stosowanie jako jedynego kryterium. Dziś w przetargach transportowych kryterium ceny to 80-95 proc. oceny ofert, bo usługi transportowe jednak nie są takim „towarem”. O ile jest to usługa dość powszechnie dostępna, to nie ma jasno ustalonych standardów jakościowych, zależą one od tego kto je zamawia, w jakim celu i jakich warunkach – tłumaczy Dylong.

– Co może być kryterium pozacenowym? To może być jakość, parametry techniczne, czas dostawy, warunki eksploatacji, etc. Trzeba pamiętać, że kryterium nie może odnosić się do właściwości wykonawcy (czyli np. jego sytuacji finansowej). Urząd Zamówień Publicznych zaznacza też, że kryteria nie powinny odnosić się do doświadczenia wykonawcy, choć czasem zdarza się, że w przetargach dostaje się punkty za zrealizowane już dostawy – wskazuje.

O ile cena jest kryterium dominującym, to Dyląg wymienia też całe kategorie kryteriów pozacenowych. Niektóre stosowane powszechnie, inne rzadziej. Poza oczywistymi kryteriami technicznymi, są to też kryteria związane z terminem, środowiskowe, jakościowe, czy „społeczne”.

– Często spotykanym kryterium jest termin płatności faktury. Im więcej czasu na zapłatę ma zamawiający, tym wyżej punktowana oferta. To może być albo określona ilość punktów za konkretny termin, albo najwyższa za najdłuższy. Sąd Najwyższy w swoim orzecznictwie dopuszcza to kryterium, ale warto pamiętać, że Ustawa o terminach zapłaty w transakcjach handlowych jasno określa maksymalny termin zapłaty na 30 dni, w wyjątkowych przypadkach dopuszcza termin 60–dniowy – tłumaczy prawniczka.

– Komisja Europejska postuluje, by kryteria środowiskowe stanowiły minimum 15 proc. wagi oceny ofert. To może być kryterium dotyczące poziomu emisji spalin, stosowania określonych paliw, czy materiałów, z których wykonany jest pojazd, ale też np. obowiązek przeszkolenia kierowców z ekologicznej jazdy. Mocno promowane przez UE są też kryteria społeczne – wskazuje Dylong na wyjątek od reguły nieuwzględniania w kryteriach właściwości wykonawcy. – Chodzi np. o punktowanie zatrudniania przez wykonawcę osób bezrobotnych lub niepełnosprawnych.

– Zamawiający musi jednak pamiętać, niezależnie od tego jakie kryterium pozacenowe wybierze, że musi wskazać jak będzie oceniane spełnienie danego kryterium. Czy konieczny jest certyfikat, testy, czy może wystarczy deklaracja wykonawcy. A jeśli wykonawca nie dopełni deklaracji, to jakie będą tego konsekwencje. Zamawiający zaskakująco często o tym zapominają – kończy.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Gdynia z ofertami na rozbudowę ul. Unruga

Przestrzeń

Gdynia z ofertami na rozbudowę ul. Unruga

Przemysław Farsewicz 15 lipca 2023

Warszawa robi przymiarki do rozbudowy ulicy Bartyckiej

Przestrzeń

Warszawa z planami rozbudowy ul. Karczunkowskiej – dojazdu do S7

Przestrzeń

Zobacz również:

Gdynia z ofertami na rozbudowę ul. Unruga

Przestrzeń

Gdynia z ofertami na rozbudowę ul. Unruga

Przemysław Farsewicz 15 lipca 2023

Warszawa robi przymiarki do rozbudowy ulicy Bartyckiej

Przestrzeń

Warszawa z planami rozbudowy ul. Karczunkowskiej – dojazdu do S7

Przestrzeń

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5