Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Bydgoszcz wyda pół miliarda zł na inwestycje tramwajowe

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2016-11-02 10:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Bydgoszcz wyda pół miliarda zł na inwestycje tramwajowe
fot. Martyn Janduła
W najbliższych latach zrealizowany zostanie szereg inwestycji związanych z rozbudową infrastruktury tramwajowej z Bydgoszczy. Na ten cel udało się zagwarantować środki z funduszy unijnych. Miasto planuje wydać pół miliarda złotych. Bydgoszcz gotowa jest jednak na więcej – w tym budowę torowiska na Szwederowo i Błonie.

Najwięcej środków na transport szynowy Bydgoszcz ma zagwarantowane dzięki wynegocjowanemu w 2014 roku kontraktowi terytorialnemu. Za priorytetowe inwestycje, które otrzymają wsparcie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko uznane zostały nowe torowisko na ul. Kujawskiej, nowy most z torami przez Brdę, modernizacja tras w ciągu ul. Chodkiewicza oraz ul. Toruńskiej na odcinku od zajezdni do pętli Stomil. Ich łączna wartość to ponad 425 mln zł.

Z kolei w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych wsparcie zapewnione maja projekty związane z przebudową pętli na Kapuściskach oraz torowiska od ul. Ustronie przez Babią Wieś do ronda Toruńskiego. Koszt tych dwóch zadań szacowany jest na ponad 12 mln zł.

– W ostatnich latach na rozwój komunikacji tramwajowej przeznaczyliśmy pół miliarda złotych – podkreśla prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski. – Dzięki tym pieniądzom od 2012 roku możemy dojechać tramwajem do zmodernizowanego dworca głównego, a z początkiem tego roku Fordon zyskał szybkie i bezpośrednie połączenie z centrum. W ciągu najbliższych czterech lat na transport szynowy wydamy kolejne pół miliarda złotych. Nowe inwestycje połączyliśmy z dalszą wymianą taboru. Z wykorzystaniem dofinansowania unijnego zamówiliśmy już 18 pojazdów. Zależy nam jednak na wymianie większej części tramwajów na nowoczesne składy niskopodłogowe i analizujemy optymalny sposób sfinansowania tego przedsięwzięcia – deklaruje prezydent.

Inwestycje z pewnym dofinansowaniem

Najważniejszą inwestycją będzie budowa relatywnie niewielkiego odcinka torów na Kujawskiej od Zbożowego Rynku do ronda Kujawskiego. Inwestycja będzie obejmowała między innymi dobudowanie drugiej jezdni na Kujawskiej oraz rozbudowę chodników, budowę ścieżek rowerowych, nowych przystanków i oświetlenia. Warto podkreślić, że nowe rondo Kujawskie będzie obniżone w stosunku do obecnego poziomu o ponad 2 metry. Prace budowlane rozpoczną się w przyszłym roku. Po wybudowaniu nowego połączenia powstanie wygodne połączenie szynowe centrum z osiedlami tak zwanego górnego tarasu (Wzgórze Wolności, Wyżyny i Kapuściska). To zadanie zostanie połączone również z rozbudową węzła tramwajowego Szarych Szeregów i pętli przy ul. Magnuszewskiej na osiedlu Wyżyny. Szacowana wartość przedsięwzięcia połączona z zakupem 15 nowoczesnych pojazdów to 276 mln zł.

Kolejny projekt to budowa połączenia tramwajowego pomiędzy ulica Toruńską i Fordońską. Zakończyły się już konsultacje społeczne towarzyszące temu zadaniu. Większość osób wskazało na wariant zakładający budowę nowego torowiska w ciągu ul. Kazimierza Wielkiego. Realizacja tej inwestycji pozwoli odciążyć sąsiedni most Pomorski oraz skróci czas przejazdu pomiędzy Fordonem i osiedlami górnego tarasu. Obecnie zaczęły się prace nad projektem. Przetarg na prace budowlane będziemy mogli ogłosić na przełomie 2017 i 2018 roku. Wartość tej inwestycji szacowana jest na 80 mln zł.

Kilka remontów

Kończy się też warta ponad 21 mln zł inwestycja na ul. Chodkiewicza. Obejmowała ona modernizację jezdni, wymianę torowiska wraz z podbudową, wytyczenie drogi rowerowej i przebudowę chodników. Złożony został już wniosek o dofinansowanie na kwotę 13,35 mln zł. Kolejnym zadaniem będzie przebudowa torowiska przy ul. Toruńskiej wraz z modernizacją pętli Stomil. Szacowany koszt tego przedsięwzięcia to 44 mln zł.

W tym roku rozpoczną się prace nad koncepcją przebudowy odcinka ul. Wojska Polskiego od ul. Baczyńskiego do pętli Kapuściska. To uzupełnienie wcześniejszych remontów prowadzonych przez ZDMiKP. Pozwoli to poprawić bezpieczeństwo wszystkich użytkowników ruchu w rejonie pętli oraz zapewni jej odpowiednią przepustowość. To zadanie jest powiązane z zakupem trzech nowych tramwajów. Przetarg na tabor do obsługi tego odcinka został połączony z zamówieniem nowych pojazdów do obsługi ul. Kujawskiej. Obecnie trwa procedura składania wniosków zainteresowanych dostawców.

Bydgoszcz gotowa na więcej

Jeśli tylko pojawi się szansa na wykorzystanie dodatkowych środków Bydgoszcz będzie starała się rozszerzyć liczbę realizowanych inwestycji. Na liście rezerwowej Programu Infrastruktura i Środowisko znalazły się zadania związane budową torowiska na Szwederowo i Błonie połączone z dalszymi zakupami taboru tramwajowego. Ich koszt szacowany jest na blisko 700 mln złotych.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Tramwaje dla Bydgoszczy: Pesa faworytem?

Komunikacja

Tramwaje dla Bydgoszczy: Pesa faworytem?

Witold Urbanowicz 03 października 2016

Bydgoszcz kupuje 18 tramwajów

Komunikacja

Bydgoszcz kupuje 18 tramwajów

Witold Urbanowicz 30 września 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5