Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Bydgoszcz stara się o środki UE na remonty i nowe trasy tramwajowe

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja

Data publikacji:
2016-12-29 12:26
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. prasowa UM Bydgoszcz

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Bydgoszcz stara się o środki UE na remonty i nowe trasy tramwajowe
fot. Martyn Janduła
Trwają prace nad koncepcją przebudowy torowiska tramwajowego na ul. Toruńskiej. Z końcem grudnia złożony został wniosek o dofinansowanie zadania ze środków unijnych. Wcześniej miasto wystąpiło o fundusze na rozbudowę ul. Kujawskiej wraz z nową trasą tramwajową i na budowę mostów na Brdzie.

Prace nad koncepcją rozbudowy ul. Toruńskiej rozpoczęły się wiosną. Ich głównym celem jest opracowanie optymalnego rozwiązania dla przebudowy dwutorowej linii tramwajowej na odcinku od ronda Toruńskiego do ul. Spokojnej oraz od zajezdni tramwajowej do ul. Spadzistej łącznie z pętlą tramwajową. Koncepcja zakłada między innymi modernizację wszystkich przystanków, przebudowę pętli Stomil oraz wprowadzenie systemu ITS nadającego priorytet pojazdom szynowym. Poza tym koncepcja uwzględniać ma możliwość dobudowania chodników oraz drogi rowerowej na ul Toruńskiej (od skrzyżowania z ul. Perłową do granic miasta) oraz parking typu Park & Ride oraz Park & Bike w rejonie przystanku przy ul. Spadzistej. Pozwoliłoby to mieszkańcom Łęgnowa oraz terenów podmiejskich wokół Solca Kujawskiego dojeżdżać własnym samochodem lub rowerem do pętli Stomil, a dalej drogę do centrum miasta kontynuować tramwajem. Realizacja inwestycji zdecydowanie poprawi stan techniczny układu torowego i sieci trakcyjnej na ul. Toruńskiej.

Koszt prac koncepcyjnych to ponad 605 tysięcy zł. Ich zakończenie planowane jest wiosną 2017 roku. Wartość całej inwestycji to blisko 44 mln zł. W I kwartale 2017 roku planowane jest wyłożenie do wiadomości publicznej opracowanej koncepcji, co będzie okazją do zgłaszania uwag przez bydgoszczan.

W środę (28 grudnia) złożony został wniosek o dofinansowanie zadania ze środków programu operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko". Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej, który przygotowuje zadanie, ubiega się o dofinansowanie na poziomie 26,8 mln zł.

Nie tylko Toruńska


– Przed nami realizacja pakietu dużych zadań związanych z rozbudową i modernizacją infrastruktury komunikacyjnej o wartości pół miliarda złotych – podkreśla Rafał Brusk, prezydent Bydgoszczy i. – Oznacza to, że w najbliższych latach powstaną nie tylko nowe torowiska i buspasy. Część zadań połączyliśmy z wymiana taboru. Przed nami podpisanie umowy na zakup 18 nowoczesnych tramwajów. Analizujemy też dalsze możliwości zakupu kolejnych niskopodłogowych składów – dodaje prezydent.

Wcześniej w Centrum Unijnych Projektów Transportowych złożone zostały wnioski na dofinansowanie zadań związanych z rozbudową ul. Kujawskiej, w ciągu której powstanie nowy odcinek torów tramwajowych (szacowany koszt – 276 mln, dofinansowanie – 186 mln zł) oraz budową nowych mostów (tramwajowego i drogowego) na ul. Kazimierza Wielkiego (szacowany koszt – 80 mln, wnioskowane dofinansowanie – 49 mln zł).

Pierwsze środki już przyznane


Pierwszą zrealizowaną inwestycją tramwajową, na którą Bydgoszcz otrzymała już dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej na lata 2014-20, była modernizacja ul. Chodkiewicza. Z programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko miasto pozyskało 13,5 mln zł. Koszt tej inwestycji wyniósł natomiast 23 mln zł.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Tylko Pesa chce dostarczyć Bydgoszczy 18 nowych tramwajów

Komunikacja

Tylko Pesa chce dostarczyć Bydgoszczy 18 nowych tramwajów

Witold Urbanowicz 22 listopada 2016

Bydgoszcz wyda pół miliarda zł na inwestycje tramwajowe

Komunikacja

Bydgoszcz wyda pół miliarda zł na inwestycje tramwajowe

Witold Urbanowicz 02 listopada 2016

Tramwaje dla Bydgoszczy: Pesa faworytem?

Komunikacja

Tramwaje dla Bydgoszczy: Pesa faworytem?

Witold Urbanowicz 03 października 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5