Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Bydgoszcz dokupiła w Pesie trzy dodatkowe tramwaje

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2017-12-11 09:22
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Bydgoszcz dokupiła w Pesie trzy dodatkowe tramwaje
fot. UM Bydgoszcz
W zeszłym tygodniu ZDMiKP Bydgoszcz podpisał umowę z Pesą na dostawę trzech dodatkowych krótkich tramwajów w ramach rozszerzenia poprzedniego kontraktu na dostawy 18 pojazdów. Nowe tramwaje wyjadą na tory w I połowie przyszłego roku.

W zeszłym tygodniu, 5 grudnia, Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy zawarł z Pesą umowę na dostawy trzech kolejnych krótkich tramwajów. Jej wartość wynosi ponad 3,9 mln euro netto. Nowy kontrakt stanowi rozszerzenie umowy z 23 marca na dostawy 18 tramwajów – 15 długich i trzech krótkich – wraz ze specjalistycznym wyposażeniem obsługowym, pakietem eksploatacyjno-naprawczym i świadczeniami dodatkowymi. Całkowita wartość wzrosła do ponad 161 mln zł.

Zamawiający zdecydował się na zlecenie dostaw z wolnej ręki, na bazie negocjacji. Bydgoszcz wykorzystała klauzulę w znowelizowanych przepisach prawa o zamówieniach publicznych, a mianowicie przypadku, w którym „zmiana wykonawcy zobowiązywałaby zamawiającego do nabywania materiałów o innych właściwościach technicznych, co powodowałoby niekompatybilność techniczną lub nieproporcjonalnie duże trudności techniczne w użytkowaniu i utrzymaniu tych produktów lub instalacji”. W tej sytuacji zamówienie może zostać udzielone dotychczasowemu wykonawcy.

Miasto dodatkowy zakup u Pesy wyjaśnia zmianą w alokacji środków i aktualizacją harmonogramów realizacji inwestycji. Miasto realizuje duże zadania inwestycyjne związane z „budową i przebudową sieci tramwajowej, budową buspasów, przebudową dróg na terenie miasta”, dla których opracowano nowy harmonogram realizacji poszczególnych zadań w celu ograniczenia utrudnień. Miasto zrezygnowało z ubieganie się o dofinansowanie inwestycji związanej z przebudową torowiska tramwajowego wzdłuż ul. Toruńskiej na odcinku od ul. Ustronie do Ronda Toruńskiego, które teraz będzie sfinansowane ze środków własnych po zakończeniu tych najbardziej uciążliwych inwestycji. W zamian dofinansowanie przesunięto na projekt przebudowy torowiska tramwajowego w ulicy Wojska Polskiego na odcinku od ul. Baczyńskiego do ul. Chemicznej wraz z zakupem taboru.

Nowe krótkie Swingi będą identyczne jak te, które już do Bydgoszczy dostarczono. Trzyczłonowe tramwaje będą miały 19 metrów długości i znajdzie się w nich 25 miejsc siedzących. Będą obsługiwać mniej uczęszczane trasy, a pasażerów mają wozić już w I połowie przyszłego roku.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5