Partnerzy serwisu:
Mobilność

Biletowa rewolucja Jaworzna. Prace nad integracją ze ŚKUP-em

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2016-10-10 07:58
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Biletowa rewolucja Jaworzna. Prace nad integracją ze ŚKUP-em
fot. PKM Jaworzno
Jaworzno intensywnie wdraża program wymiany taboru na elektrobusy. To nie koniec jednak przygotowywanych zmian – tamtejszy przewoźnik zapowiada montaż kasowników, które będą umożliwiały bezpośrednio płatność kartą, bez biletu. Trwają też prace koncepcyjne nad integracją biletów ze ŚKUP-em.

PKM Jaworzno mocno stawia na autobusy elektryczne. To kierunek, którego miasto się mocno trzyma po rezygnacji z planów budowy sieci tramwajowej. 5 września podpisano umowę z Solarisem na dostawę 16 elektrobusów, a we wrześniu rozstrzygnięto kolejny przetarg na dostawę sześciu kolejnych takich autobusów.

To jednak nie koniec zmian w jaworznickiej komunikacji. PKM zapowiada spore zmiany w kwestii taryf i płatności za przejazd. Do końca roku w autobusach mają zostać zainstalowane nowoczesne kasowniki, które umożliwią m.in. płatność bezpośrednio kartą zbliżeniową, z pominięciem dodatkowego nośnika, jakim jest bilet.

Takie rozwiązanie funkcjonuje w Polsce jak na razie tylko w niewielkim Świebodzinie, co jest zasługą polskich firm MCX Systems i R&G. Myślą o takim rozwiązaniu Warszawa i Wrocław, ale wiele wskazuje na to, że kolejnym polskim miastem z takim systemem będzie Jaworzno. – Korzyści jest dużo. Pierwsza to taka, że wbiegając do pociągu lub autobusu wystarczy tylko zbliżyć do kasownika smartfon, który zawsze mamy ze sobą lub zwykłą kartę bankową aby kupić bilet. To nie tylko komfort związany z szybkością transakcji, ale także bezpieczeństwo – mówi Grzegorz Wojtenko, szef MCX Systems, który prognozuje, że rewolucja dość szybko się dokona. Zwłaszcza w Polsce, która jest jednym z pionierów płatności zbliżeniowych.

Ponadto kontrolerzy biletów zostaną wyposażone w specjalne terminale, które oprócz prostej weryfikacji, czy pasażer wniósł należną opłatę za przejazd, będą mogły odczytać także bilety zakodowane na kartach ŚKUP, stosowanych w sieci KZK GOP. Jednym z dążeń jest bowiem zintegrowany bilet okresowy, który obejmowałby komunikację będącą w gestii KZK GOP, jak i PKM Jaworzno. Na razie trwają prace koncepcyjne. Warunkiem możliwości korzystania z elektronicznej portmonetki ŚKUP w jaworzniańskich autobusach jest wyeliminowanie przeszkód technicznych.VII Kongres Kolejowy
 

Celem kongresu CITY MATTERS jest zgromadzenie w jednym miejscu przedstawicieli samorządów, miejskich aktywistów, polskich i zagranicznych ekspertów oraz przedsiębiorców aby móc dyskutować o przyszłości naszych miast.

Wspólnym mianownikiem tematycznym wydarzenia jest szeroko rozumiana jakość życia w mieście oraz promowanie rozwiązań technicznych i organizacyjnych wpływających na jej poprawę. Istotną funkcją kongresu jest umożliwianie osobom decydującym o kształcie polskich miast nawiązania kontaktu, wymiany poglądów i opinii.

Wśród zagadnień, jakie poruszymy będą m.in.: wspólne miasto, jakość powietrza, transport, polityka mieszkaniowa, zieleń miejska, miasto dla pieszych, placemaking oraz estetyka przestrzeni publicznych. Sprawdź program i zarejestruj się tutaj

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Warszawa. Za miesiąc setki tysięcy nieważnych Kart Warszawiaka?

Komunikacja

Warszawa. Za miesiąc setki tysięcy nieważnych Kart Warszawiaka?

Jakub Dybalski 26 sierpnia 2016

Warszawa myśli o nowym systemie biletowym. Znikną kartoniki?

Mobilność

Warszawa myśli o nowym systemie biletowym. Znikną kartoniki?

Witold Urbanowicz 12 lipca 2016

MCX: Karty zbliżeniowe na stałe wejdą do transportu publicznego

Mobilność

MCX: Karty zbliżeniowe na stałe wejdą do transportu publicznego

Martyn Janduła 13 czerwca 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS