Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Antyterrorystyczna komunikacja miejska

Dalej Wstecz
Partner działu

Sultof

Data publikacji:
06-06-2016
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Antyterrorystyczna komunikacja miejska
fot. Dominik Wójcik
Przed planowaną przy okazji Światowych Dni Młodzieży wizytą Papieża Franciszka w Krakowie i w Częstochowie oraz po pirotechnicznym incydencie z Wrocławia, kierowcy i motorniczy MPK przechodzą szkolenia antyterrorystyczne.

21 maja we Wrocławiu pasażerowie autobusu miejskiego zwrócili uwagę na porzucony pojemnik wielkości garnka, którego obecność utrudniała im podróż. Powiadomili więc kierowcę, który najzwyczajniej w świecie porzucone mienie z autobusu wyrzucił pozostawiając je na chodniku. Chwilę później pojemnik zaczął się gwałtownie wypalać. Jak się okazało, wypełniony był mieszanką na bazie saletry, co stanowić miało ładunek pirotechniczny przeznaczony do detonacji wewnątrz autobusu. Gdyby tak się stało, poszkodowanych byłoby wielu podróżnych. Do dziś trwa dyskusja dotycząca postępowania kierowcy, bo teoretycznie postąpił nieprawidłowo, ale uratował zdrowie dziesiątek ludzi oraz ocalił mienie pracodawcy przed zniszczeniem.

Papież w Częstochowie

Departament Stanu USA wydał ostrzeżenie, wedle którego terroryści mogą przeprowadzić ataki w Europie wskazując na Euro 2016 w Paryżu i właśnie Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.

Papież Franciszek może stanowić cel ataku. W lipcu weźmie udział w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie, a także w Częstochowie, gdzie ma uczestniczyć w uroczystościach związanych z obchodami 1050. rocznicy chrztu Polski. Przewiduje się przybycie około dwu milionów pielgrzymów, którzy zgromadzą się w jednym miejscu w czasie uroczystości. Taka grupa także jest atrakcyjna dla potencjalnych zamachowców. Miasto – pomimo braku oficjalnej korespondencji od organizatorów przyjazdu głowy Kościoła – przygotowuje się na miarę swoich sił do działań na rzecz bezpieczeństwa publicznego. I to na wielu płaszczyznach...

Szkolenie kierowców i motorniczych

Częstochowski radny Marcin Maranda zwrócił się do MPK w Częstochowie o organizację szkoleń dla kierowców autobusów i motorniczych tramwajów: - Kierowcy i motorniczowie muszą wiedzieć, co robić w czasie zagrożenia terrorystycznego, jak w takich sytuacjach chronić siebie i pasażerów. Dlatego zwróciłem się do częstochowskiego MPK o przeprowadzenie specjalistycznych szkoleń w tym zakresie – powiedział w rozmowie z przedstawicielem serwisu Transport-Publiczny.pl. - W pamięci mamy wydarzenia z Wrocławia, gdzie na szczęście wszystko skończyło się dobrze, ale kierowca złamał wszystkie procedury – ocenił.

We Wrocławiu pasażerowie przed powiadomieniem kierowcy ruszyli pakunek zaglądając do środka. Dlatego akcja ma być rozszerzona. - Moja inicjatywa dotyczy także uświadomienia pasażerów, aby wiedzieli, co mają robić, kiedy zauważą podejrzany bagaż. I tutaj ważna jest współpraca z kierującymi pojazdami komunikacji – poinformował.

Wspomoże ABW

Aktualne szkolenia dla kolejnych grup motorniczych i kierowców realizowane są przez Akademię Obrony Narodowej oraz przez lokalną Komendę Miejską Policji, a także Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach. Pierwszą reprezentował dr Wojciech Szewko – analityk specjalizujący się tematyką bliskiego wschodu. Tematyka prelekcji, to analiza taktyczna zamachów terrorystycznych z ostatnich lat oraz podstawowa profilaktyka, w tym takie informacje, jak potencjalny wygląd ładunku wybuchowego podłożonego w miejscu publicznym oraz sposób postępowania z nim.

Dr Szewko w czasie kwietniowego spotkania z władzami miasta Częstochowy podkreślał, że w sytuacji zagrożenia terrorystycznego – obecnie całkiem realnego – takie szkolenia są konieczne i nie należy ich przeprowadzać wśród osób, które taką tematyką zajmują się „z zawodu”. Nacisk na szerzenie podstaw trzeba kłaść na tych pracowników różnych służb, którzy z racji wykonywanych czynności będą mieli do czynienia z potencjalnym ładunkiem jako pierwsi, a więc pracownicy ekip sprzątających, strażnicy gminni, policjanci służby patrolowej, czy właśnie kierowcy autobusów.

Oprócz szkoleń prowadzonych obecnie, wszyscy zaangażowani w przygotowanie i obsługę papieskiej wizyty zostaną dodatkowo przeszkoleni przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Kraków też się szkoli

Pracownicy krakowskiego MPK również odbywają szkolenia. Światowe Dni Młodzieży mają się odbyć właśnie w tym mieście, więc szkolenie jest niezbędne. W przypadku Krakowa, kierowcy i motorniczy dodatkowo odświeżają swoją wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz uczą się postępowania w sytuacjach kryzysowych, na przykład w przypadku wystąpienia agresywnie zachowującego się pasażera.

Partner działu

Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5