Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Ani katedra, ani buda – jaki ma być przystanek tramwajowy?

Dalej Wstecz
Autor:

Łukasz Kuś

Data publikacji:
2016-03-28 08:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Ani katedra, ani buda – jaki ma być przystanek tramwajowy?
fot. wikimedia commons
Przystanek tramwajowy nie musi wyglądać jak gotycka katedra, ale nie powinien być przypadkowym zlepkiem kilku źle ustawionych elementów. Wzorem dobrego projektowania zdaniem architekta, prof. Wesołowskiego jest Francja. 

– Jeszcze do niedawna panowało przekonanie, że architekci zajmują się projektowaniem budowli i dużych parków. Pojęcie „architektura przystanków” nie budzi dziś kontrowersji, bo architekturą jest wszystko to co nas otacza – powiedział prof. Jacek Wesołowski z Instytutu Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej podczas konferencji prasowej poświęconej inwestycjom tramwajowym.

Zdaniem Wesołowskiego wzorcem projektowania systemów tramwajowych w tym także przystanków jest Francja, gdzie powstają projekty na najwyższym światowym poziomie. Jest to spowodowane faktem, że większość linii tramwajowych w tym kraju zbudowano w „od zera” w ciągu ostatnich trzech dekad. Ponad to na inwestycje tramwajowe we Franci przeznacza się bardzo dużo pieniędzy, co powoduje, że nowe linie są tam droższe niż w Polsce gdzie liczy się głównie niska cena w przetargu. W efekcie projektanci mają więcej możliwości stosowania nowoczesnych rozwiązań i materiałów wysokiej jakości.

Cechą francuskich przystanków tramwajowych jest to, że są projektowane „całościowo” a nie są zlepkiem kilku standardowych elementów. Bardzo dużo uwagi poświęca się praktyczności rozwiązań. Z tego powodu np. panele reklamowe we wiatach ustawia się tylko po stronie odjazdowej, gdyż projektanci wychodzą z założenia, że ludzie oczekujący na tramwaj powinni widzieć, że tramwaj nadjeżdża. Umieszczanie reklam po stronie przyjazdowej traktowane jest dyskomfort.


fot. Billy69150  Wikimedia

We Francji dba się o to by poszczególne elementy przystanku: wiaty, kolumna z automatem biletowym i tablice informacyjne były ustawione względem siebie tak by nie przeszkadzało to pasażerom. Wyświetlacze z informacją pasażerską nie mogą być zasłonięte przez wiatę, automat biletowy zlokalizowany jest pod zadaszeniem. Jak zauważa Wesołowski w Polsce na nowych przystankach często zapomina się o takich detalach.

Przystanki tramwajowe na nowych liniach we francuskich miastach projektowane są w taki sposób by wpisywały się w krajobraz. Unika się kontrastowych barw i niezwykłych kształtów. Przystanek nie ma być atrakcją turystyczną ani dominantą krajobrazową, ale czymś co ma ułatwić dostęp do pięknych miejsc, których we francuskich miastach nie brakuje.
 
 

 fot. Croquant Wikimedia

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Astana z nowym dworcem kolejowym

Przestrzeń

Astana z nowym dworcem kolejowym

Łukasz Malinowski 20 marca 2016

Busiarze mogą płacić mniej za przystanki

Prawo & Finanse

Busiarze mogą płacić mniej za przystanki

Dominik Wójcik 19 lutego 2016

Skierniewice upamiętnią Bitwę Warszawską na wiacie przystankowej

Przestrzeń

Skierniewice upamiętnią Bitwę Warszawską na wiacie przystankowej

Witold Urbanowicz 02 lutego 2016

 

 

 

 

 

 

współpraca
Rynek Kolejowy Onet biznes Invest Map Interia TSL biznes
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS