Przestrzeń Warszawa: Wykaz tras tramwajowych do analizy
fot. ZTM Warszawa
Wyłoniona w przetargu firma doradcza opracuje koncepcję perspektywicznego rozwoju sieci tramwajowej w Warszawie i jej bezpośredniej okolicy. Lista tras załączona przez Urząd Miasta zawiera 80 tras z wariantami.

Nie wszystkie trasy będą podlegać szczegółowym analizom. Wykonawca na bazie prognoz przewozowych wyeliminuje połączenia, których wykorzystanie może być słabe. Ponadto realizacja niektórych tras może okazać się trudna z uwagi na uwarunkowania prawne i przestrzenne. Wyłoniona w przetargu firma może też przedstawić własne, autorskie propozycje (Czytaj więcej).



Wykaz tras: numer, nazwa trasy i orientacyjny przebieg

1a Marki
Głębocka - Kondratowicza - Bystra - Radzymińska (pętla przy CH Marki) - Piłsudskiego (Marki), z powiązaniem ze stacją Kondratowicza II linii metra
1b Marki
Stalowa (pętla przy Tesco) - Cynowa - Radzymińska (pętla przy CH Marki) - Piłsudskiego (Marki), z powiązaniem ze stacją Szwedzka II linii metra
1c Marki
przedłużenie tramwaju w Trasie Mostu Północnego do Marek od węzła z Trasą Olszynki Grochowskiej

2 Ząbki
Dworzec Wschodni - Trasa Świętokrzyska - Ziemowita - Swojska - Andersena (Ząbki) - Sosnowa (pętla przy Skorupki)

3a Łomianki
Marymoncka - Pułkowa - Warszawska (Łomianki)
3b Łomianki
Encyklopedyczna - Michaliny - Jagiellonki - Wóycickiego - Brukowa (Łomianki) - Warszawska (Łomianki) - pętla Podleśna (Łomianki)

4a Izabelin
wydłużenie istniejącej linii tramwajowej ulicami Wólczyńską i Arkuszową
4b Izabelin
Janickiego - Nowoarkuszowa w kierunku Lasek i Izabelina

5 Stare Babice
od Kaliskiego - Kocjana - Bolimowska - Hubala Dobrzańskiego - Rynek (Stare Babice)

6 Babice - Leszno - Sochaczew
wydłużenie linii tramwajowej od Pętli Górczewska w kierunku Starych Babic - Leszna do Sochaczewa

7 Sochaczew
do Sochaczewa w przedłużeniu ul. Człuchowskiej

8 Janki
od Pętli P&R Al. Krakowska - Al. Krakowską do Janek

9 Piaseczno
od Pętli Wyścigi wzdłuż Puławska - Okulickiego (Piaseczno) - Wojska Polskiego (Piaseczno) - Sienkiewicza (Piaseczno) - pętla Dworcowa (Piaseczno)

10 Konstancin-Jeziorna
pętla Pałacowa - Al. Rzeczpospolitej - Nowokabacka - Łukasza Drewny - Warszawska (Konstancin-Jeziorna)

11a Łazienkowska (odcinek zachodni)
Dworzec Zachodni - Grzymały-Sokołowskiego - Kopińska - Wawelska - Al. Armii Ludowej - Most Łazienkowski
11b Łazienkowska (odcinek zachodni)
Dworzec Zachodni - przejście w poziomie terenu lub w tunelu Barską (i/lub Sękocińską - Słupecką) - Pl. Narutowicza - Filtrowa - Nowowiejska - Al. Wyzwolenia - przejście w poziomie terenu lub tunel pod Pl. Na Rozdrożu i Muzeum Historii Polski - Al. Armii Ludowej - Most Łazienkowski;

12a Łazienkowska (odcinek wschodni)
Al. Stanów Zjednoczonych - Rondo Wiatraczna
12b Łazienkowska (odcinek wschodni)
Al. Stanów Zjednoczonych - Ostrobramska (przejazd pod ulicą Ostrobramską i pętla przy Rondzie Marsa w poziomie -1),
12c Łazienkowska (odcinek wschodni)
Al. Stanów Zjednoczonych - Ostrobramska - Zamieniecka - Pl. Szembeka - Chłopickiego - PKP Olszynka Grochowska

13a Droga Królewska
Sobieskiego - Belwederska - tunel pod Skarpą Wiślaną- Al. Ujazdowskie - Pl. Trzech Krzyży - Nowy Świat - Krakowskie Przedmieście - Miodowa - Bonifraterska - Muranowska - do Stawki
13b Droga Królewska
Bonifraterska, Miodowa, Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, Al. Ujazdowskie, Bagatela lub Wyzwolenia (w zależności od wariantu)
13c Droga Królewska
od Gagarina - Belwederska - Al. Ujazdowskie - Nowy Świat - Krakowskie Przedmieście - Miodowa - Bonifraterska do Międzyparkowej i/lub Muranowskiej/Stawek

14 Królewska
Rondo ONZ - Świętokrzyska - Emilii Plater - Pl. Grzybowski - Królewska - pętla na Pl. Piłsudskiego, i w dalszej kolejności kontynuacja: tunel pod Krakowskim Przedmieściem - Karowa - most tramwajowo-pieszo-rowerowy przez Wisłę - Okrzei - Ząbkowska - Kawęczyńska,

15a Bagatela
od Pl. Unii Lubelskiej - Bagatela - do Al. Ujazdowskich (połączenie z trasą na Trakcie Królewskim)

16 Al. Wyzwolenia
od Pl. Zbawiciela - Al. Wyzwolenia - do Pl. Na Rozdrożu (terminal czołowy lub połączenie z trasą na Trakcie Królewskim lub przedłużenie Trasą Łazienkowską)

17 Wisłostrada
Przyczółkowa - Wiertnicza - Powsińska - Czerniakowska - Szwoleżerów - Myśliwiecka - Rozbrat - Kruczkowskiego - Topiel - Browarna - Karowa (lub Tamka - Dobra, lub inny przebieg z powiązaniem ze stacją metra Powiśle), z podwariantem przedłużenia Wybrzeże Gdańskie - Sanguszki - Konwiktorska - Muranowska - Stawki

18 Ruda
Mickiewicza - Klaudyny (lub przez os. Ruda) - Podleśna - Gwiaździsta

19 Reymonta
od Broniewskiego - Reymonta - do stacja metra Wawrzyszew

20 Krasińskiego
Pl. Wilsona - Most Krasińskiego - Odrowąża/Budowlana

21 Płocka
od Obozowej - Płocka - Wolska, jako powiązanie ze stacją Płocka II linii metra

22 Elbląska
od Obozowej - Ostroroga - Elbląska - Krasińskiego - Pl. Wilsona

23 Krzyżanowskiego
Płocka - Krzyżanowskiego - skwer Pawełka - Dworzec Zachodni

24 Brylowska
Dw. Zachodni - Brylowska - Płocka - do Obozowej

25 Stawki
Stawki - łącznik od Jana Pawła II do Okopowej (alternatywnie: Dzika) w celu podłączenia trasy na Powązkowskiej

26 Chomiczówka
od Reymonta/Powstańców Śląskich - Conrada - do pętli Chomiczówka

27 tor do Muzeum Powstania Warszawskiego
od Prostej - Przyokopowa - Grzybowska do Towarowej (jednokierunkowa trasa do obsługi ruchu turystycznego)

28 Dworzec Zachodni - Wilanów
Bitwy Warszawskiej - Banacha - Rostafińskiech - Boboli - Rakowiecka - Spacerowa - Al. Sobieskiego - Al. Rzeczpospolitej do Pętli Pałacowa

29 Dworzec Zachodni - Kasprzaka
tunelem pod Dworcem Zachodnim - Prymasa Tysiąclecia do Kasprzaka

30 Kasprzaka
od Skierniewickiej - Kasprzaka - Ordona do Wolskiej

31 Gwiaździsta (przedłużenie tramwaju od osiedla Ruda)
Gwiaździsta - most tramwajowo-pieszo-rowerowy przez Wisłę - Myśliborska - Projektowana - Światowida

32 Radiowa
od Powstańców Śląskich wzdłuż Radiowej do Kaliskiego

33 Człuchowska
od Powstańców Śląskich - Człuchowska (w rejon stacji metra Chrzanów)

34 Mory
od Powstańców Śląskich - Połczyńska do stacji metra Połczyńska

35 Ryżowa
Połczyńska - Dźwigowa - Globusowa - Ryżowa - do Al. Jerozolimskich

36 Prądzyńskiego
Kasprzaka - Ordona - Prądzyńskiego (odgałęzienie w kierunku zachodnim linii w ciągu Kasprzaka)

37a Powązkowska
Stawki - Jana Pawła II - Dzika - Powązkowska - Maczka - Obrońców Tobruku - Piastów Śląskich - Powstańców Śląskich (lub Maczka - Księżycowa)
37b Powązkowska
od Okopowej - Powązkowska - Maczka do Powstańców Śląskich

38a Odolany
od Wolskiej - Ordona - na zachód (przedłużeniem Prądzyńskiego lub podobnie)

39a Włochy - Służewiec
od Połczyńskiej - Dźwigowa - Globusowa - PKP Włochy - Chrobrego - Kleszczowa - Łopuszańska - WKD Raków - Hynka - Sasanki - PKP Służewiec - Marynarska
39b Włochy - Służewiec
od Połczyńskiej - Dźwigowa - Globusowa - Popularna - Równoległa - dawny ślad kolei radomskiej
39c Włochy - Służewiec
Marynarska -... - Lechicka - Bakalarska -... - nowy przystanek WKD - Popularna - Globusowa - Dźwigowa - Powstańców Śląskich,

40 Raków
Woronicza - Wyględowska - PKP Żwirki i Wigury, z podwariantem przedłużenia PKP Rakowiec -... - nowy przystanek WKD - Popularna - Globusowa - Dźwigowa - Powstańców Śląskich (rezygnacja z budowy Trasy NS na odcinku Marynarska - Al. Jerozolimskie i zmiana przebiegu Obwodnicy Miejskiej na odcinek Marynarska - Sasanki - Hynka - Łopuszańska/Orzechowa - pas bocznic kolejowych przez Raków - Włodarzewska - Al.Jerozolimskie)

41a Dickensa
Dickensa, pętla Szczęśliwice, ZP ŚMIGŁOWCA
41b Dickensa
od Grójeckiej - Dickensa - (lub od Bitwy Warszawskiej - Szczęśliwicka) - Szczęśliwice, ew. dalej Drawska - Śmigłowca - Mszczonowska do CH Reduta i WKD Reduta Ordona lub Drawska do PKP/WKD Al. Jerozolimskie

42 Szczęśliwicka
Al. Jerozolimskie - Szczęśliwicka - Drawska - Instalatorów - nowy przystanek WKD

43a PKP Okęcie
Rondo Unii Europejskiej - Obrzeżna - pętla Bokserska - Kłobucka - Nowotaborowa - PKP Okęcie
43b PKP Okęcie
Rondo Unii Europejskiej - Rzymowskiego - Gotarda - Bokserska - pętla Bokserska - Kłobucka - Nowotaborowa - PKP Okęcie

44 Czerniakowska - bis
Gagarina - Czerniakowska-bis i dalej w kierunku Zawad

45a Sadyba
od al. Wilanowskiej - Karczocha/Rabarbarowa - Śródziemnomorska - Nałęczowska - Augustówka - EC Siekierki
45b Sadyba
od Al. Wilanowskiej - św. Bonifacego - Powsińska - Augustówka - EC Siekierki

46 Augustówka
Pętla tramwajowa u zbiegu ul. Augustówka i ul. Dawna Augustówka. Projektowana linia tramwajowa w ul. Augustówka, która łączy się z projektowaną linią tramwajową w ul. Czerniakowskiej-bis (w kierunku zachodnim) i projektowaną linią tramwajową w ul. Nowobartyckiej.

47a Tramwaj do Warszawskiego Parku Technologicznego (tramwaj na Augustówkę)
Gagarina, Nehru, Czerniakowska-bis, Augustówka, pętla WPT + odnoga trasy do ZP FIGOWA
47b Tramwaj do Warszawskiego Parku Technologicznego (tramwaj na Augustówkę)
Gagarina - Nehru - Czerniakowska-bis - Batalionu AK "Bałtyk" - Bartycka - Nowobartycka - Augustówka - EC Siekierki

48 Przyczółkowa
przebieg w ul. Przyczółkowej

49 Czerniakowska
Gagarina - Czerniakowska - do Pętli Sadyba

50 Wilanowska
wschód od Metra Wilanowska - Al. Wilanowska - do Wilanowa (rejon ul. Wiertniczej)

51 Wilanowska zachód
od skrzyżowania Wołoska/Marynarska w Al. Wilanowskiej do ul.Puławskiej

52 Siekierki
- Grochowska od Nowobartyckiej - most wysokowodny - Fieldorfa - Zamieniecka - do Grochowskiej

53a Trasa Mostu na Zaporze
Marynarska - Al. Wilanowska - Nowośródziemnomorska (lub Karczocha -Śródziemnomorska) - Nałęczowska - Augustówka - Trasa Mostu na Zaporze - Zerzeńska/Cylichowska (pętla przy
cmentarzu), z podwariantami: - przedłużenie Al. Wilanowska - Przyczółkowa,
53b Trasa Mostu na Zaporze
Marynarska - Al. Wilanowska - Nowośródziemnomorska (lub Karczocha -Śródziemnomorska) - Nałęczowska - Augustówka - Trasa Mostu na Zaporze - Zerzeńska/Cylichowska (pętla przy cmentarzu) - przedłużenie Trasa Mostu na Zaporze - PKP Międzylesie - Żegańska - Al. Dzieci Polskich - Stara Miłosna
53c Trasa Mostu na Zaporze
od Augustówki - Zawodzie - Trasa na Zaporze - pętla Zerzeń-Nowozwoleńska - PKP Międzylesie

54 Stara Miłosna
PKP Międzylesie - Żegańska - Al. Dzieci Polskich - Borkowska - Jana Pawła II - Stara Miłosna, ew. dalej I Praskiego Pułku do PKP Wesoła

55 Wawer
przedłużenie trasy od węzła Marsa do PKP Wawer (ew. dalej w kierunku Starej Miłosny) lub w kierunku PKP Gocławek i Marysina

56a Płowiecka
od przyszłej pętli przy Rondzie Marsa - ul. Płowiecką do PKP Gocławek
56b Płowiecka
od przyszłej pętli przy rondzie Marsa - ul. Płowiecką i ul. Widoczną do PKP Wawer

57 Fieldorfa
Bora-Komorowskiego - Fieldorfa - most tramwajowo-pieszo-rowerowy przez Wisłę- Nadrzeczna - Bartycka - Czerniakowska-bis

58 Zamieniecka
Fieldorfa (od Grochowskiej) - Zamieniecka - Chłopickiego do stacji PKP Olszynka Grochowska

59a Węzeł Marsa
przedłużenie trasy tramwajowej od Pętli Gocławek ul Grochowską i Płowiecką do Węzła przy ul. Marsa
59b Węzeł Marsa
przedłużenie trasy tramwajowej od Pętli Gocławek ul. Grochowską i Płowiecką do Węzła przy ul. Marsa - dalej ul. Płowiecką do skrzyżowania z ul. Hermanowską/Widoczną

60a Gocław
Waszyngtona - Międzynarodowa - Afrykańska - Bora-Komorowskiego - Pętla przy Trasie Siekierkowskiej
60b Gocław
Waszyngtona - wzdłuż ogródków działkowych - wzdłuż Kanału Wystawowego - ul. Lokalna Zachodnia - Bora-Komorowskiego - Pętla przy Trasie Siekierkowskiej

61 Zerzeń
Bora-Komorowskiego (pętla przy Trasie Siekierkowskiej) - Zerzeńska/Cylichowska (pętla przy cmentarzu)

62 Międzynarodowa
odcinek od Waszyngtona do Grochowskiej

63 Tysiąclecia
południe od Grochowskiej - do Kijowskiej

64a Tysiąclecia
północ od Kijowskiej w ul. Tysiąclecia do Ronda Żaba
64b Tysiąclecia
północ od Kijowskiej w ul. Tysiąclecia i ul. Szwedzką do Ronda Żaba

65 Ząbkowska
od Targowej - Ząbkowska - do Kawęczyńskiej

66a Stalowa
przedłużenie od trasy tramwajowej w ul. Stalowej do pętli w okolicy CH Tesco w rejonie planowanego przystanku PKP
66b Stalowa
przedłużenie trasy w ul. Stalowej do trasy kolejowej, ew. dalej Nowostalowa - Pratulińska - Ossowskiego - Barkocińska - Myszkowska - Handlowa - Pratulińska - pętla Targówek - Nowotrocka do św. Wincentego lub Nowostalowa - wzdłuż torów - Radzymińska - Nowotrocka - łącznik do pętli Targówek - Nowotrocka do św. Wincentego

67 Nowotrocka
Budowlana - Św. Teresy z Kalkuty - Gilarska - Nowotrocka - Rozwadowskiego - Rzeczna - Księżnej Anny (pętla przy Spawalniczej) - Wiatraczna - Rondo Wiatraczna

68a Rondo Wiatraczna, Rembielińska
Nowo-Rzeczna, Nowo-Trocka do ul. Matki Teresy z Kalkuty
68b Rondo Wiatraczna, Rembielińska
Kraśnicka - Pętla Pratulińska - Nowotrocka

69 Radzymińska
od Nowotrockiej - Radzymińska - w kierunku CH Marki i Marek

70a Św. Wincentego
Rondo Żaba - Św. Wincentego - Głębocka (do trasy AK)
70b Św. Wincentego
Rondo Żaba - Św. Wincentego (do ul. Matki Teresy z Kalkuty)

71 Głębocka
od pętli przy trasie Armii Krajowej - Trasa Olszynki Grochowskiej - Węzeł z Trasą Mostu Północnego

72 Kondratowicza
od Rembielińskiej - Kondratowicza - do Św. Wincentego

73 Łabiszyńska
od Rembielińskiej - Kondratowicza - Łabiszyńska - Białołęcka - Inowłodzka do Annopola (alternatywna trasa dojazdowa do zajezdni R5 z możliwością prowadzenia ruchu liniowego)

74 Kondratowicza 2
od Łabiszyńskiej - Kondratowicza - Bystra w kierunku CH Marki i Marek

75 Trasa Mostu Północnego
od Modlińskiej do Trasy Olszynki Grochowskiej

76 Żerań
FSO - TMP Modlińska od Pętli Żerań do Trasy Mostu Północnego

77a Annopol
od Pętli Annopol - mostem nad Kanałem Żerańskim - do pętli w rejonie ul. Płytowej
77b Annopol
od Pętli Annopol - bocznicą kolejową nad Kanałem Żerańskim - do Trasy Mostu Północnego
77c Annopol
od Pętli Annopol - Marywilska - do Trasy Mostu Północnego

78 Kobiałka
węzeł Trasy Olszynki Grochowskiej (TOG) z Trasą Mostu Północnego (TMP) i dalej w kierunku północnym do Kobiałki (węzeł drogi wojewódzkiej nr 633 i TOG)

79 Choszczówka
Światowida - Mehoffera-bis - PKP Choszczówka

80 Rembertów
od Węzła Marsa - ul. Marsa - PKP Rembertów - Gen. Chruściela - Akademia Obrony Narodowej (AON)

Autor:
Witold Urbanowicz
Data publikacji:
2013-07-04 17:09
Autor:
Witold Urbanowicz
Data publikacji:
2013-07-04 17:09
Zobacz również

strona główna pełna wersja © ZDG TOR Sp. z o.o.