Warszawa. Siedem solarisów z fotowoltaiką już w MZA

jd/inf. pras. 20.11.2015

Warszawa. Siedem solarisów z fotowoltaiką już w MZA
fot. MZA Warszawa
Tabor Miejskich Zakładów Autobusowych powiększył się o siedem autobusów z panelami fotowoltaicznymi. Solarisy dotarły już do zajezdni Stalowa i w najbliższych dniach wyjadą na stołeczne ulice.
Do stolicy w ramach kontraktu z firmą Solaris trafi 60 przegubowców i 20 autobusów o długości 12 metrów. Pojazdy poza standardowym bogatym wyposażeniem charakterystycznym dla warszawskiej komunikacji (klimatyzacja przestrzeni pasażerskiej, elektroniczny system informacji, monitoring, systemy samogaszące) mają zainstalowane panele fotowoltaiczne. Zapewniają one autobusom dodatkowe źródło zasilania (przegubowce mają baterie o mocy 1,5 kW, a dwunastometrowe – 1 kW) wystarczające do zasilenia elektronicznej informacji.

– 30% spalonego paliwa w każdym autobusie w Warszawie idzie na zasilanie dodatkowych urządzeń takich jak wyświetlacze czy kasowniki (oprócz klimatyzacji - dop. red). Pozytywne wyniki próbnego montażu paneli fotowoltaicznych przyniosły oszczędności paliwa rzędu nawet 5% w letnie dni i skłoniły spółkę do zamówienia nowych paneli na 80 fabrycznie nowych autobusach zamówionych w Solarisie. Korzyści wynikające z zastosowania tych urządzeń nie podlegają dyskusji – powiedział podczas Kongresu Transportu Publicznego Jan Kuźmiński, prezes MZA Warszawa.

Miejskie Zakłady Autobusowe jako pierwsza firma w Polsce zamówiła pojazdy z tego typu dodatkowym wyposażeniem. Na przełomie roku spółka otrzyma kolejnych 60 autobusów zamówionych w firmie Solaris.VII Kongres Kolejowy
 

Celem kongresu CITY MATTERS jest zgromadzenie w jednym miejscu przedstawicieli samorządów, miejskich aktywistów, polskich i zagranicznych ekspertów oraz przedsiębiorców aby móc dyskutować o przyszłości naszych miast.

Wspólnym mianownikiem tematycznym wydarzenia jest szeroko rozumiana jakość życia w mieście oraz promowanie rozwiązań technicznych i organizacyjnych wpływających na jej poprawę. Istotną funkcją kongresu jest umożliwianie osobom decydującym o kształcie polskich miast nawiązania kontaktu, wymiany poglądów i opinii.

Wśród zagadnień, jakie poruszymy będą m.in.: wspólne miasto, jakość powietrza, transport, polityka mieszkaniowa, zieleń miejska, miasto dla pieszych, placemaking oraz estetyka przestrzeni publicznych. Sprawdź program i zarejestruj się tutaj

Podziel się ze znajomymi:
 
 
Komentarze:
Warszawski ZTM
Zobacz też