Partnerzy serwisu:

Mada na torowisku – zmora tramwajarzy

Witold Urbanowicz 29.10.2015

Mada na torowisku – zmora tramwajarzy
fot. Astrorek, lic. CC BY-SA 3.0 Wikimedia commons
Okres jesienny jest dosyć trudny dla motorniczych tramwajów. Tzw. mada na torowisku, czyli zmieszane liście z kurzem i wodą, sprawia, że szyny stają się bardzo śliskie. Tramwaje często wpadają przez to w poślizg.
Pasażerowie często skarżą się w okresie jesiennym na szarpiących motorniczych. Jest to szczególnie odczuwalne przy dojeżdżaniu do przystanku i ruszaniu z niego. Towarzyszy temu charakterystyczny swąd. To nic innego jak mada, czyli jesienna zmora motorniczych. – To przede wszystkim efekt opadania na torowiska liści w okresie jesiennym. Wymieszane wraz z pyłem, kurzem, błotem itp. oraz wodą tworzą substancję, która sprawia, że powierzchnia szyny jest bardzo śliska – wyjaśnia Marek Gancarczyk, rzecznik prasowy MPK Kraków.

Problem mady skutkuje zwiększoną liczbą wypadków i innych zdarzeń z udziałem tramwaju. – Przede wszystkim wydłuża drogę hamowania, utrudnia ruszanie tramwajów. To wymaga od motorniczych zachowania szczególnej ostrożności i w efekcie może wydłużać czas przejazdu – mówi Gancarczyk.

MPK stara się odpowiednio przygotować motorniczych. – Prowadzimy szkolenia dla prowadzących, podczas których zwracamy uwagę na konieczność zachowania szczególnej ostrożności w okresie jesiennym – informuje Marek Gancarczyk. – Warto także podkreślić, że tramwaje są wyposażone (oprócz wagonów 105N) w piasecznice, które zdecydowanie poprawiają możliwości hamowania tramwaju na śliskiej szynie – dodaje rzecznik.

Podziel się ze znajomymi:
Komentarze:
Zobacz też
Najnowsze wiadomości
Polecane wiadomości
Komentarze
Fotorelacje
Bądź na bieżąco:
© 2016 ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMSKontakt
Pełna wersja strony